X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Znamy szczegóły pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:57
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, przemówienie marszałka-seniora, wybór prezydium oraz ślubowanie nowych posłów - to najważniejsze punkty pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji. - To szczególny dzień dla polskiego parlamentu, święto demokracji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu. 
Sejm RP
Sejm RP Foto: Shutterstock/Maciej Matlak

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpocznie się o godzinie 12. Wcześniej odbędą się symboliczne wydarzenia z udziałem marszałka-seniora, którym decyzją prezydenta został wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz. - Marszałek-senior złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi posłów zamordowanych w czasie II wojny światowej, ofiar katastrofy smoleńskiej, a także uczci pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego tablica również jest w parlamencie. Kwiaty zostaną złożone także przy tablicy Jana Pawła II i marszałka Macieja Płażyńskiego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Tomasz Rzymkowski 663.jpg
Tomasz Rzymkowski: nowy rząd będzie rządem kontynuacji

- Sejm jest też miejscem pamięci i o tę pamięć marszałek-senior będzie zabiegał oraz ją celebrował przed rozpoczęciem posiedzenia - deklaruje szef CIS. I dodaje, że kwiaty przed wspomnianymi tablicami złoży również prezydent Andrzej Duda. - Pamiętamy o naszych korzeniach i naszej przeszłości. Czasem jest ona bardziej odległa, czasem mniej, ale warto, aby kolejna kadencja zaczynała się od takich momentów, kiedy można pamiętać o tych, których już z nami nie ma, a którzy zasłużyli się, jeśli chodzi o życie parlamentarne, ale również polską historię - mówi Grzegrzółka.

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji tradycyjnie rozpocznie marszałek-senior. - Wygłosi krótkie wystąpienie skierowane do zebranych posłów. Następnie odbędzie się orędzie prezydenta RP, po którym rozpocznie się normalny tok prac parlamentarnych przewidzianych dla pierwszego posiedzenia, czyli ślubowania poselskie oraz wybór marszałka i wicemarszałków Sejmu - tłumaczy szef CIS.

Opozycja krytykuje marszałka-seniora

Nominacja Antoniego Macierewicza na marszałka-seniora wywołała sprzeciw części opozycji. Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali do prezydenta o zmianę decyzji. Zarzucili Macierewiczowi "destrukcyjną" politykę kadrową w MON i zbijanie "kapitału politycznego na kłamstwie smoleńskim". Z argumentacją opozycji nie zgadza się marszałek Sejmu VIII kadencji Elżbieta Witek.

- Powierzenie funkcji marszałka seniora Sejmu Antoniemu Macierewiczowi jest jak najbardziej zasadne - oceniła Elżbieta Witek w rozmowie z dziennikarzami w parlamencie. Dla marszałek Sejmu sprzeciw opozycji w sprawie decyzji prezydenta jest niezrozumiały. - To jest zwyczaj, który obowiązuje od zawsze. Akurat pana posła, marszałka seniora Antoniego Macierewicza znam od lat. W moim przekonaniu powierzenie tej funkcji Antoniemu Macierewiczowi z jego przeszłością, jest, jak najbardziej uzasadnione - zaznaczyła Witek, wyrażając przy tym nadzieję, że głosy sprzeciwu w sprawie marszałka seniora nie popsują uroczystości inauguracji nowej kadencji Sejmu.

Zmiany organizacyjne w Sejmie

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji wyłączone z użycia będą okolice tzw. stolika dziennikarskiego. "Dla dziennikarzy i przedstawicieli mediów 12 listopada udostępniona będzie sala nr 106 w bezpośredniej okolicy holu głównego z możliwością śledzenia transmisji z Sali Posiedzeń" napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Sejmu. Elżbieta Witek poproszona przez dziennikarzy o uzasadnienie tych decyzji powiedziała, że dzień inauguracji nowej kadencji Sejmu jest bardzo uroczysty.

- Mamy kilkudziesięciu posłów, którzy po raz pierwszy zasiądą w tej izbie i dla nich ma to być uroczystość, która pozostanie w ich pamięci na bardzo długo. Kancelaria Sejmu jest zobowiązana, żeby było wszystko godne i uporządkowane. Nad tym wszystkim trzeba organizacyjnie zapanować żeby wyglądało to dostojnie i godnie - wyjaśniła marszałek Sejmu kończącej się kadencji, prosząc jednocześnie dziennikarzy o zrozumienie dla tych decyzji.

12 listopada odbędzie się też pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji. Rozpocznie się ono o godzinie 16. Obrady poprowadzi marszałek-senior, na którego decyzją prezydenta została wyznaczona Barbara Borys-Damięcka. W porządku obrad pierwszego posiedzenia Senatu znajduje się wybór marszałka Senatu, wybór wicemarszałków izby oraz wybór sekretarzy Senatu.

MF, PolskieRadio24.pl 

Zobacz więcej na temat: POLSKA polityka Sejm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Lemańska: liczę na to, że do końca roku stwierdzimy ważność wyborów

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 16:09
- Na obecną chwilę wpłynęło do nas 278 protestów i nie przypuszczam, aby ta liczba wzrosła. Rozpoznaliśmy już 34 protesty i liczę na to, że jeszcze w tym roku uda nam się stwierdzić ważność wyborów parlamentarnych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Lemańska, prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Macierewicz: publikacja raportu przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 08:00
Marszałek senior Sejmu IX kadencji Antoni Macierewicz powiedział, że przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej opublikowany zostanie raport z prac podkomisji smoleńskiej. - Myślę, że na początku przyszłego roku - dodał przewodniczący podkomisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Zandberg o lekach za 5 zł: projekt ustawy w najbliższych miesiącach

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 08:34
- Za każdym razem, kiedy wchodzę do apteki i widzę starszą panią, która ma emeryturę minimalną, która przychodzi z receptą od lekarza i nie ma za co tej recepty wykupić, to czuję, że coś bardzo źle działa w naszym państwie - powiedział w "Sygnałach dnia" Adrian Zandberg z partii Razem, zapowiadając projekt ustawy zmieniającej zasady refundacji leków. 
rozwiń zwiń