X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Awaria "Czajki". Przygotowania do rozbiórki rurociągu, oczekiwanie na próby ciśnieniowe

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 12:16
Wody Polskie przygotowują się do demontażu rurociągu umieszczonego na moście pontonowym na Wiśle w Warszawie. Teraz ścieki są nim przepompowywane do oczyszczalni "Czajka".
Audio
  • Sergiusz Kieruzel, rzecznik Wód Polskich o terminie rozpoczęcia rozbiórki tymczasowego rurociągu (IAR)
Fragment tymczasowego rurociągu znajdującego się na moście pontonowym przez Wisłę w pobliżu Mostu Północnego w Warszawie
Fragment tymczasowego rurociągu znajdującego się na moście pontonowym przez Wisłę w pobliżu Mostu Północnego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji kończy naprawę uszkodzonych kolektorów, które przejmą ścieki. - Jesteśmy w stałym kontakcie z MPWiK - powiedział Sergiusz Kieruzel, rzecznik Wód Polskich. - Wiemy, że próby ciśnieniowe są szykowane pod koniec tego tygodnia i na początku przyszłego. To musi być skorelowane z awaryjnym zrzutem ścieków. Ostatecznie zakładamy, że 15-16 listopada - jeśli próby ciśnieniowe pójdą dobrze - ściek popłynie naprawionym kolektorem. My będziemy mogli przystąpić do procedury rozbiórkowej - dodał.

czajka EN 1200.jpg
Wniosek o komisję śledczą ws. "Czajki" odrzucony na sesji Rady Warszawy

Przedsiębiorstwo przyjmuje oferty firm, które podejmą się demontażu rurociągu. Podpisanie umowy i rozpoczęcie rozbiórki jest zaplanowane na 21 listopada.

- Jeżeli 16.11 ścieki popłyną właściwym kolektorem rozpoczniemy inwentaryzację i usuwanie sprzętu przez operatora, który zajmuje się przepompowywaniem. Mamy też przyjęte procedury z wojskami inżynieryjnymi, tak by w pierwszej kolejności usunąć rurociąg z mostu pontonowego. Na to dajemy sobie maksymalnie siedem dni. Kolejny krok to rozbiórka mostu pontonowego a następnie dekonstrukcja całości instalacji - tłumaczy rzecznik Wód Polskich.

Zastępczym rurociągiem na moście pontonowym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy płyną do oczyszczalni od połowy września. Wcześniej nieczystości były zrzucane do rzeki na skutek awarii kolektorów, do której doszło pod koniec sierpnia. Tymczasowy rurociąg został wybudowany decyzją rządu, żeby jak najszybciej przerwać zanieczyszczanie Wisły.

Czajka EastNews-1200.jpg
Kontrola w firmach utylizujących odpady z "Czajki". Są pierwsze nieprawidłowości

MPWiK ma uruchomić naprawiony rurociąg do połowy listopada, ponieważ wojsko musi rozebrać przed zimą most pontonowy.

Awaria kolektorów ściekowych a także spalarni w oczyszczalni "Czajka" jest przedmiotem prokuratorskiego śledztwa. Dotyczy ono między innymi podejrzenia popełnienia przestępstwa wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w mieniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w związku z modernizacją i rozbudową oczyszczalni ścieków Czajka.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

P. Lisiecki o spalarni w "Czajce": Ratusz i MPWiK gubią się w zeznaniach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:01
- Skandalem jest, że nowa instalacja, spalarnia odpadów na którą wyłożono 700 mln nie działa. Mam nieoficjalne informacje, że w spalarni osadów zamontowano prototyp pieca, nigdzie wcześniej nie sprawdzony - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria w oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Milionowe koszty zastępczego rurociągu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 17:21
Budowa zastępczego rurociągu przesyłającego ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka" kosztowała ok. 41 mln zł - poinformowały Wody Polskie. Decyzję o budowie instalacji w trybie pilnym rząd podjął następnego dnia po uzyskaniu informacji o awarii kolektorów ściekowych pod dnem Wisły.
rozwiń zwiń