X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

SG i CBŚP rozbiły grupę przemytników. Zatrzymania w Polsce, Niemczech i Wlk. Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 07:32
Funkcjonariusze Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się przerzutem cudzoziemców z Rumunii przez Polskę na zachód Europy. Zatrzymano 23 osoby.
Zdjęcie operacyjne CBŚP
Zdjęcie operacyjne CBŚPFoto: cbsp.policja.pl

W ostatnim czasie w śledztwie dotyczącym tej grupy w województwie dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim i mazowieckim zatrzymano 10 osób, w tym dziewięciu Polaków i Wietnamczyka. Wszyscy usłyszeli w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy Polski. Jednej z tych osób postawiono także zarzut kierowania tą grupą.

paczki 1200.jpg
Kilkadziesiąt tysięcy transakcji, towar wart 14 mln zł. Rozbity gang handlujący dopalaczami

Rzeczniczka komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Joanna Konieczniak poinformowała, że wyjaśniając okoliczności tej sprawy funkcjonariusze już wcześniej nie dopuścili do przemytu 21 cudzoziemców. - Osoby te wpadły podczas nielegalnego przekraczania granicy naszego kraju. Na bazie ustaleń polskich służb zatrzymano także 13 osób na terytorium Niemiec i Wielkiej Brytanii - powiedziała.

Skrajnie ciężkie warunki

Jak dodała, cudzoziemcy, w tym Wietnamczycy, byli przewożeni z Rumunii w schowkach w przestrzeniach ładunkowych ciężarówek.
- Skrytki te były specjalnie skonstruowane, umieszczone za przewożonym towarem i nie dawały ukrytym w nich cudzoziemcom możliwości samodzielnego wydostania się. Podróż w skrajnie ciężkich warunkach trwała kilkadziesiąt godzin - powiedziała Konieczniak. Cudzoziemcy byli też przewożeni przez członków grupy wypożyczonymi autami typu kamper.

Rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz podkreśliła z kolei, że wszystko wskazuje na to, iż grupa działała w całej Europie. - Jej członkowie organizowali cudzoziemcom kanały przerzutowe rozpoczynające się w Rumunii i prowadzące przez Polskę do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Za taką podróż każdy z cudzoziemców miał płacić od 6,5 do 20 tys. dolarów - dodała.

Polska miejscem oczekiwania

Jak poinformowała, z ustaleń śledczych wynika, że przerzut cudzoziemców odbywał się etapami. - Polska była miejscem, gdzie przemycane osoby przebywały w oczekiwaniu na transport do miejsca docelowego – powiedziała Jurkiewicz. Do zatrzymań osób mogących mieć związek z przemytem, doszło w środę, 6 listopada. Łącznie do sprawy zatrzymano 10 osób. - Zatrzymani to w większości mieszkańcy Dolnego Śląska w wieku od 22 do 51 lat - powiedziała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.


cbśp logotyp 1200 cbśp.jpg
"Łowcy cieni" z CBŚP zatrzymali trzech ukrywających się przestępców

- Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej - poinformowała Bialik.

Możliwe kolejne zatrzymania w innych krajach

Wskazała, że wobec dziewięciu z nich sąd zastosował tymczasowy areszt, natomiast wobec jednego zatrzymanego - dozór policji, zakaz opuszczania kraju i 10 tys. zł poręczenia majątkowego. Ewa Bialik dodała, że w toku postępowania zarzuty usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy Polski przedstawiono 8 obywatelom Wietnamu. - Kilku z nich zostało już deportowanych. Pozostali przebywają w specjalnym ośrodku deportacyjnym - wskazała.

Śledztwo w sprawie tej grupy jest prowadzone pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Polskiej Straży Granicznej i CBŚP wsparcia udzielili funkcjonariusze z Europolu. Przedstawiciele służb nie wykluczają kolejnych zatrzymań, także w innych krajach Unii Europejskiej. Podejrzanym za zarzucane im czyny może grozić nawet do 8 lat więzienia.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBŚP wzięło udział w międzynarodowej operacji służb. Zlikwidowano olbrzymią fabrykę tytoniu w Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 08:29
13 osób zostało zatrzymanych w związku z likwidacją nielegalnej fabryki i magazynu papierosów. W międzynarodową operację "Dynamo" było zaangażowanych łącznie kilkudziesięciu funkcjonariuszy z Zarządu CBŚP w Poznaniu, portugalskiej Guarda Nacional Republicana, Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i Europolu. Akcja została przeprowadzona w okolicach miejscowości Faro w południowej Portugalii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Likwidacja nielegalnych fabryk. Przejęto niemal 10 mln papierosów

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 10:50
Centralne Biuro Śledcze Policji, Służba Graniczna i Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziły wspólną akcję, w wyniku której zlikwidowano 3 nielegalne fabryki papierosów. Przejęto prawie 10 ton tytoniu. 
rozwiń zwiń