Od dziś nowe przepisy ruchu drogowego. Zobacz, co się zmienia

2019-11-07, 11:07

Od dziś nowe przepisy ruchu drogowego. Zobacz, co się zmienia
Polska policja/zdjęcie ilustracyjne. Foto: Lubuska Policja

- Zawarliśmy nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących. Jednocześnie doprecyzowaliśmy istniejące w tym zakresie przepisy. Zależy nam na podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach - podkreśla szef MSWiA Mariusz Kamiński.

7 listopada w życie weszło rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać od dziś, z wyjątkiem jednego przepisu, który dotyczy odczytu wskazań drogomierza pojazdu zatrzymanego do kontroli. Ten paragraf wchodzi w życie od 1 stycznia.

Jak informuje ministerstwo, w rozporządzeniu zachowano większość obecnie obowiązujących przepisów dotyczących kontroli ruchu drogowego. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.

Co się zmieniło?

Powiązany Artykuł

gajadhur alvin PR1 1200x660.jpg
Alvin Gajadhur: dla poprawy bezpieczeństwa na drogach trzeba zmienić przepisy

- Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego - wyjaśnia Krzysztof Wasyńczuk z warmińsko-mazurskiej policji. Policyjne wozy będą mogły stać między innymi na wysepkach autobusowych czy powierzchniach wyłączonych z ruchu, po to, aby funkcjonariusze mogli dokonywać kontroli tam, gdzie otrzymują sygnały o rażących naruszeniach przepisów drogowych.

>>> ZOBACZ: 16 ofiar śmiertelnych, setki rannych. Policja apeluje o ostrożność

Kolejna nowość to tak zwane szybkie testy trzeźwości, w czasie przeprowadzania których policjanci w mundurze nie będą musieli się wylegitymować każdemu kierowcy. Krzysztof Wasyńczuk wyjaśnia, że chodzi o to, aby nie przedłużać kontroli. Policjanci chcą przebadać jak największą liczbę kierujących i wyeliminować z ruchu tych, którzy prowadzą po alkoholu.

Powiązany Artykuł

akcja znicz_1200.jpg
Policja podsumowała akcję "Znicz". Mniej wypadków, więcej nietrzeźwych kierowców

Za mandat będzie można także zapłacić kartą płatniczą wewnątrz radiowozu, co wcześniej było niemożliwe.

Od dziś do kontroli mogą, tak jak obecnie, zatrzymać kierowców: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska.

Zmiany po 1 stycznia

Od nowego roku, policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego - np. ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej