X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

K. Szczerski o zniesieniu wiz do USA: to nie jest przywilej, który można cofnąć

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 07:05
- Prezydentowi Andrzejowi Dudzie bardzo zależało, żeby Polska weszła do programu ruchu bezwizowego na zasadach ogólnych. Nie było specjalnej ścieżki. To nie jest przywilej, który może być cofnięty - mówi Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan włączył Polskę do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program). Od 11 listopada 2019 r. Polacy mogą podróżować do USA bez wiz - podano w środę na stronie resortu bezpieczeństwa narodowego.

Decyzję McAleenan podjął w koordynacji z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Na tym etapie procedury rządowej Kongres USA nie pełni już żadnych funkcji.

Podczas ostatniego spotkania prezydenta Andrzej Dudy w prezydentem USA Donaldem Trumpem, do którego doszło we wrześniu w Nowym Jorku, amerykański przywódca zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy będzie możliwe zniesienie wiz dla Polaków.

Andrzej Duda PAP-1200.jpg
Prezydent: będziemy się starali odpowiadać na potrzeby kolejnych grup społecznych

Przyspieszenie procedur

W pierwszych dniach października Biały Dom ogłosił nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Jak wówczas podała ambasada USA w Polsce, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Według placówki procedury te miały potrwać kilka miesięcy.

Krzysztof Szczerski pytany o powody "przyspieszenia" tych procedur zaznaczył, że standardowo przeprowadzanie koniecznych procedur administracyjnych trwa około pół roku.

- Natomiast zrobiliśmy wszystko, aby go skrócić. Zarówno strona amerykańska, jak i strona polska, bo to był wspólny wysiłek - zaznaczył szef gabinetu prezydenta. Dodał, że "nic się tu nie działo spontanicznie". - Wszystkie kroki zostały rozpisane szczegółowo i konsekwentnie realizowane przez ostatni rok - kontynuował.

Termin wejścia Polski do programu ruchu bezwizowego

Podkreślił, że odbyło się to w zgodzie ze wszystkimi wymogami prawnymi, a Polska nie uzyskała żadnego "specjalnego traktowania". - Prezydentowi Dudzie bardzo na tym zależało, żeby Polska weszła do programu ruchu bezwizowego na zasadach ogólnych. Nie było specjalnej ścieżki; to nie jest przywilej, który może być cofnięty, a który wynikałby ze specyficznego potraktowania Polski - zaznaczył prezydencki minister.

Pytany, w jaki sposób została wybrana data - 11 listopada, Święto Niepodległości - jako moment oficjalnego wejścia Polski do programu ruchu bezwizowego, Szczerski powiedział, że "prezydent Duda mówił, że chciałby, aby stało się to przed Świętami Bożego Narodzenia, bo to jest okres, kiedy wiele osób chciałoby odwiedzić swoich bliskich w USA".

Zaznaczył, że aby mogło się to spełnić praktycznie, a nie tylko teoretycznie, to informacja o dacie objęcia Polski ruchem bezwizowym musiała zostać podana na tyle wcześnie, by możliwe było zorganizowanie takiego wyjazdu.

Wspólny wysiłek

Dodał, że prezydent Duda upoważnił go do kontaktów ze stroną amerykańską w tej sprawie. Zaznaczył, że zniesienie wiz dla Polaków to efekt wysiłków nie tylko Kancelarii Prezydenta RP, ale też m.in. MSWiA i licznych agencji. Według niego trzeba było podpisać liczne umowy dotyczące współpracy w zakresie ochrony granic.

- Ruch bezwizowy to też wynik zaufania USA do polskiego systemu granicznego, polskiego systemu paszportowego. To, co do tej pory było weryfikowane w czasie procedury przyznawania wiz, teraz będzie w rękach Polski, więc to też wymagało współpracy z administracją rządową - zaznaczył prezydencki minister.

W doprowadzeniu do zniesienia wiz dla Polaków pomocne okazały się też bardzo dobre osobiste relacje prezydentów Dudy i Trumpa. Jak mówił, kwestia wiz w polsko-amerykańskich relacjach była podnoszona przez poprzedników obu przywódców, a jednak nie udało się jej aż do tej pory skutecznie zrealizować.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do USA bez wiz od 11 listopada. Rzecznik rządu: to sukces polskiej polityki

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 14:37
- To wspólne działania promocyjne i organizacyjne MSZ oraz ambasady USA doprowadziły do tego wskaźnika wizowego - tak informację o wprowadzeniu ruchu bezwizowego do USA od 11 listopada skomentował rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń