X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prowokacja wobec ks. J. Popiełuszki. Zażalenie IPN na decyzję sądu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 18:15
Instytut Pamięci Narodowej złożył zażalenie na rozstrzygnięcie warszawskiego sądu w sprawie tzw. prowokacji na Chłodnej - dowiedziało się Polskie Radio. Chodzi o podrzucenie w 1983 r. przez SB do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki obciążających go materiałów.
Audio
  • Jak zaznaczył prokurator Gołębiewicz, czyn funkcjonariuszy SB wypełniał znamiona zbrodni przeciwko ludzkości (IAR)
  • Prokurator Marcin Gołębiewicz dodał, że sąd ma pole do zakwalifikowania czynów jako konkretnej zbrodni (IAR)
  • Prokurator Gołębiewicz: to było okrutne zabójstwo (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EAST NEWS/DAREK LEWANDOWSKI

Tydzień temu warszawski sąd okręgowy umorzył postępowanie karne wobec oskarżonych. Argumentował, że ich czyny nie stanowią zbrodni przeciw ludzkości w rozumieniu prawa międzynarodowego. "Z tym nie zgadza się IPN" - powiedział Polskiemu Radiu prokurator Marcin Gołębiewicz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

- Twierdzimy, że opisane w konkluzji aktu oskarżenia czyny wypełniały także znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Uważamy, że sąd zbyt pobieżnie, płytko, ocenił materiał dowodowy, nie przeprowadził też rozprawy i nie przesłuchał ani oskarżonych, ani świadków - zaznaczył.

ks. Popiełuszko 1200.jpg
Prowokacja na Chłodnej. Do sądu wraca sprawa zabójców ks. Popiełuszki

"Uderzenie w całą opozycję antykomunistyczną"

Jak podkreślił prokurator Gołębiewicz, czyn funkcjonariuszy SB był elementem działań zakrojonych na szerszą skalę. - Były one skierowane nie tylko przeciwko księdzu Jerzemu, jednak w jego przypadku, finalnie skutkowały okrutnym zabójstwem, dokonanym przez tym samych sprawców - dodał. Prokurator Marcin Gołębiewicz podkreślił, że czyny sprawców były wymierzone przeciwko nie tylko całemu duchowieństwu, ale też opozycji antykomunistycznej.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Śledztwo ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Jesteśmy skazani na zeznania świadków"

Prokuratorzy IPN składając zażalenie do Sąd Apelacyjnego w Warszawie chcą dowieść, że zbrodnie przeciw ludzkości mogą być popełniane również w czasie pokoju i dotyczyć nie tylko najpoważniejszych zbrodni - jak zabójstwa, czy niewolnictwa.

- Także zachowań o innym ciężarze gatunkowym - przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wymiarowi sprawiedliwości. (...) Reasumując - dowodzimy, że sąd polski ma pole do zakwalifikowania tych konkretnych czynów, opisanych w akcie oskarżenia, także jako zbrodni przeciwko ludzkości - zaznaczył prokurator Gołębiewicz.

Nielegalne podrzucenie fałszywych materiałów

Pion śledczy IPN oskarża byłych funkcjonariuszy SB: Grzegorza P., Waldemara O. i Pawła N. Ich czyny polegały na nielegalnym wejściu do mieszkania księdza Jerzego Popiełuszki przy ul. Chłodnej w Warszawie i podrzuceniu obciążających go materiałów. Były to: amunicja, materiały wybuchowe, a także ulotki i wydawnictwa, których posiadanie było wówczas zabronione. Następnie doprowadzili oni do ujawnienia materiałów, a to z kolei uruchomiło postępowanie karne przeciwko księdzu Popiełuszce.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogrzeb ks. J. Popiełuszki. Wielka manifestacja antykomunistyczna

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 06:10
3 listopada 1984 roku odbył się pogrzeb ks. Jerzego. Władze komunistyczne nalegały, żeby pochować go w rodzinnej parafii, Suchowli pod Dąbrową Białostocką. Jednak duszpasterza ludzi pracy pochowano w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki umorzona. Nie będzie procesu przeciw zabójcom

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 13:57
Stołeczny sąd nie zajmie się tak zwaną prowokacją na Chłodnej. Tym samym nie rozpocznie się przewód sądowy przeciwko zabójcom księdza Jerzego Popiełuszki. Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył wniosek w tej sprawie.Decyzja sądu nie jest prawomocna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Wiścicki: przebieg pogrzebu ks. Popiełuszki odzwierciedleniem jego nauczania

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 14:15
– Ks. Jerzy głosił, by zło dobrem zwyciężać. To nauczanie znalazło odbicie podczas jego pogrzebu. Nie pojawił się nawet cień wezwania do zemsty lub przemocy. Aż trudno było w to uwierzyć, bo przecież w okrutny sposób zakatowano na śmierć dobrego, niewinnego i bezbronnego człowieka – powiedział Tomasz Wiścicki, współautor książek o ks. Jerzym Popiełuszce.
rozwiń zwiń