X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

B. Spychalski: prezydentowi zależy na zwiększaniu autorytetu TK

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 15:30
- Prezydentowi ogromnie zależy, żeby ci, którzy mają pełnić funkcję sędziów Trybunału Konstytucyjnego gwarantowali, że autorytet Trybunału będzie coraz większy - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski pytany o kandydatów PiS na sędziów TK.
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Znamy kandydatów PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Partia podała nazwiska

Kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego są posłowie tej partii kończącej się kadencji Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz oraz była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Spychalski zapytany na briefingu prasowym, czy te kandydatury były konsultowane z prezydentem Andrzejem Dudą odpowiedział, że sędziów wybiera Sejm, a prezydent jedynie odbiera od nich przysięgę.

- Panu prezydentowi ogromnie zależy na tym, żeby te osoby, ci, którzy mają pełnić funkcję sędziów w Trybunale Konstytucyjnym, gwarantowali, że autorytet Trybunału Konstytucyjnego będzie coraz większy - podkreślił.

Koniec kadencji trzech sędziów TK

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, których kadencja trwa 9 lat. 3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Po wyborze nowych sędziów, w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 r.) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 r.).

trybunał konstytucyjny 1200 gov.JPG
Prof. Jaworski: kandydatki PiS do TK mają kwalifikacje merytoryczne

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Nie przejmuję się hejtem". E. Chojna-Duch o kandydowaniu do TK

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. Była posłem PiS VII i VIII kadencji, zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz w Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w tegorocznych wyborach parlamentarnych.

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Chojna-Duch kilkakrotnie zeznawała jako świadek przed komisją śledczą ds. VAT.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ł. Schreiber: dla opozycji tydzień bez awantur to tydzień stracony

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 18:26
– Dla opozycji tydzień bez ataków czy to na konstytucyjne podmioty, czy instytucje to tydzień stracony. Był atak na Sąd Najwyższy, kiedy Prawo i Sprawiedliwość składało protesty wyborcze, teraz jest atak na Trybunał Konstytucyjny - mówił na antenie Trójki sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Łukasz Schreiber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Szczerba: jako kandydatów na sędziów TK PiS zgłasza czynnych polityków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 18:33
- PiS, że zgłasza do Trybunału Konstytucyjnego kandydatury czynnych polityków: Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz. Te kandydatury zaskoczyły nie tylko nas, ale mam też informacje, że samego prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szczerba z PO-KO. 
rozwiń zwiń