X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

J. Parys: zmiana nazw ulic przez radnych PO to recydywa wpływów komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 16:45
- Rekomunizacja w nazewnictwie ulic świadczy o recydywie wpływów komunistycznych. Jedyną odpowiedzią na to może być akcja przywracania pamięci o tym, czym był komunizm i kto z nim walczył - powiedział w PR24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Audio
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwróciło się z apelem do władz PO o usunięcie z partii radnych z Białegostoku i Żyrardowa, którzy głosowali za zmianą nazw ulic w tych miastach upamiętniających "Łupaszkę" i "Nila". W poniedziałek Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja, również z udziałem mieszkańców miasta.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Kombatanci apelują o usunięcie radnych PO. Głosowali za zmianą nazw ulic

Z kolei Rada Miasta Żyrardów przywróciła ostatnio nazwę ulicy Jedności Robotniczej, która do tej pory nosiła nazwę Generała Nila-Fieldorfa. O sprawie poinformował między innymi sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Wąsik (PiS), który w czwartek zamieścił post na Twitterze. "W Żyrardowie rada miasta głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę Generała Nila-Fieldorfa na ulicę Jedności Robotniczej" - napisał Wąsik.

rekomunizacja 1200 east news.jpg
Paweł Sałek o rekomunizacji ulic: szeroko zakrojona i zorganizowana akcja

- Rekomunizacja w nazewnictwie ulic świadczy o recydywie wpływów komunistycznych. Jedyną odpowiedzią na to może być akcja przywracania pamięci o tym, czym był komunizm i kto z komunizmem naprawdę walczył - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys.

"Niektórzy działacze PO chcą odbudować wpływy komunistyczne"

Jego zdaniem "niektórzy działacze Platformy Obywatelskiej tylko powierzchownie powołują się na tradycję Solidarności". - W rzeczywistości dążą do tego, żeby odbudować wpływy komunistyczne, rehabilitować zbrodniarzy i sowiecką okupację nad Polską. Mam nadzieję, że to się spotka z odpowiednią reakcją społeczeństwa - podkreślił gość PR24.

Według niego "być może w ostatnich latach za mało przypominano kto, o co walczył w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat". - Trzeba to nadrobić, honorując osoby zasłużone dla niepodległej Polski, a negatywnie oceniając tych, którzy służyli obcym interesom - powiedział Jan Parys.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Dekomunizacja ulic w Warszawie. NSA oddalił ostatnie skargi wojewody

Dodał, że przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, mówiąc o likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, starają się przyciągnąć dawny elektorat Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Elektorat komunistyczny, co jak widać się nie udało. SLD weszło do Parlamentu jako stosunkowo silne ugrupowanie. Umizgi do dawnego aparatu PZPR są bezsensowne - stwierdził.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

---------------------

Data emisji: 05.11.2019

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

Biografia Antoniego Macierewicza. "Stał po stronie, która nigdy nie godziła się na układy"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 20:23
Dziś odbyła się oficjalna premiera biografii Antoniego Macierewicza. Książka nosi tytuł "Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych". - Antoni Macierewicz zawsze stał po tej stronie sporu politycznego, która nigdy nie godziła się na układy i dążyła do pełnej niepodległości. Ta biografia jest zupełnie niezwykła i należy ją przeczytać - mówi wydawca książki Leszek Sosnowski.
rozwiń zwiń