X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jest wniosek o przekazanie procesu ws. reprywatyzacji do Sądu Okręgowego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 13:16
Warszawski sąd rejonowy wystąpił w końcu października o przekazanie procesu 13 osób oskarżonych w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną w stolicy do prowadzenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie - poinformowała sekcja prasowa warszawskiego SO.
Kamienica przy Mokotowskiej 63
Kamienica przy Mokotowskiej 63Foto: PAP/Paweł Supernak

Chodzi o tzw. trzeci duży akt oskarżenia w sprawach warszawskiej reprywatyzacji z września tego roku skierowany przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. W odniesieniu do dwóch poprzednich obszernych aktów oskarżenia w sprawach reprywatyzacyjnych - jeden proces już się toczy przed Sądem Okręgowym, zaś drugi z procesów ma ruszyć przed tym sądem w drugiej połowie listopada.

1200_Komisja_Weryfikacyjna_PAP.jpg
Komisja weryfikacyjna: decyzja ws. gruntów na Senatorskiej wydana z naruszeniem prawa

"Sąd Rejonowy dla Warszawy–Mokotowa w Warszawie postanowił 25 października 2019 r. wystąpić do Sądu Apelacyjnego w Warszawie z wnioskiem o przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu w Warszawie jako sądowi pierwszej instancji" - przekazała sekcja prasowa warszawskiego SO informując o decyzji Sądu Rejonowego. Jak dodano, w związku z tym w końcu października do SA trafiły akta dotyczące tej sprawy.

Przejmowane za łapówki

We wrześniu ub.r., gdy ten akt oskarżenia trafiał do sądu, Prokuratura Krajowa informowała, że dotyczy on 13 osób w związku z tzw. "dziką" reprywatyzacją i chodzi o nieruchomości położone w Warszawie "przy ul. Mokotowskiej 63, ul. Mokotowskiej 40, ul. Emilii Plater 15, ul. Mazowieckiej 12, ul. Chopina 16, ul. Poznańskiej 14, ul. Hożej 23/25, ul. Hożej 25, Saskiej 56, ul. Schroegera 72, przy Placu Defilad, ul. Marszałkowskiej 141 i ul. Nowy Świat 28".

Prokuratura informowała też, że objęci aktem oskarżenia są Mirosław B., znany handlarz roszczeń, Krzysztof D., współpracownik i pełnomocnik Mirosława B., Jacek W. i Iwona P.-Ś., główni specjaliści w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, Kamil D., inspektor w Biurze Gospodarki Nieruchomościami urzędu m.st. Warszawy, Jakub R., zastępca Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, Gertruda J.-F., naczelnik w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, Mariusz P., kierownik w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, Jerzy M., Jerzy B., Alina D. i Bogusławie D.-R., radcowie prawni w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy oraz Leszek Z., notariusz.


east news komisja weryfikacyjna 1200.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Sąd unieważnił kolejną decyzję komisji weryfikacyjnej

Jak podawała wtedy PK oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 37 przestępstw, a nieruchomości miano przejmować za łapówki, mimo braku podstaw do zwrotu. "W toku postępowania ustalono, iż szkoda wyrządzona spadkobiercom oraz Skarbowi Państwa wyniosła 91 mln 603 tys. 760 zł. Kwota wręczonych łapówek wyniosła 2 mln 100 tys. zł. Ustalone w toku śledztwa okoliczności wskazują na szereg uchybień postępowań administracyjnych poprzedzających wydanie decyzji reprywatyzacyjnych" - głosił komunikat prokuratury.

Jeszcze dwa procesy

To kolejny z tzw. dużych aktów oskarżenia w sprawach warszawskiej reprywatyzacji. Na 22 listopada br. warszawski sąd okręgowy wyznaczył rozpoczęcie drugiego z tzw. dużych procesów, w sprawie stołecznej reprywatyzacji, w którym oskarżeni są m.in. b. wicedyrektor BGN w stołecznym magistracie, jego rodzice oraz b. dziekan stołecznej palestry. W sprawie chodzi o działki przy Pałacu Kultury i Nauki (przedwojenny adres: ul. Chmielna 70), przy ul. Karowej 14/16, ul. Mokotowskiej 63, ul. Nowy Świat 63, a także nieruchomości położonej w Kościelisku przy ul. Salamandry 30.


jolanta brzeska nabielaka 9 free eastnews 1200.jpg
Miłosz Lodowski o sprawie Nabielaka 9: sędziowie zapomnieli czemu służy ich zawód

W marcu br. przed warszawskim SO rozpoczął się zaś inny z procesów, w którym wrocławska prokuratura regionalna oskarżyła siedem osób o "łącznie 24 przestępstwa, gdzie wartość szkody zbliża się do 300 mln zł". Czyny zarzucane oskarżonym w tamtej sprawie zostały popełnione w latach 2010-2015. Dotyczą one adresów przy ulicach: Siennej 29, Twardej 8, Twardej 10 i Królewskiej 39 oraz przejmowania nieruchomości w obszarze przedwojennej Osady Kolonialnej nr 4 na Mokotowie przy ulicach Sobieskiego, Piaseczyńskiej i Idzikowskiego.

Akt oskarżenia w tamtej sprawie objął ojca i syna, zajmujących się skupowaniem roszczeń i praw do stołecznych nieruchomości - Macieja M. i Maksymiliana M., warszawskiego adwokata Andrzeja M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy - Grażynę K.-B. i Tomasza Ż. - oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych - Michała Sz. i Jacka R.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afera reprywatyzacyjna. Skąd skazał Marka M. na półtora roku więzienia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 18:22
Karę roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 60 tys. zł wymierzył handlarzowi roszczeń Markowi M. Sąd Apelacyjny w Warszawie. Mężczyznę skazano za podstępne wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie sądowym w związku z reprywatyzacją kamienicy przy ul. Targowej w Warszawie. Wyrok jest prawomocny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Córka byłego ministra skarży miejskiego aktywistę. Jeden wyrok już zapadł

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:14
W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Warszawie ruszył proces apelacyjny Jana Śpiewaka w sprawie wytoczonej przez mecenas Bogumiłę Górnikowską-Ćwiąkalską.
rozwiń zwiń