X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. T. Grosse: wymiar sprawiedliwości to kompetencja Polski, a nie TSUE

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 11:57
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmuje się polskim prawem, a zgodnie z unijnym traktatem wymiar sprawiedliwości należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Trybunał Sprawiedliwości UE
Trybunał Sprawiedliwości UEFoto: EPA/JULIEN WARNAND

Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, które zostały wprowadzone w lipcu 2017 r., są niezgodne z prawem Unii - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Polski MSZ jest jednak przekonany, że omawiane przez TSUE zmiany nie naruszają niezawisłości sędziowskiej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: TSUE: przepisy dot. przechodzenia sędziów w stan spoczynku niezgodne z prawem UE

Trybunał w składzie Wielkiej Izby (15 sędziów) podkreślił, że polskie sądy powszechne mogą orzekać o kwestiach związanych z prawem Unii, a zatem powinny spełniać odpowiednie wymogi, aby zapewnić skuteczną ochronę prawną. Za kluczowe w tym kontekście uznane zostało zachowanie niezależności przez sądy.

shutterstock_migranci-1200.jpg
Relokacja uchodźców. W. Waszczykowski: niesprawiedliwa opinia TSUE

- Trybunał stoi na stanowisku, że nie wszystkie przepisy, które były kością niezgody pomiędzy obu stronami zostały zmienione, dostosowane. Chciał przedstawić wyrok, który w sposób kompletny będzie odnosić się do tego sporu - aby polskie władze mogły ewentualnie doprecyzować swoje zapisy w polskim prawie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse.

"To precedensowy wyrok"

Dodał, że jest też pewne tło polityczne sporu pomiędzy TSUE a polskim rządem. - To jest precedensowy wyrok. Cała sprawa dotycząca polskiej reformy sądownictwa jest precedensowa. Trybunał zajmuje się polskim prawem, a zgodnie z traktatem wymiar sprawiedliwości należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich - podkreślił europeista.

Zaznaczył, iż większość politologów uważa, że TSUE nie jest instytucją bezstronną. - Uczestniczy w pewnej grze politycznej. Angażuje się na rzecz postępów integracji Unii Europejskiej w konkretnym kierunku, często przeciwko państwom czy grupie państw członkowskich. To wizja polityczna - powiedział prof. Tomasz Grosse.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Orzeczenie TSUE ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów. Jest odpowiedź MSZ

Jego zdaniem Trybunał do pewnego momentu był orędownikiem liberalnego rynku wewnętrznego we Wspólnocie. - Zwolennikiem przepływu usług, przepływu osób. W momencie kryzysu w strefie euro my staliśmy się ofiarą nagonki, na przykład poprzez tak zwaną dyrektywę transportową. TSUE zaczął przedstawiać inną linię w kwestii rynku - podkreślił gość PR24.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

-------------------------

Data emisji: 05.11.2019

Godzina emisji: 10.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

TSUE w sprawie odmowy przyjęcia uchodźców przez Polskę, Węgry i Czechy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 17:29
Polska, Węgry i Czechy złamały unijne prawo nie przyjmując uchodźców?
rozwiń zwiń