Uroczystości rozpocznie Konferencja Naukowa "Pułkownik pilot Szczepan Ścibior i inni oficerowie Wojska Polskiego represjonowani w okresie stalinowskim". Po południu (17.30) do Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie dotrze trumna ze szczątkami awansowanego pośmiertnie na stopień generała Szczepana Ścibiora. Trumna ze szczątkami w uroczystym kondukcie przejedzie przez teren Lotniczej Akademii Wojskowej i 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, a wieczorem (18.00-21.00) zostanie wystawiona w Pałacu Jabłonowskich. Uroczysty pochówek z udziałem władz państwowych i przedstawicieli wojska odbędzie się jutro.
Brutalne tortury
Pod koniec sierpnia 1940 roku Szczepan Ścibior walczył w 305 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego" Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1941 roku podczas lotu bojowego został zestrzelony nad Belgią, po czym został wzięty do niewoli przez Niemców.
Na "Łączce" pochowano ofiary komunizmu - żołnierzy "wyklętych przez komunizm"
Po II wojnie Szczepan Ścibior w latach 1947-51 był Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W sierpniu 1951 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Głównego Zarządu Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Po brutalnych torturach i ośmiomiesięcznym śledztwie - 13 maja 1952 roku wyrokiem Najwyższego Sądu Wojskowego, został skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie.
Dopiero w 2017 roku, dzięki pracy ekspertów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odnaleziono jego szczątki na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach na tak zwanej Łączce.
Procesy wojskowych
Szczepan Ścibior był jednym z wielu polskich oficerów skazanych na śmierć przez komunistyczny reżim. W pierwszej połowie lat 50. Wojskiem Polskim wstrząsnęła seria politycznych procesów wymierzonych w żołnierzy związanych wcześniej z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie oraz armią II Rzeczpospolitej. Zapoczątkował je tzw. proces generałów, zwany też procesem TUN od nazwisk głównych oskarżonych - Tatar, Utnik, Nowicki.
Krzysztof Szwagrzyk: ujawnimy nowe imiona i nazwiska tych, których szczątki odnaleźliśmy
W procesach politycznych w Wojsku Polskim pod sfałszowanymi zarzutami komuniści skazali łącznie 94 oficerów. Wydano 40 wyroków śmierci, z których 20 wykonano.
W latach 1950-1953 Informacja Wojskowa zatrzymała pod zarzutem szeroko rozumianej wrogiej działalności 2115 żołnierzy różnych stopni oraz pracowników cywilnych wojska. Od 1949 do 1954 roku zwolniono z wojska około 10 tysięcy oficerów uznanych za "wrogich" komunistycznej Polsce.
fc