Znamy kandydatów PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Partia podała nazwiska

2019-11-04, 12:30

Znamy kandydatów PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Partia podała nazwiska
Trybunał Konstytucyjny. Foto: shutterstock.com

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni jako kandydaci klubu PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Posłuchaj

Ryszard Terlecki o kandydatach PiS na sędziów TK (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Posiedzenie rządu KPRM-663.jpg
Nowy resort w rządzie. Wicepremier o kolejnych szczegółach
  • Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni przez PiS jako kandydaci na sędziów TK
  • 3 grudnia kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara
  • Ryszard Terlecki przekonywał, że Prawo i Sprawiedliwość nie chce upolitycznić Trybunału Konstytucyjnego

3 grudnia 2019 roku kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. To na ich miejsca Prawo i Sprawiedliwość wystawia kandydatów.

Kandydaci PiS na sędziów TK

- W piątek klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

- To są osoby bardzo kompetentne, z ogromnym doświadczeniem, zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości - mówił o kandydatach Ryszard Terlecki podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jak dodał, klub PiS "z pewnym zdziwieniem" widzi, że opozycja nie zgłosiła swoich kandydatów do TK. - No ale rozumiem, że nie ma odpowiednich osób na te stanowiska - ocenił polityk PiS.

Pytany przez dziennikarzy dlaczego PiS zgłosił kandydatów jeszcze w kończącej się kadencji Sejmu, Terlecki odpowiedział, że nowych sędziów Trybunału będzie wybierał Sejm IX kadencji. - To jest tylko zgłoszenie, będzie wybierał nowy [Sejm] - czy zgłosiliśmy to dzisiaj, czy za tydzień, to przecież nie ma specjalnego znaczenia - mówił szef klubu PiS pytany, dlaczego zgłoszenie zostało wysłane do marszałka mijającej, VIII kadencji Sejmu.

Kompetencje i doświadczenie

Dopytywany, czy taki wybór nie jest upolitycznieniem TK, odpowiedział, że PiS kieruje tam osoby, które mają "odpowiednie kompetencje i doświadczenie".

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska odpowiadając na to samo pytanie stwierdziła, że w poprzednich latach "bywało wielokrotnie, że sędziami TK były osoby, które już wcześniej prowadziły bardzo aktywne życie polityczne".

Ryszard Terlecki podkreślił, że dla wskazanych kandydatów "nie jest to nagroda", a sama decyzja została podjęta "w uznaniu kompetencji i zasług". - Pani [Krystyna] Pawłowicz jest wybitnym profesorem, konstytucjonalistą - tu nie można tych kompetencji w żaden sposób podważać - mówił szef klubu PiS.

Pytany o "kontrowersyjne wypowiedzi poseł Pawłowicz" Ryszard Terlecki przypomniał, że zadeklarowała ona zawieszenie swojej działalności w mediach społecznościowych.

Skład Trybunału Konstytucyjnego

W Trybunale Konstytucyjnym zasiada łącznie 15 sędziów. Na dziewięcioletnią kadencję Sejm wybiera sędziego bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Kandydatów na sędziów wskazuje Prezydium Sejmu lub grupa co najmniej 50 posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Radosław Fogiel: kampania prezydencka nie będzie łatwa

Po wyborze trojga nowych sędziów w Trybunale Konstytucyjnym pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 roku) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 roku).

Sylwetki kandydatów

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Stanisław Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał ponownie mandatu posła.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Krystyna Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Senator elekt PiS: świat samorządu jest narażony na korupcję

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 roku pełniła z rekomendacji PSL funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

jmo/pb

Polecane

Wróć do strony głównej