X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

S. Gajewski o dekomunizacji: w Polsce pamięć jest sprawą polityczną

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 10:10
- Oczywiście pamięć jest sprawą polityczną. Ktoś kiedyś powiedział, że w Polsce każda strona sceny politycznej ma swoje trupy i walczy o upamiętnianie ich. Polskie społeczeństwo lubi się kłócić o historię - powiedział w PR24 dr Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego. Gośćmi audycji byli także: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Michał Płociński ("Rzeczpospolita").
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PolskieRadio24.pl

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwróciło się z apelem do władz PO o usunięcie z partii radnych z Białegostoku i Żyrardowa, którzy głosowali za zmianą nazw ulic w tych miastach upamiętniających "Łupaszkę" i "Nila". W poniedziałek Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja, również z udziałem mieszkańców miasta.

dekomunizacjaulic663.jpg
Z sesji Rady Warszawy zdjęto sprawę dekomunizacji trzech ulic. Radny PiS: KO skręca w stronę postkomuny

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Kombatanci apelują o usunięcie radnych PO. Głosowali za zmianą nazw ulic

Z kolei Rada Miasta Żyrardów przywróciła ostatnio nazwę ulicy Jedności Robotniczej, która do tej pory nosiła nazwę Generała Nila-Fieldorfa. O sprawie poinformował między innymi sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Wąsik (PiS), który w czwartek zamieścił post na Twitterze. "W Żyrardowie rada miasta głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę Generała Nila-Fieldorfa na ulicę Jedności Robotniczej" - napisał Wąsik.

"Lubimy się kłócić o historię"

Sebastian Gajewski W PR24 podkreślił, że "pamięć jest sprawą polityczną". - Mamy taki zwyczaj - nie tylko jako klasa polityczna, ale jako społeczeństwo - że lubimy się kłócić o historię, o to, którzy bohaterowie są bardziej warci upamiętnienia, czy które zdarzenia lepiej upamiętniać w przestrzeni publicznej. Chyba nie ma w tym nic złego. Ważne jest, aby wybory dotyczące upamiętnienia różnych postaci, wydarzeń, były podejmowane przez demokratycznie wybranych przedstawicieli społeczności lokalnych - zaznaczył.

Według Macieja Kożuszka "to nie jest tylko kwestia nazwy ulic, ale też pewnych argumentów". - Na przykład na temat oceny podziemia antykomunistycznego, na temat oceny tego, co dla Polski oznaczał totalitaryzm, system komunistyczny. Niektórzy uważają, że były jakieś pozytywne jego elementy, a niektóre postaci należy uhonorować - powiedział dziennikarz.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Dekomunizacja ulic w Warszawie. NSA oddalił ostatnie skargi wojewody

Michał Płociński stwierdził, że "w przestrzeni publicznej trzeba zmieniać różne nazwy". - A ulica gen. Fieldorfa "Nila" nie powinna budzić kontrowersji. Z punktu widzenia wizerunkowego opozycja strzeliła sobie w stopę, zmieniając tę nazwę na Jedności Robotniczej - jakie by nie stały za tym argumenty. W kampanii prezydenckiej takich rzeczy się nie robi - skomentował publicysta.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

------------------

Data emisji: 04.11.2019

Godzina emisji: 8.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia na Dziś. Nieudana dekomunizacja stołecznych ulic

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 21:05
W ostatnich tygodniach warszawskie ulice odzyskały nazwy dawnych patronów, związanych z czasami komunizmu. W audycji Historia na Dziś o postaciach Wacława Lipińskiego i Stanisława Kasznicy - którzy stracili "swoje" ulice po decyzjach sądów - mówił dr hab. Patryk Pleskot, historyk. 
rozwiń zwiń