X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tomasz Wiścicki: przebieg pogrzebu ks. Popiełuszki odzwierciedleniem jego nauczania

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 14:15
– Ks. Jerzy głosił, by zło dobrem zwyciężać. To nauczanie znalazło odbicie podczas jego pogrzebu. Nie pojawił się nawet cień wezwania do zemsty lub przemocy. Aż trudno było w to uwierzyć, bo przecież w okrutny sposób zakatowano na śmierć dobrego, niewinnego i bezbronnego człowieka – powiedział Tomasz Wiścicki, współautor książek o ks. Jerzym Popiełuszce.
Audio
  • 3.11.19 Tomasz Wiścicki: pogrzeb ks. Popiełuszki był modlitewno-milczącą manifestacją.
Uroczystości pogrzebowe księdza Jerzego Popiełuszki. Tłum wiernych uczestniczył we mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu oraz w pogrzebie duchownego, który został pochowany na terenie kościoła.
Uroczystości pogrzebowe księdza Jerzego Popiełuszki. Tłum wiernych uczestniczył we mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu oraz w pogrzebie duchownego, który został pochowany na terenie kościoła.Foto: PAP/Paweł Glanert

Pogrzeb kapłana, bestialsko zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa, odbył się 3 listopada 1984 roku. W ostatniej drodze ks. Jerzego uczestniczyły rzesze wiernych. Uroczystość pogrzebowa zgromadziła ok. 600 tys. osób stając się wielką manifestacją antykomunistyczną. Mszę żałobną koncelebrowało ponad tysiąc księży pod przewodnictwem prymasa Józefa Glempa.

EN_00087981_0020_663x364.jpg
Pogrzeb ks. J. Popiełuszki. Wielka manifestacja antykomunistyczna

– Niezwykłą rzeczą były również spokój i powaga panujące podczas pogrzebu. Nie pojawił się nawet cień wezwania do zemsty lub przemocy. Aż trudno było w to uwierzyć, bo przecież w okrutny sposób zakatowano na śmierć dobrego, niewinnego i bezbronnego człowieka. Była to wielka milcząco-modlitewna manifestacja – podkreślił Tomasz Wiścicki.    

Szczególny wymiar nauczania ks. Popiełuszki 

Władze komunistyczne nalegały, żeby pochować duchownego w rodzinnej parafii, Suchowli pod Dąbrową Białostocką. Jednak duszpasterz ludzi pracy spoczął w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Tomasz Wiścicki przyznał, że przebieg uroczystości pogrzebowych był odzwierciedleniem nauczania, jakie głosił w swoim życiu ks. Popiełuszko.

Popiełuszko 1200.jpg
Ks. Jerzy Popiełuszko. Serwis specjalny

– Było to spełnienie wyrażanego przez niego przesłania "zło dobrem zwyciężaj". Nieustannie do tego wzywał. Nawet gdy to zło, w momencie mordu na księdzu, przybrało monstrualne rozmiary, uczestnicy pogrzebu, wśród których byłem również ja, do końca wytrwali w nauczaniu ks. Jerzego. Było to czymś niezwykłym – dodał publicysta.

"Dwa przemówienia były szczególne"

Na pogrzeb zjechali ludzie z całej Polski, przywódcy opozycji, zagraniczni dyplomaci, przedstawiciele władzy niższego szczebla, a także świata kultury. Tomaszowi Wiścickiemu w pamięci pozostały dwa przemówienia, które wybrzmiały podczas tego wydarzenia.

ks. jerzy Popiełuszko 1200 F.jpg
Ks. Jerzy Popiełuszko. "Prawda, którą głosił, rozwścieczała komunistów"

– Pierwsze, wygłoszone przez Karola Szadurskiego, inżyniera z Huty i jednego z najbliższych przyjaciół ks. Jerzego, było bardzo poruszające i osobiste. Autorem drugiego był Lech Wałęsa. Przemówienie to zaliczam do najlepszych, jakie wygłosił były prezydent. Zakończył je słowami: "Solidarność żyje, bo ty oddałeś za nią życie". Były to wielkie słowa i chwila wielkości tego człowieka – zaznaczył.

Porwanie i zabójstwo

19 października 1984 roku, doszło do porwania ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana warszawskiej "Solidarności" i obrońcy praw człowieka w PRL. Wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, ks. Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Departamentu IV MSW. Księdza przymuszono do wyjścia z samochodu, następnie pobito i wrzucono do bagażnika samochodu "esbeków". 

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Jego proces kanonizacyjny jest w toku.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 3.11.2019

Godzina emisji: 12.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk IPN: odpowiedzialność za śmierć ks. Jerzego Popiełuszki ponoszą Kiszczak i Jaruzelski

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 14:54
Minęły 34 lata od porwania i morderstwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 19 października 1984 roku pracownicy ówczesnego MSW skatowali duchownego, a jego ciało wrzucili do Wisły we Włocławku. Na temat kulis tego wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okoliczności śmierć księży Sylwestra Zycha, Stanisława Suchowolca i Stefana Niedzielaka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 10:15
Kapłani zamordowani przez "nieznanych sprawców" w przededniu obrad Okrągłego Stołu. Do dzisiaj nie wyjasniono kto stał za śmiercią duchownych. Gościem Polskiego Radia 24 był Patryk Pleskot, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śledztwo ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Jesteśmy skazani na zeznania świadków"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:52
19 października minęła 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dokładnie tego dnia w 1984 r. kapelan "Solidarności" został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Do ustaleń śledczych i trwających w tej sprawie dochodzeń w radiowej Trójce odnieśli się publicyści badający bestialską zbrodnię: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki
rozwiń zwiń