X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Requiem" Mozarta w warszawskiej archikatedrze. Modlono się za zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 21:24
W warszawskiej archikatedrze odprawiono mszę świętą w intencji zmarłych arcybiskupów, duchownych, mężów stanu oraz artystów i wszystkich zmarłych. W nabożeństwie wzięli udział artyści Polskiej Opery Królewskiej, którzy wykonali "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Audio
  • "Requiem" Mozarta wykonano podczas mszy za zmarłych w archikatedrze warszawskiej (IAR)
  • Kard. Nycz o "Requiem" Mozarta (IAR)
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz NyczFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że w modlitwie pamiętamy szczególnie o tych, którzy są pochowani w archikatedrze pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

kard-Nycz-pap-1200.jpg
Kard. Nycz: powołanie do świętości jest dla nas wszystkich. "Żyjemy wśród świętych"

"Nie wolno zapomnieć o biskupach warszawskich"

- W tej archikatedrze nie wolno nam zapomnieć o biskupach, którzy w ciągu ponad dwustu lat prowadzili kościół warszawski. Nie wolno nam zapomnieć o kapłanach. Nie wolno nam zapomnieć o ludziach kultury oraz tych, którzy byli fundatorami tej świątyni, dawnych władcach Mazowsza, ostatnich Piastach. Za wszystkich się modlimy - powiedział kardynał Kazimierz Nycz.

Wykonano "Requiem" Mozarta

Metropolita warszawski podziękował artystom Polskiej Opery Królewskiej za wykonanie "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. - To jest msza święta niejako napisana na ten dzień. Pomaga nam modlić się o zbawienie zmarłych a równocześnie myśleć o harmonii naszego życia - powiedział arcybiskup.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Ks. W. Cisło: piękne celebrowanie święta zmarłych to polska specyfika

W nabożeństwie licznie wzięli udział mieszkańcy Warszawy. Jak podkreślają, muzyka oraz wnętrze archikatedry skłaniają do refleksji nad przemijaniem oraz nad tym, czego możemy nauczyć się z życia zmarłych.

W warszawskiej archikatedrze dziś odbyła się także procesja żałobna do krypt w których pochowani są zmarli biskupi, kapłani, ludzie kultury oraz dawni władcy Mazowsza.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Br. Szymon Janowski: Kościół głosi, że śmierć nie jest końcem

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:00
- Kościół w czasie pogrzebu głosi pozytywną wizję śmierci. Mówimy, że śmierć nie jest końcem. Jest początkiem życia w pełni. Opieramy się na doświadczeniu Chrystusa, który zmartwychwstał. Na tym opiera się cały Kościół i cała wiara chrześcijańska - powiedział w Polskim Radiu 24 kapucyn brat Szymon Janowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. prof. Naumowicz: wspominajmy i módlmy się za naszych bliskich

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 23:33
Jaką tradycję i jakie znaczenie mają uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszki w polskiej kulturze? Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych szukał ks. prof. Józef Naumowicz, który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oswoić lęk przed śmiercią. "Myślenie o niej pozwala nam docenić życie"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 11:50
Rozmowy o śmierci, toczące się w intymnej atmosferze przy kolacji to pomysł Amerykanina Michaela Hebba. Zapoczątkował ruch Death Over Dinner, w ramach którego ludzie, znajomi lub nieznajomi, spotykają się przy stole, by porozmawiać o śmierci. Tak jak o życiu, normalnie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy dzień kwesty na Starych Powązkach. Zebrano prawie 200 tys. złotych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 23:15
Około 190 tysięcy złotych udało się zebrać pierwszego dnia kwesty na ratowanie zabytków stołecznych Starych Powązek. Od rana uczestniczyło w niej ponad 160 wolontariuszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. T. Isakowicz-Zaleski: w Armenii Dzień Zaduszny obchodzony jest 5 razy w roku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 15:10
- Armenia była pierwszym krajem, który przyjął chrześcijaństwo w IV wieku jako religię państwową. Ze względu na prześladowania, na ludobójstwo Ormian, był tam bardzo silny kult męczenników. Dzień Zaduszny jest tam obchodzony pięciokrotnie w ciągu roku - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: chrześcijanie są dziś bardziej prześladowani niż w pierwszych wiekach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:33
W Dniu Zadusznym papież Franciszek odprawił mszę w rzymskich katakumbach Pryscylii, miejscu pochówku chrześcijan w pierwszych wiekach. Przyznał, że po raz pierwszy w życiu wszedł do katakumb. Przypomniał prześladowanych chrześcijan, także w czasach komunizmu.
rozwiń zwiń