X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowa lista refundacyjna. Zobacz, jakie leki znalazły się w wykazie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 06:39
Na obowiązującej od piątku liście refundacyjnej znalazło się 76 produktów. Są to m.in. nowe leki stosowane w leczeniu raka jelita grubego, białaczki limfocytowej, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna.
Audio
  • Chorzy na nowotwory, cukrzycę, białaczkę, stwardnienie rozsiane, osteoporozę i astmę będą mieli nowe leki (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W ramach programów lekowych refundacją objęty będzie lek Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z typiracylem) stosowany przez pacjentów z rakiem jelita grubego. Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, lek ten jest ostatnią oczekiwaną przez środowisko medyczne i pacjentów technologią lekową stosowaną w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita grubego.

Lukasz-Szumowski-pap-1200.jpg
Łukasz Szumowski: rząd ograniczył nielegalny wywóz leków

Z kolei w przypadku leczenia raka piersi pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz konsultanta krajowego ds. onkologii klinicznej zaowocowała połączeniem dwóch programów lekowych w raku piersi: "Leczenie raka piersi" oraz "Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem".

Leki na białaczkę

W ramach programu "Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem" refundowany będzie lek Venclyxto (wenetoklaks) w skojarzeniu z rytuksymabem w terapii chorych bez i z delecją 17p lub/i mutacją TP53.

Kolejne dwa leki trafią do programu "Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego". Są to leki Ocrevus (okrelizumab) i Mavenclad (kladrybina) stosowane w drugiej linii leczenia stwardnienia rozsianego. Refundacja leku Ocrevus dotyczy również pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Popularny syrop na kaszel wycofany z obrotu. Sprawdź numery serii

Zmiany nastąpiły także w terapii chorób rzadkich. Do refundacji wszedł lek Entyvio (wedolizumab) w ramach programu "Leczenie choroby Leśniowskiego Crohna" jako kolejna opcja terapeutyczna. Z kolei program "Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej" został wzbogacony o lek Repatha (ewolokumab) jako kolejny inhibitor PCSK9.

CUKRZYCA 1200 SHUTT.jpg
Cukrzyca: pierwsza niezakaźna epidemia na świecie

Od listopada niektórzy chorzy na cukrzycę typu 2 będą mogli skorzystać z nowych opcji lekowych – grupy flozyn, tj. Forxiga (dapagliflozyna), Jardiance (empagliflozyna) i Invokana (kanagliflozyna). Z kolei część pacjentów po 60. roku życia, dotkniętych osteoporozą, będzie mogła skorzystać z refundacji leku Prolia (denosumabum).

Medykamenty dla alergików i astmatyków

Zmiany będą również zauważalne dla alergików i astmatyków. Od listopada wprowadzono na listę leczenie Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego) do leczenia podtrzymującego. Lek będzie dostępny w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń. Nowe opakowanie zawiera dwie fiolki, dzięki którym leczenie może starczyć nawet na rok.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Cios w mafię lekową. Przestępcy wywieźli medykamenty warte 15 mln zł

W ramach programu lekowego "Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej (ICD-10 J 45.0) oraz ciężkiej astmy eozynofilowej (ICD-10 J 82)" do refundacji wszedł Fasenra (benralizumabum).

W sumie do nowego projektu obwieszczenia zostało dodanych 76 produktów. Dla 631 produktów leczniczych spadnie dopłata pacjenta (od 1 gr do 107,73 zł), a dla 587 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne. Maksymalny wzrost opłaty za leki refundowane wyniesie do 58,91 zł.

Nowa lista będzie obowiązywała przez dwa miesiące.

paw/

Czytaj także

Innowacyjne leki na raka będą refundowane od września

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:16
Najnowsze opcje terapeutyczne w leczeniu raka piersi zostały wpisane na listę refundacyjną. Innowacyjne leki - Kisqali i Ibrance - będą refundowane od września - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa lista refundacyjna. Na niej m.in. innowacyjne leki na raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 11:05
Od niedzieli obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych. Znalazły się w nim m.in. nowe leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi.
rozwiń zwiń