X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Śmierć nie jest końcem". Dziś uroczystość Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 09:02
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wszystkich Świętych. Wspominamy i oddajemy cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej. - Śmierć nie jest końcem wszystkiego, ale etapem na drodze do Domu Ojca - przypomina metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Wszystkich Świętych i Zaduszki to dni, podczas których zastanawiamy się nad swoim życiem i zadajemy sobie pytanie, ku czemu ono zmierza. Obie uroczystości pokazują wartość życia, każda jednak różni się charakterem świętowania - radosny jest 1 listopada, a skupiony na pamięci o bliskich zmarłych i zadumie - 2 listopada.

- Cmentarz zawsze sprzyja refleksji. Zdajemy sobie sprawę, że nasze życie zbliża się do śmierci, która dla człowieka wierzącego nie jest końcem, ale otwarciem na spotkanie z Bogiem - podkreśla metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Ks. Bogdan Bartołd 1200.jpg
Ks. Bogdan Bartołd: Wszystkich Świętych to uroczystość pełna radości

Radość Wszystkich Świętych

Jak wyjaśnia kard. Nycz, wszyscy jesteśmy powołani do zbawienia i świętości. - Śmierć nie jest końcem wszystkiego, ale etapem na drodze do Domu Ojca. Dlatego żyjąc, nadawajmy najgłębszy sens wszystkiemu, co robimy - mówi duchowny.

Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień oddania czci tym wszystkim, którzy weszli do chwały nieba. Początki święta sięgają IV w. W Antiochii czczono wtedy pamięć o wielu bezimiennych męczennikach. Po ostatniej reformie liturgii teologowie podkreślają, że "uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość".

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: "Kościół głosi, że śmierć nie jest końcem"

Uroczystość ma przypominać również prawdę o wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Kolorowe orszaki świętych

Aby podkreślić radosny charakter uroczystości, w wielu miejscach organizowane są procesje Wszystkich Świętych. Od 12 lat w swojej parafii we Włoszech organizuje je ks. Marcello Stanzione, angelolog i autor książek z zakresu duchowości.

- Pierwszego listopada wielu parafian uczestniczy we mszy świętej, ale procesję Wszystkich Świętych proponuję moim parafianom dzień wcześniej. Każdy z jej uczestników jest przebrany za postać świętego lub świętej, to zawsze jest patron danej osoby, święty, którego imię się nosi - mówi ks. Stanzione w rozmowie z portalem PolskieRadio24.

Duchowny zaznacza, że najważniejsze są w tym dniu dwie sprawy - wspólnota i modlitwa. - Punktem kulminacyjnym świętowania jest wspólnotowa msza święta na zakończenie procesji. Po niej odbywa się agapa, czyli posiłek, który wszyscy razem przygotowujemy. Cieszymy się tym świętem. Odkąd tworzymy te procesje, nikt nie świętuje Halloween - dodaje włoski kapłan.

halloween-zakupy-handel-shutterstock-1200.jpg
Kulturoznawca o Halloween: to wydmuszka w atrakcyjnym opakowaniu

- Żyjemy w kulturze, w której to, czego nie widzimy, czego nie można dotknąć, to nie istnieje. Ona zaprasza nas do tego, aby nie zaglądać w świat niewidzialny - zaznacza ks. Stanzione. Jak wyjaśnia, konieczna jest modlitwa, która otwiera nas na "świat nadprzyrodzony", "świat eschatologiczny".

- Jeżeli Kościół zapomni o transcendencji, świętych, aniołach i istnieniu czyśćca, zamieni się w grupę osób, która tylko pomaga biednym – mówi angelolog. Dodaje, że "jeśli zapomnimy o modlitwie, Kościół runie".

Pamięć o tych, którzy odeszli

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że w naszych listopadowych wizytach na cmentarzu nie chodzi tylko o "jesienny spacer, chwilę refleksji czy zadumy, ale przede wszystkim o naszą modlitwę, nasi zmarli potrzebują płynącej z serca modlitwy".

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pogoda na Wszystkich Świętych i długi weekend

Następnego dnia po uroczystości Wszystkich Świętych Wszystkich Kościół wspomina zmarłych. 2 listopada wierzący modlą się w intencji zbawienia bliskich, którzy odeszli.

Cmentarz wszystkich świętych znicz shutter 1200.jpg
Rzecznik Episkopatu przed 1 listopada: pokażmy modlitewną pamięć w internecie

Dzień Zaduszny zapoczątkował w chrześcijaństwie św. Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji. Dzień ten miał być przeciwwagą dla pogańskich obrządków ku czci zmarłych. W 998 r. Odilon zarządził modlitwy za dusze zmarłych, wyznaczając na to pierwszy dzień po uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada. Termin i sama idea szybko rozpowszechniły się we Francji, Włoszech, w Anglii i Niemczech. W XIII wieku zwyczaj ten w Kościele katolickim upowszechnił się.

Ogień znakiem pamięci

W Polsce tradycja obchodzenia Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju. Tego dnia katolicy odwiedzają cmentarze i uczestniczą w mszach w intencjach zmarłych. Na znak pamięci o tych, którzy odeszli, zapalają znicze i składają kwiaty na grobach bliskich. Wśród różnego rodzaju form modlitewnej pamięci o zmarłych szczególne miejsce zajmują wypominki. Jest to specjalne nabożeństwo za zmarłych, podczas którego wyczytuje się nazwiska zmarłych i poleca ich Bogu.

Przemysław Goławski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. prof. Naumowicz: wspominajmy i módlmy się za naszych bliskich

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 23:33
Jaką tradycję i jakie znaczenie mają uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszki w polskiej kulturze? Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych szukał ks. prof. Józef Naumowicz, który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Bogdan Bartołd: Wszystkich Świętych to uroczystość pełna radości

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 15:10
- Kiedy jesteśmy na cmentarzu i zapalamy znicze dla naszych bliskich - wspominając chwile, które z nimi przeżyliśmy - możemy mieć nadzieję, że kiedyś znowu się z nimi spotkamy. Chrystus zmartwychwstawał, dzięki temu mamy nadzieję, że zrobią to też nasi bliscy - powiedział w PR24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
rozwiń zwiń