X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Sąd utrzymał wyrok. Półtora roku więzienia dla opiekunki Violetty Villas

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 15:53
Karę 1,5 roku bezwzględnego więzienia za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad Violettą Villas utrzymał sąd odwoławczy dla Elżbiety B., która w ostatnich latach opiekowała się piosenkarką. Wyrok jest prawomocny. B. była wcześniej skazana za nieudzielenie pomocy.
Violetta Villas
Violetta VillasFoto: TRICOLORS/East News

W środę Sąd Okręgowy w Świdnicy rozpatrywał apelację złożoną przed skazaną Elżbietę B., która domagała się uniewinnienia. Rozprawa była niejawna. W czerwcu 2019 r. Sąd Rejonowy w Kłodzku skazał Elżbietę B. na półtora roku więzienia za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad Violettą Villas.

villas1200.jpg
Jak Czesia Gospodarek stała się Violettą Villas?

Sędzia Marzena Rusin-Gielniewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy, poinformowała, że sąd odwoławczy utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji z Kłodzka.

Były przyjaciółkami

To nie był jedyny wyrok dla Elżbiety B., która w 2015 r. została prawomocnie skazana na 10 miesięcy więzienia za nieudzielenie pomocy Violetcie Villas. Skazana odbyła już tę karę. W tamtym procesie prokuratura zarzuciła jej również znęcanie się nad podopieczną, ale sąd wydzielił ten wątek do osobnego postępowania.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Skomplikowane losy Violetty Villas na srebrnym ekranie

Według prokuratury Elżbieta B. izolowała artystkę od otoczenia i rodziny, podsycała lęk przed światem zewnętrznym, uzależniała podejmowanie decyzji od dostarczania Violetcie Villas alkoholu i zmuszała artystkę do jego picia. Według oskarżenia opiekunka pozbawiała też Violettę Villas wolności, zamykając w pokoju. Wielokrotnie pozostawiała samą w nieogrzanym domu bez jedzenia, ponadto dopuściła się szeregu zaniedbań pielęgnacyjnych.

Elżbieta B. i Violetta Villas przez lata przyjaźniły się. B. była opiekunką, gosposią i najbliższą osobą Czesławy Gospodarek, znanej pod artystycznym pseudonimem Violetta Villas.

Przyczyna zgonu nie została ustalona

Wiele lat temu, gdy Violetta Villas trafiła do szpitala psychiatrycznego, rodzina próbowała zająć się artystką i stworzyć jej dobre warunki bytowe. Ona chciała jednak wrócić do swego domu i do B. Ostatecznie tak się stało - Violetta Villas wróciła do domu rodzinnego w Lewinie Kłodzkim w woj. dolnośląskim i ponownie trafiła pod opiekę B.

Violetta Villas zmarła w domu rodzinnym na początku grudnia 2011 r. w wieku 73 lat. Prokuraturze i biegłym nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny zgonu. Przyczyną śmierci artystki mogło być zapalenie płuc lub zator płucny w związku z komplikacjami po złamaniu nogi.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Proces opiekunki Violetty Villas. Prokuratura składa apelację

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 15:15
Prokuratura Rejonowa w Kłodzku złożyła apelację od wyroku ws. opiekunki Violetty Villas - Elżbiety B. Śledczy chcą, by sąd uchylił wyrok uniewinniający B. z zarzutu dotyczącego psychicznego znęcania się nad artystką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majątek Violetty Villas trafi do jej syna. Sąd: opiekunka piosenkarki nie ma praw do spadku

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 15:56
Majątek zmarłej w grudniu 2011 roku Violetty Villas prawomocnie trafia do jej syna. Sąd Okręgowy w Świdnicy oddalił apelację byłej opiekunki piosenkarki, Elżbiety B. Domagała się ona między innymi prawa do okazałego domu w Lewinie Kłodzkim.
rozwiń zwiń