13. i 14. emerytura w najbliższych planach. Rząd szykuje pieniądze dla emerytów

2019-10-30, 07:23

13. i 14. emerytura w najbliższych planach. Rząd szykuje pieniądze dla emerytów
Zdj. ilustracyjne. Foto: pixabay/public domain

- Projekt ustawy dotyczący 13. emerytury w 2020 roku i 14. w 2021 roku będzie przyjęty w ciągu 100 dni - zapewnił Piotr Müller w rozmowie z "Super Expressem". Rzecznik rządu poinformował też, że w rządzie pojawi się kilka nowych twarzy.

W rozmowie z "SE" Piotr Müller był pytany między innymi o zapowiedziane pięć punktów na pierwsze 100 dni przyszłego rządu.

Powiązany Artykuł

Kaczyński piątka Kaczyńskkiego Morawiecki konferencja pap 1200.jpg
"Piątka PiS" na pierwsze 100 dni. Wiemy, jakie są priorytety rządu

- 13. emerytura w 2020 roku i 14. w 2021 roku - projekt ustawy tego dotyczący będzie przyjęty w ciągu 100 dni. Tak samo "mały ZUS" - będzie obowiązywał od początku przyszłego roku - i program badań profilaktycznych. Jeśli chodzi o 100 obwodnic - harmonogram prac będzie przyjęty w ciągu 100 dni. A dopłaty dla rolników są uzależnione od negocjacji w ramach Komisji Europejskiej. Po to walczyliśmy, żeby komisarzem był Polak - powiedział rzecznik rządu.

Piotr Müller ocenił także, że reforma sądownictwa dotychczas została zrealizowana częściowo. - Na przykład długość realizacji spraw nie jest satysfakcjonująca. Trzeba uzupełnić wakaty orzecznicze, poprawić funkcjonowanie administracji wspierającej sądownictwo. Wyzwań jest dużo, a reforma nie jest zakończona - ocenił.

Rzecznik rządu odniósł się także do kwestii ewentualnego zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. - Decyzja rzeczywiście idzie w tym kierunku, żeby tego limitu nie zmieniać, więc faktycznie będzie potrzeba dodatkowych środków finansowych. Albo musimy ich poszukać, albo zdecydować się na niewielki deficyt budżetowy. O wiele mniejszy niż w poprzednich latach - powiedział Piotr Müller.

"Nie ma na stole takiej oferty"

Rzecznik rządu w rozmowie z "SE" potwierdził, że w rządzie pojawi się kilka nowych twarzy. - Wicepremier Jarosław Gowin wprost wskazuje na Jadwigę Emilewicz i ona ministrem na pewno pozostanie. Ale w innych obszarach życia gospodarczego jest przewidzianych kilka zmian - zapowiedział.

Piotr Müller poinformował, że nadal trwają analizy w sprawie ewentualnego przywrócenia Ministerstwa Skarbu. - Ale faktycznie wydaje się, że inny sposób nadzoru właścicielskiego będzie lepiej funkcjonował - zaznaczył. Pytany, czy na czele tego resortu mógłby stanąć Jacek Sasin, rzecznik rządu ocenił, że "to jest na pewno dobra kandydatura".

Powiedział także, że minister Zbigniew Ziobro nie aspirował do objęcia stanowiska wicepremiera i "nie ma na stole takiej oferty". Wicepremierem nadal będzie natomiast Jarosław Gowin.

Rzecznik rządu powtórzył zapowiedzi, że premierem nowego rządu pozostanie Mateusz Morawiecki. Poinformował, że decyzje w sprawie składu nowego rządu podejmowali Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro jako liderzy partii koalicyjnych oraz premier Morawiecki.

mg

Polecane

Wróć do strony głównej