X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

S. Żaryn: Piotr Ś. był osobą, która mogła wyrządzić realne szkody

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 10:50
- Nie jest to osoba publicznie znana. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, że jest związany z instytucjami państwa polskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Audio
  • 28.10.2019 Gość PR24: Stanisław Żaryn, Piotr Woyciechowski, Piotr Nisztor
Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnychFoto: Polskie Radio 24

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. Piotr Ś. to obywatel Polski. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do pojawiających się w mediach informacji, podkreślił, że podejrzany "nie jest i nie był pracownikiem ani funkcjonariuszem ABW".

ABW pap 1200.jpg
ABW zatrzymała Piotra Ś. Jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji

Prokuratura przedstawiła także podejrzanemu zarzut posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem.

Służby przeszukały także miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. Tam również znaleziono broń palną i amunicję bez pozwolenia.

"Nie jest to osoba publicznie znana"

- Piotr Ś. był osobą, która mogła wyrządzić realne szkody - przyznał Stanisław Żaryn. W odpowiedzi na pytanie, czym zajmował się zatrzymany, odparł, że "nie jest to osoba publicznie znana". Dopytany, czy jest to osoba związana z instytucjami państwa polskiego, odpowiedział, że nie potwierdza, ani nie zaprzecza.

Na antenie Polskiego Radia 24 Stanisław Żaryn przyznał, że aresztowany na trzy miesiące mężczyzna deklarował chęć współpracy z obcym wywiadem. - Deklaracja chęci współpracy z obcym wywiadem na niekorzyść interesów Polski jest czynem karanym na podstawie art. 130 par. 3 kodeksu karnego - powiedział Żaryn.

Z informacji prokuratury wynika, że podczas przeszukania mieszkania i miejsca pracy Piotra Ś. funkcjonariusze ABW zabezpieczyli nielegalnie posiadaną sztukę broni palnej, amunicję oraz nośniki elektroniczne i dokumenty. Służby przeszukały także miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. Tam również znaleziono broń palną i amunicję bez pozwolenia.

- Czynność związana z decyzją prokuratury o zatrzymaniu Piotra Ś. i doprowadzeniu go do prokuratury pozwoliła na przeszukanie miejsc związanych z nim i jego środowiskiem - powiedział rzecznik ministra koordynatora. - Ta sprawa również zostanie oceniona prawno-karnie - dodał.

Próba budowania quasi paramilitarnych organizacji?

Zatrzymanie komentował również w audycji Piotr Woyciechowski, publicysta zajmujący się służbami specjalnymi. - Zatrzymanie Piotra Ś. to realny przejaw pozytywnej aktywności służb kontrwywiadu ABW - podkreślił. W kontekście odnalezienia w trakcie przeszukań broni palnej i amunicji Woyciechowski spekulował, że może to mieć związek z "próbą budowania quasi-paramilitarnych organizacji".

Piotr Nisztor odnosząc się do informacji, że w sprawie może chodzić o służby rosyjskie, stwierdził, że należy obserwować, czy w "najbliższym czasie któryś z rosyjskich dyplomatów nie zostanie wydalony z Polski i uznany za persona non grata".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24/PAP/st 

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Stanisław Żaryn, Piotr WoyciechowskiPiotr Nisztor

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 9.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 09:34
- Zatrzymani przez ABW pod zarzutem szpiegostwa to Piotr D., w przeszłości funkcjonariusz polskich służb specjalnych oraz Weijing W. jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego. Do zatrzymań doszło we wtorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymania w Huawei ws. szpiegostwa. Chiński MSZ "wysoce zaniepokojony"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:22
Chiński MSZ jest "wysoce zaniepokojony" aresztowaniami pracowników firmy Huawei pod zarzutem szpiegostwa. Apeluje, aby polskie służby prowadziły "sprawiedliwe dochodzenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymanie ws. szpiegostwa. Joachim Brudziński: państwo potrafi tutaj zadziałać

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 11:08
Szef MSWiA Joachim Brudziński ocenił, że państwo i ABW zadziałały perfekcyjnie, zatrzymując w piątek pod zarzutem szpiegostwa obywateli Polski i Chin. W jego ocenie Polska jako ważne państwo w UE i NATO musi się liczyć z tym, że będzie inwigilowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Żaryn: zagadnienia fake newsów mają ścisły związek z polskim bezpieczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 06:45
"Zagadnienia fake newsów i dezinformacji mają ścisły związek ze sferą bezpieczeństwa wewnętrznego i stabilności Polski" - pisze dla "Rzeczpospolitej" w piątkowym wydaniu gazety rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń