X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Krzysztof Zając o zmianie czasu: kwestia przyzwyczajenia

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 11:09
– Kiedyś wykorzystywano zmianę czasu do oszczędzania świec, współcześnie przeszliśmy na światło elektryczne i całkowicie bezmyślnie przejęliśmy starą logikę działania – powiedział dr Krzysztof Zając, analityk Stowarzyszenia "Koliber" i współautor raportu na temat konsekwencji zmiany czasu.
Audio
  • 27.10.19 Dr Krzysztof Zając: zmiana czasu to stara logika, która została bezmyślnie przejęta w czasach współczesnych.
  • 27.10.19 Psycholog Igor Rotberg o zmianie czasu (PR24)
80 proc. Polaków jest za zniesieniem praktyki dotyczącej zmiany czasu
80 proc. Polaków jest za zniesieniem praktyki dotyczącej zmiany czasuFoto: shutterstock.com/Ilya.K

Z soboty na niedzielę Polacy przestawili swoje zegarki o godzinę do tyłu przechodząc tym samym z czasu letniego na czas zimowy. Jednak 80 proc. naszych rodaków opowiada się za odejściem od tej praktyki. Wątpliwości nie mają również ekonomiści. W ich opinii zmiana czasu nie ma już znaczenia dla gospodarki.

shutterstock_789676438 zegarek 1200.jpg
Zmiany czasu - czy są nam jeszcze potrzebne?

– Pod koniec XVIII wieku Benjamin Franklin, będąc w Paryżu, zauważył, że jeden z szewców pracuje przy świecy. Wtedy pomyślał, że gdyby przesunąć wskazówkę zegara, to mógłby wykonywać buty przy świetle dziennym. Opisał to w artykule naukowym i zrobił z tego ciekawostkę. Zostało to podchwycone przez ludzi, którzy stwierdzili, że można w ten sposób zaoszczędzić na świecach. Współcześnie przeszliśmy na światło elektryczne i całkowicie bezmyślnie przejęliśmy starą logikę działania – wskazał dr Krzysztof Zając.

Niechęć do zmian

Rozmówca Polskiego Radia 24 ocenił, że trwanie przy zmianie czasu podyktowane jest kwestią przyzwyczajenia i niechęcią człowieka do zmiany czegoś, co praktykowane jest od wielu dziesięcioleci.

Parlament Europejski zdecydował o zakończeniu od 2021 roku przesuwania wskazówek zegarów. Państwa mają same decydować o tym, w jakich strefach czasowych chcą pozostawać.

Temat zmiany czasu komentował w Polskim Radiu 24 również psycholog i psychoterapeuta Igor Rotberg.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 27.10.2019

Godzina emisji: 8.06, 14.42

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiana czasu. Czy jest jeszcze potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 18:37
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. 28 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Kwestia zmiany czasu od wielu już lat wzbudza sporo dyskusji. Czy ten zabieg ma jeszcze sens? Czy istnieje szansa, że Polska z niego zrezygnuje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieniliśmy czas z zimowego na letni. Czy płyną z tego korzyści?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 07:09
W nocy zmieniliśmy czas z zimowego na letni, przesunęliśmy wskazówki zegarów z godz. 2.00 na 3.00. Wraz ze zmianą czasu odżyły dyskusje na temat szkodliwości i korzyści z tego wypływających.
rozwiń zwiń