X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Po kontroli oświadczeń majątkowych prezesa NIK. M. Banaś odniósł się na piśmie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 07:48
- Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś w formie pisemnej odniósł się do zastrzeżeń Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Stanowisko w tej sprawie zostało w środę skierowane do CBA - poinformował Zbigniew Matwiej, kierownik wydziału Biura Organizacyjnego NIK.
Marian Banaś
Marian BanaśFoto: mf.gov.pl

Szef NIK nie ujawnia, co jakie dokładnie wyjaśnienia zostały zawarte w korespondencji do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 


Marian Banaś 1200 F.jpg
CBA sprawdza oświadczenia majątkowe prezesa NIK. "Postępowanie potrwa do października"

Sprawa prezesa NIK

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Marian Banaś, były minister finansów i szef Służby Celnej, zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy, mowa była także o powiązaniach Mariana Banasia ze stręczycielami. Jak informował "Superwizjer", nowy prezes NIK wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mniejszych miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

Kontrola CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w 16 października, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, który ma siedem dni na zgłoszenie uwag. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że nie może udzielać informacji o ustaleniach kontroli, w tym o zastrzeżeniach CBA. Jak dodał, Marian Banaś "ma prawo do tych zastrzeżeń odnieść się, ma prawo złożyć wyjaśnienia, czy uwagi do tych zastrzeżeń, które muszą być później analizowane".

Dzień później prezes NIK w oświadczeniu przekazanym PAP poinformował, że 16 października zakończył urlop bezpłatny i w czwartek przystąpił do wykonywania obowiązków w Najwyższej Izbie Kontroli.

M. Banaś: zmanipulowane i kłamliwe doniesienia

bans_1200.jpg
Prezydent: jeśli zarzuty się potwierdzą, Marian Banaś musi odejść

"Deklaruję, że będę przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na moją osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Stanowczo również oświadczam, że będę bronił niezależności i bezstronności Najwyższej Izby Kontroli jako naczelnego organu kontroli państwowej" - napisał Marian Banaś.

"Zmanipulowane i kłamliwe doniesienia medialne mające na celu zdyskredytowanie mojej osoby niewątpliwie stanowią formę zemsty tych środowisk, które w wyniku przeprowadzonej reformy służb skarbowych i celnych utraciły dotychczasowe wpływy na możliwość podejmowania najważniejszych decyzji w Rzeczypospolitej Polskiej" - przekazał.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Marian Banaś powrócił do wykonywania obowiązków. "Będę bronił niezależności NIK"

Prezes NIK oświadczył, że - pozostając wiernym złożonej przysiędze - dochowa wierności postanowieniom Konstytucji, a powierzone mu obowiązki będzie wypełniał bezstronnie i z najwyższą starannością.

Zgodnie z ustawą o NIK prezesa Izby - na wniosek marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów - powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. Kadencja prezesa NIK trwa sześć lat. Sejm odwołuje prezesa NIK jeżeli:\

  • zrzekł się on stanowiska
  • uzna, że stał się on trwale niezdolny do pełnienia obowiązków na skutek choroby
  • został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa
  • złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu
  • Trybunał Stanu orzekł w stosunku do niego zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych

jmo/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NIK dementuje informacje ws. dymisji Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 10:02
Jest oficjalne stanowisko Najwyższej Izby Kontroli w sprawie dymisji Mariana Banasia. "W związku z doniesieniami medialnymi, jakoby prezes NIK Marian Banaś złożył rezygnację z pełnionej funkcji, przekazujemy, że informacja ta jest nieprawdziwa. Prezes NIK przebywa na urlopie bezpłatnym" - poinformowano w środę w komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Grodzki (PO): Koalicja Obywatelska głosowałaby za odwołaniem prezesa NIK

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 19:04
– Jest dla mnie szokujące, że człowiek, na którym ciążą poważne zarzuty, ma być prezesem tak poważnego organu państwa, instytucji zaufania publicznego, jak Najwyższa Izba Kontroli – powiedział prof. Tomasz Grodzki, senator Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: jeśli CBA podtrzyma zarzuty, będziemy chcieli dymisji szefa NIK

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 12:15
Jarosław Gowin przyznał na antenie Radia Zet, że zaskoczyła go decyzja Mariana Banasia o zakończeniu urlopu bezpłatnego i powrocie do pracy. - Jeżeli się okaże, że po wyjaśnieniach prezesa Banasia, CBA podtrzyma swoje zarzuty, to wtedy stanowisko nasze będzie jednoznaczne: będziemy oczekiwali dymisji - podkreślił.
rozwiń zwiń