Raport PKWP: rośnie przemoc wobec Kościoła. Codziennie za wiarę ginie 11 chrześcijan

2019-10-23, 21:17

Raport PKWP: rośnie przemoc wobec Kościoła. Codziennie za wiarę ginie 11 chrześcijan
Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu podświetlone na czerwono na znak solidarności z chrześcijanami prześladowanymi na całym świecie. Foto: facebook.com/Misja na Szewskiej

Przemoc wobec chrześcijan na świecie osiąga coraz wyższy poziom. Prześladowania najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej - wynika z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), którego wnioski zaprezentowano w środę w Poznaniu.

Przed poznańskim Sanktuarium Świętego Józefa w środę wieczorem modlono się za prześladowanych chrześcijan. Jak podkreślono w trakcie wydarzenia, chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, tymczasem wielu ludzi nie wie nic o skali problemu. Tę skalę obrazuje najnowszy raport PKWP "Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach uciskanych za wiarę 2017-2019".

Powiązany Artykuł

papiez franciszek pap 1200.jpg
Franciszek: pamięć o "otwarciu drzwi Chrystusowi" jest wciąż żywa

Raport o prześladowaniu chrześcijan

Jak wskazano w dokumencie, na całym świecie chrześcijanie są głównym celem brutalnych działań ekstremistów, którzy uderzają w ich wspólnoty, traktując je jako pośrednie uderzenie w cywilizację Zachodu. Prześladowanie najbardziej wzmogło się w Azji Południowej i Wschodniej. Jest to obecnie najgorętsze miejsce w regionie, jeśli chodzi o prześladowania.

Prześladowania chrześcijan w głównych krajach Bliskiego Wschodu tj. Syrii i Iraku częściowo ustały po okresie ludobójstwa z początku dekady. W niektórych częściach Afryki chrześcijanie są zagrożeni przez próbujących wyeliminować Kościół islamistów.

Obejmujący okres od lipca 2017 r. do lipca 2019 r. raport bada kluczowe wydarzenia w 12 krajach, które są przedmiotem szczególnej troski o chrześcijan cierpiących z powodu łamania praw człowieka. Opiera się na relacjach zebranych przez personel organizacji PKWP, którzy odwiedzili kraje uznane za miejsca prześladowania chrześcijan.

Raport: codziennie ginie za wiarę 11 chrześcijan

Według cytowanych w raporcie wyliczeń, w 2018 roku 73 kraje z 245 milionami chrześcijan "wykazywały ekstremalne, bardzo wysokie lub wysokie poziomy prześladowań". Wskazano, że codziennie 11 chrześcijan ginie za wiarę w 50 krajach, gdzie sytuacja jest najgorsza. Jak podkreślono, badania konsekwentnie pokazują, że przemoc wobec chrześcijan osiąga coraz wyższy poziom.

Spotkanie modlitewne w intencji prześladowanych chrześcijan zorganizowano w środę wieczorem przed Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu. Fasada świątyni został podświetlona na czerwono, by zwrócić uwagę na chrześcijan prześladowanych i cierpiących ze względu na wyznawaną wiarę. Jak powiedział reprezentujący PKWP ks. Paweł Kaczmarczyk, to także wyraz solidarności z prześladowanymi.

Spotkanie modlitewne w Poznaniu jest elementem tzw. Red Week - przedsięwzięcia o zasięgu ogólnoświatowym. W minionych latach uczestniczyły w nim takie miasta jak Rzym, Londyn, Paryż, Aleppo czy Rio de Janeiro: w tych miastach podświetlane były reprezentacyjne i najbardziej charakterystyczne budowle. Poznań jest pierwszym miastem z tegorocznej edycji, które rozpoczęło ogólnoświatowy cykl iluminacji budynków.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej