X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sondaż: Polacy pozytywnie oceniają rząd. Dr Bartłomiej Biskup: notowania są stabilne

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:09
Notowania premiera Mateusza Morawieckiego i jego gabinetu ustabilizowały się - mówi dr Bartłomiej Biskup w komentarzu do październikowego sondażu CBOS. - Notowania premiera są znacząco wyższe, nie tylko względem rządu, ale generalnie są dosyć wysokie - dodaje politolog.
Rząd Mateusza Morawieckiego
Rząd Mateusza MorawieckiegoFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • 54 proc. Polaków pozytywnie ocenia polski rząd - wynika z najnowszego badania CBOS
  • Pracę gabinetu Mateusza Morawieckiego negatywnie ocenia 30 proc. badanych
  • W ocenie dra Bartłomieja Biskupa, te wyniki pokazują "stabilizację ocen rządu"
  • Jednocześnie 51 Polaków cieszy się, że na czele Rady Ministrów stoi Mateusz Morawiecki
  • - To duży wynik - komentuje dr Biskup
Morawiecki free 1200.jpg
Sondaż: większość Polaków dobrze ocenia pracę rządu i premiera

Według sondażu CBOS przeprowadzonego w dniach 3–10 października, 41 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy rządu Mateusza Morawieckiego, 29 proc. określiło się jako jego przeciwnicy, a 25 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu.

Dobrze efekty pracy rządu oceniło 54 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania), 30 proc. (spadek o 2 pkt proc.) źle ocenia działalność rządu, a 16 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (wzrost o 1 pkt. proc.). Zadowolenie z faktu, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki wyraziło 51 proc. ankietowanych.

Średnia i powyżej średniej

Dr Bartłomiej Biskup powiedział, że jeśli chodzi o zwolenników rządu, "są to dosyć dobre notowania". Jak dodał, porównując notowania innych rządów w tym samym momencie - 41 proc. to całkiem dobry wynik. - Powiedziałbym - średnia i powyżej średniej - wskazał ekspert.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Piotr Gliński: nowy rząd być może będzie w kilku punktach różnił się od poprzedniego

Politolog nie jest zaskoczony, że w październiku zmalał - w stosunku do września - o 3 pkt proc. odsetek osób deklarujących się jako zwolennicy rządu. - Mimo iż ten spadek jest niewielki, to jednak jest i potwierdzają to również wyniki wyborów, w których dobre notowania otrzymał PSL z Kukiz '15 i Konfederacja - zauważył. - Widać więc już w tym badaniu, że zwolennicy rządu i samego PiS zastanawiają się nad głosowaniem na inne ugrupowania polityczne - dodał.

Wyniki rządu dr Biskup określił jako "stabilizację notowań", a lekki spadek ocen rządu tłumaczy sytuacją wyborczą i krystalizacją poglądów przed wyborami.

shutterstock Polacy 1200.jpg
Badanie CBOS: nastroje społeczne w październiku bez większych zmian

Notowania premiera na tle rządu i nie tylko

Wskazał również na konieczność oddzielenia notowań rządu od notowań premiera. Jak zauważył, rząd składa się z wielu osób i jego wizerunek jest "wieloelementowy".

- Tutaj notowania premiera są znacząco wyższe, nie tylko względem rządu, ale generalnie są dosyć wysokie - ocenił ekspert. Zauważył również, że oceny Mateusza Morawieckiego idą do górę od momentu powołania go na premiera. Jak wskazał, początkowo Morawiecki miał ok. 30 proc., później ok. 40 proc., a od roku premier cieszy się ok. 50 proc. poparciem. - I to są w miarę stabilne notowania polityczne - podkreślił politolog.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Michał Dworczyk: Mateusz Morawiecki nadal będzie premierem

Dr Biskup komentując fakt, że 51 proc. ankietowanych wyraziło zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, stwierdził, że to duży wynik, w stosunku do tych, jakie notowali inni premierzy. - Przy końcu kadencji premierom zazwyczaj notowania gwałtownie spadały, tutaj nie mamy takiego zjawiska - zauważył dr Biskup.

Człowiek od gospodarki

- Mateusz Morawiecki kojarzy się z człowiekiem od gospodarki i ta gospodarka rzeczywiście rozwija się, są dobre wskaźniki gospodarcze, więc wydaje mi się, że stąd może brać się postrzeganie samego premiera, jako czynnika stabilizującego sprawy gospodarcze i zagraniczne - wskazał.

Zastrzegł przy tym, że na ocenę premiera częściowo składa się również duże poparcie, jakim cieszy się partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Duda wygrałby z M. Kidawą-Błońską w II turze wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 20:00
Gdyby II tura wyborów prezydenckich odbywała się w niedzielę obecny prezydent Andrzej Duda otrzymałby 52,5 proc. głosów, zaś niedawna kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska 38,4 proc. głosów - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: odpowiedzialnie budujemy państwo dobrobytu dla obecnych i przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 19:47
Ponad połowa Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się lepiej - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki powołując się na badania amerykańskiej sondażowni Pew Research Center.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: Mateusz Morawiecki ma nasze formalne poparcie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 10:02
- Kandydatura Mateusza Morawieckiego na premiera nigdy nie była kwestionowana przez Prawo i Sprawiedliwość. Ma formalne poparcie Porozumienia. Jestem pewien, że w tym tygodniu formalnego poparcia udzieli także Solidarna Polska - powiedział wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń