X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polskie Radio otrzymało pamiętniki sędziego Stanisława Pomian-Srzednickiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:47
W siedzibie Polskiego Radia odbyła się uroczystość przekazania radiu publicznemu pamiętników pierwszego Sędziego Sądu Najwyższego, Stanisława Pomian-Srzednickiego. Jako pierwszy w Polsce objął on tę funkcję w 1917 roku.
Audio
  • Andrzej Rogoyski: Stanisław Pomian -Srzednicki był najwybitniejszym w czasach zaborów polskim sędzią (IAR)
  • Andrzej Rogoyski: był to wielki prawnik i wielki Polak (IAR)
  • Agnieszka Battelli: te pamiętniki były cały czas w naszym domu (IAR)
Uroczystość przekazania Polskiemu Radiu pamiętników Stanisława Pomian-Srzednickiego. Od lewej: Andrzej Korytkowski, Andrzej Rogoyski i Agnieszka Battelli
Uroczystość przekazania Polskiemu Radiu pamiętników Stanisława Pomian-Srzednickiego. Od lewej: Andrzej Korytkowski, Andrzej Rogoyski i Agnieszka BattelliFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Unikatowe wydanie pamiętników z rąk Agnieszki Batelli - praprawnuczki pierwszego Sędziego Sądu Najwyższego - odebrał prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

Podkreślił, że dzięki nim będzie można odkrywać na nowo niezwykłą, choć do tej pory zapomnianą postać Stanisława Pomian-Srzednickiego, który był najwybitniejszym przedstawicielem wymiaru sprawiedliwości w czasach zaboru rosyjskiego.

Stanisław Pomian-Srzednicki, "osoba, którą należy odkrywać na nowo"

Prezes Polskiego Radia zwrócił uwagę, że przyszły I Sędzia Sądu Najwyższego w tamtych trudnych czasach mógł być tylko wiceprezesem Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

- To jest postać, którą powinniśmy odkrywać na nowo ze względu na niezwykły patriotyzm, olbrzymią pracę i wiedzę, miłość do ojczyzny i wielkie serce dla potrzebujących - podkreślił Andrzej Rogoyski.

Dodał, że jest to wielki Polak i wielki prawnik, który był przekonany, że w prawie najważniejsza jest etyka i że powinno ono być zwięzłe, przejrzyste i nieingerujące w sytuacjach, gdy wystarczy element społecznej aktywności.

Andrzej Rogoyski podkreślił, że to dobrze, iż obecne czasy sprzyjają pielęgnowaniu pamięci o niezwykłych Polakach.

Pamiętniki z piękną polszczyzną

Agnieszka Battelli zwróciła uwagę, że pamiętniki jej prapradziadka udało się wydać w tym roku dzięki programowi "Niepodległa". - Wcześniej nikt się nimi nie interesował, choć są bardzo wartościowe. Opisują życie, ludzi bardzo lekkim, sympatycznym językiem, piękną polszczyzną - powiedziała.

Na początku października odsłonięto w Brańszczyku w powiecie wyszkowskim pomnik sędziego Stanisława Pomian-Srzednickiego.

Pamiętniki Stanisława Pomian -Srzednickiego (fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio) Pamiętniki Stanisława Pomian-Srzednickiego (fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio)

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak