X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wicepremier Ukrainy: mimo zmiany władzy nadal dążymy do członkostwa w NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:58
Zmiana władzy na Ukrainie nie doprowadziła do zmiany priorytetów w polityce zagranicznej, której strategicznym celem jest uzyskanie członkostwa w UE i NATO - oświadczył ukraiński wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmytro Kułeba.
Parlament ukraiński
Parlament ukraińskiFoto: Shutterstock

- Fundamentalna zmiana polega na tym, by było mniej haseł, a więcej praktycznej pracy w kierunku naszej integracji - powiedział wicepremier, występując na panelu dyskusyjnym, poświęconym relacjom między jego krajem a Sojuszem Północnoatlantyckim. 

Czytaj więcej
Zełenski 1200.jpg
P. Bobołowicz: W. Zełenski jest produktem systemu oligarchicznego

Pytany jakie miejsce w dążeniach Ukrainy do wejścia do NATO zajmuje Polska, Kułeba odpowiedział, że Kijów docenia działania Warszawy w tym kierunku. - Bardzo cenimy Polskę i wsparcie, którego nam udziela. Jest ona przyjacielem, partnerem i adwokatem - podkreślił.

"Klub NATO"

Wicepremier Ukrainy ocenił, że integracja z NATO jest "ruchem dwustronnym", który wymaga, by obie strony miały wizję celu, do którego dążą. - My dążymy do pełnoprawnego członkostwa w Sojuszu. Jest to nie tylko zapisane w konstytucji, lecz także w programie rządu. Chcemy wypełnić kryteria niezbędne do uzyskania członkostwa - zaznaczył.

- Dziś w relacjach z Sojuszem skupiamy się na dwóch sprawach: powinnyśmy stawać się dla siebie nawzajem bardziej użyteczni i rozumieć, że jesteśmy pewną wspólną przestrzenią. Po drugie, musimy tutaj, na Ukrainie, budować "klub NATO" w siłach zbrojnych, w organach ścigania. To nie mają być tylko ludzie, którzy wierzą w integrację euroatlantycką i NATO, lecz mówią jednym językiem z NATO - powiedział Kułeba.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że poparcie społeczne dla wejścia Ukrainy do NATO rośnie. - W grudniu 2018 r. poparcie to wynosiło 37 proc., a we wrześniu br. - 45 proc. Co ciekawe, pozytywna dynamika obserwowana jest na południu i wschodzie Ukrainy, w regionach, które tradycyjnie negatywnie odnosiły się do NATO - podkreślił wicepremier ukraińskiego rządu.

"Nie interesuje mnie opinia Federacji Rosyjskiej na ten temat"

Wyraził też przekonanie, że największy sąsiad Ukrainy, Rosja, nigdy nie pogodzi się z integracją jego kraju z Zachodem. - Jestem przekonany, że Rosja nigdy nie pogodzi się z integracją Ukrainy z UE i NATO, ale nie interesuje mnie opinia Federacji Rosyjskiej na ten temat. Jest decyzja ukraińskiego narodu, parlamentu, ukraińskiego rządu i będziemy podążali w tym kierunku, gdyż historia pokazała, że nie możemy liczyć na gwarancje bezpieczeństwa w jakimkolwiek partnerstwie z Rosją - oświadczył Kułeba.

Mówiąc o stosunkach z Polską, wicepremier oświadczył, iż po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie w końcu sierpnia otworzyło się nowe okno, nowe możliwości dla współpracy.

Spory historyczne z Polską

"Pojawiły się możliwości rozwiązania problemów, które między nami istniały. Po wizycie prezydenta Ukrainy w Polsce Ukraina wykonała swoją część ustaleń, o których rozmawiano w Warszawie. Teraz oczekujemy na odpowiednie stanowisko polskiego rządu, gdyż są to relacje nie tylko strategicznych partnerów, ale i zaprzyjaźnionych państw, które wzajemnie siebie potrzebują - oświadczył. - Dlatego oczekujemy ze strony Polski kroków, które pokażą, że ona także nastawiona jest na rozwiązanie istniejących problemów. Mamy np. problem z pozwoleniami na przewozy ciężarowe, które Polska wydaje dla ukraińskich przewoźników. Liczymy, że zostanie on rozwiązany jak najszybciej".

- Polska miała pytania wobec polityki pamięci historycznej Ukrainy i sądzę, że zmiany, do których doszło w tej sferze, są zauważalne. Oczekujemy na konstruktywne kroki ze strony polskiej - zaznaczył Kułeba.

Panel, poświęcony stosunkom Ukrainy z NATO, zorganizowano w Akademii Dyplomatycznej w Kijowie przed oczekiwaną w przyszłym tygodniu wizytą sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz przedstawicieli Rady Północnoatlantyckiej. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina: parlament wniósł do konstytucji zapis o dążeniu do UE i NATO

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 11:35
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła w czwartek umieszczenie w konstytucji zapisu o dążeniu tego państwa do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Zmiany w ustawie zasadniczej poparło 334 deputowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy stosunek kandydatów na prezydenta Ukrainy do UE i NATO

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 15:30
O tym, jak ma wyglądać polityka zagraniczna Ukrainy, debatowano w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym w Brukseli. Podczas spotkania przedstawicieli najwyżej notowanych pretendentów na stanowisko głowy ukraińskiego państwa nie brakowało zdecydowanych głosów związanych z przyszłością kraju na arenie międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. Tesławski: Wołodymyr Zełeński nie zmieni kursu polityki zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 20:27
- Prezydentura Zełeńskiego nie zwiastuje zmiany w polityce zagranicznej Ukrainy, kwestie członkostwa w Unii Europejskiej i NATO na pewno będą podnoszone - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Bartosz Tesławski z portalu eastbook.eu.
rozwiń zwiń