X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyniki wyborów do Senatu. PiS złożyło protesty ws. przeliczenia głosów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:00
PiS złożyło wnioski do Sądu Najwyższego w ramach protestów wyborczych. Chodzi o ponowne przeliczenie głosów w dwóch okręgach w wyborach do Senatu: nr 75 (Katowice) i nr 100 (Koszalin) - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w partii.
Audio
  • Krzysztof Sobolewski: PiS złożył protest wyborczy (IAR)
Liczenie głosów
Liczenie głosówFoto: Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

W okręgu nr 75 do Senatu została wybrana wiceprezeska partii Wiosna Gabriela Morawska-Stanecka (KW SLD). Poparło ją 50,93 proc. głosujących. Jej kontrkandydat, senator minionej kadencji, Czesław Ryszka (PiS) otrzymał poparcie 49,07 proc. wyborców. Na Gabrielę Morawską-Stanecką głosowały 64 172 osoby, a na Czesława Ryszkę 61 823 wyborców.

Czytaj więcej
Radosław Fogiel 1200 F.jpg
R. Fogiel: PiS nie wyklucza kolejnych protestów ws. wyborów do Senatu

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] B. Pęk: senatorowie opozycji mogą jedynie robić hucpę medialną

Z kolei w okregu nr 100 senacki mandat zdobył poseł PO Stanisław Gawłowski, startujący jednak z własnego komitetu. W okręgu obejmującym powiaty koszaliński, sławieński, szczecinecki i Koszalin, Gawłowski zdobył 44 956 głosów i uzyskał poparcie na poziomie 33,67 proc.

O mandat senacki w okręgu nr 100 z Gawłowskim rywalizowało dwóch kandydatów. Krzysztof Nieckarz z PiS uzyskał 44 636 głosów (33,43 proc.). Drugim kontrkandydatem Gawłowskiego był lekarz Krzysztof Berezowski. Na niego zagłosowało 43 933 wyborców (32,90 proc.).

Rozstrzygnięcie nie później niż w ciągu 90 dni po wyborach

Sąd Najwyższy rozpatruje wniesione protesty w składzie trzech sędziów nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, w postępowaniu nieprocesowym i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] M. Dzierżanowski: PiS będzie chciał budować większość w Senacie

Po rozpoznaniu wszystkich protestów - na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz opinii ws. protestów - SN rozstrzyga o ważności wyborów. Rozstrzygnięcie ma formę uchwały podjętej w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nie później niż w 90 dniu po dniu wyborów.

Niewielkie różnice

Krzysztof Sobolewski wyjaśniał, że protest został złożony, ponieważ w okręgu na Pomorzu Zachodnim różnica między kandydatem, który uzyskał mandat senatora, a przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości, który mandatu nie uzyskał, wyniosła 320 głosów, a liczba nieważnych głosów - kilka tysięcy.

Czytaj więcej
Waldemar Buda 1200_.jpg
W. Buda: chcemy sprawdzić jak komisja kwalifikowała nieważne głosy

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Andrzej Stankiewicz: te wybory były nie do wygrania dla PO

- Zarówno w jednym, jak i w drugim okręgu różnica między kandydatami była mniejsza niż liczba głosów nieważnych i w naszym proteście podnosimy głównie te kwestie - powiedział szef komitetu wykonawczego PiS

Protest wpłynął w piątek. Rozpatrzy go Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie. Sąd Najwyższy ma 90 dni od daty wyborów na rozpoznanie protestów i wydanie uchwały o ważności wyborów. Głosowanie odbyło się 13 października.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senacka układanka. Jaki będzie układ sił w izbie wyższej?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 11:11
 – Senatorowie mają prawo ze sobą rozmawiać, rozważać, jak powinien wyglądać układ prezydium wyglądać – powiedział w radiowej Trójce Jarosław Sellin, wiceminister kultury. O "senackiej układance" mówili także Witold Waszczykowski (PiS), Dariusz Klimczak (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica) i Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: Stanisław Karczewski kandydatem na marszałka Senatu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 12:28
Jarosław Sellin w radiowej Trójce przyznał, że "oczywistym" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na marszałka Senatu jest Stanisław Karczewski. - Zobaczymy jaki będzie efekt głosowań w Senacie - dodał. - Jako zwycięskie ugrupowanie w Senacie na pewno takiego kandydata wystawimy - zadeklarował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Potapowicz: mam nadzieję, że senatorzy pozostaną wierni swoim wyborcom

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 14:25
- Mam nadzieję, że osoby, które zostały wybrane do Senatu, pozostaną wierne swoim wyborcom. Jeśli wyborca oddaje głos na konkretną osobę, która przed wyborami głosi konkretne hasła, to byłbym zdziwiony, gdyby ktokolwiek z Koalicji Obywatelskiej zdecydował się, na przykład poprzeć marszałka z PiS - powiedział w PR24 szef stołecznych struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Dzierżanowski: PiS będzie chciał budować większość w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 14:35
- Marszałek Stanisław Karczewski, z którym robiłem wywiad, nie kryje tego w ogóle, że będą prowadzone rozmowy z przedstawicielami opozycji i senatorami niezależnymi, po to, żeby - jak mówi marszałek - zbudować stabilną większość w izbie wyższej - mówił Marcin Dzierżanowski. Gościem Polskiego Radia 24 był także Jacek Liziniewicz.
rozwiń zwiń