X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Badanie CBOS: nastroje społeczne w październiku bez większych zmian

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 13:39
W październiku nieznacznie pogorszyło się postrzeganie przez Polaków sytuacji politycznej i gospodarczej. Ocena ogólnej sytuacji w kraju pozostaje bez zmian. Wzrósł odsetek osób przewidujących poprawę kondycji zakładów pracy w ciągu najbliższego roku - wynika z badania CBOS.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: MACH Photos/shutterstock.com

W październiku ocena ogólnej sytuacji w kraju praktycznie nie zmieniła się w porównaniu z wrześniowym badaniem. Podobnie jak w zeszłym miesiącu, 51 proc. badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, co trzeci jest przeciwnego zdania.

duda pap 1200.jpg
Polacy zadowoleni z prezydentury Andrzeja Dudy. Nowy sondaż CBOS

Zadowoleni z sytuacji w kraju są częściej starsi ankietowani, powyżej 55 lat, mieszkający w mniejszych miejscowościach, gorzej wykształceni, o dochodach na osobę wynoszących od 1000 zł do 1499 zł, zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych. Jeśli spojrzymy na grupy społeczne, są to najczęściej rolnicy.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] CBOS: wyborcy PiS i Kukiz'15 to najwięksi optymiści, gorsze nastroje zwolenników PO i PSL

Niezadowolenie częściej akcentują osoby w wieku 18-24 lata, mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast, absolwenci wyższych uczelni oraz respondenci z gospodarstw domowych o dochodach per capita wynoszących co najmniej 3000 zł. Pod względem grup społeczno-zawodowych częściej niż pozostali niezadowolenie z kierunku zmian w kraju deklaruje kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Respondenci o poglądach prawicowych zadowoleni z sytuacji w kraju

W raporcie podsumowującym badanie podkreślono, że postrzeganie sytuacji w kraju różnicują poglądy polityczne i kwestie światopoglądowe.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] CBOS: ponad połowa Polaków uważa, że mamy dobre relacje z USA

"Wyraźnie częściej niż inni zadowolenie z sytuacji w kraju wyrażają badani o prawicowych poglądach politycznych, respondenci, którzy deklarowali zamiar głosowania na KW Prawo i Sprawiedliwość, uczestniczący w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu. Natomiast niezadowolenie częściej wyrażają respondenci niepraktykujący religijnie, o lewicowych poglądach politycznych, a w elektoratach partyjnych – zwolennicy KKW Koalicja Obywatelska" - napisano.

W porównaniu z wrześniowym badaniem wzrósł odsetek respondentów negatywnie oceniających sytuację polityczną w kraju (o 4 punkty procentowe, do 36 proc.), zmalał – niemających sprecyzowanego zdania na ten temat (o 3 punkty, do 4 proc.), a odsetki postrzegających ją pozytywnie oraz przeciętnie praktycznie się nie zmieniły (odpowiednio 28 proc. i 32 proc.).

Ubyło respondentów zadowolonych z sytuacji gospodarczej w Polsce (o 4 punkty procentowe, do 51 proc.), przybyło oceniających ją przeciętnie (o 4 punkty, do 32 proc.), nieznacznie zwiększył się też odsetek niezadowolonych (o 2 punkty, do 12 proc.).

Niezadowolenie absolwentów wyższych uczelni

Profil osób zadowolonych z sytuacji politycznej i gospodarczej jest podobny do grupy wyrażającej zadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju. Natomiast "niezadowolenie z jakości życia politycznego i kondycji gospodarki relatywnie często artykułowane jest przez absolwentów wyższych uczelni. Ponadto zauważyć można, że ponadprzeciętnie duży krytycyzm w postrzeganiu sytuacji politycznej cechuje mieszkańców największych miast oraz badanych z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita, wynoszących co najmniej 3000 zł" - napisano w raporcie.

W stosunku do września nie zmieniły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Minimalnie wzrósł odsetek ankietowanych zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych.

Zadowolenie z poziomu życia i warunków materialnych gospodarstw domowych częściej deklarują młodsi ankietowani (do 45 roku życia), lepiej wykształceni, o wyższych dochodach per capita, mieszkający w dużych i największych miastach.

W październikowym badaniu Polacy nieznacznie lepiej ocenili sytuację w zakładach pracy, natomiast wyraźnie poprawiły się przewidywania dotyczące ich przyszłej kondycji.

Sytuacja na lokalnych rynkach pracy

Gorzej wypadła ocena sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Mniej badanych stwierdziło, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę (o 4 punkty procentowe, do 20 proc.), a więcej powiedziało, że można wprawdzie znaleźć zatrudnienie, lecz trudno jest o pracę odpowiednią (o 3 punkty, do 57 proc.). Podobnie jak we wrześniu 17 proc. ankietowanych uważa, że trudno znaleźć jakąkolwiek pracę, w tym 2 proc. twierdzi, że nie ma szans na żadne zatrudnienie.

Jednocześnie w październiku nieznacznie wzrosło poczucie zagrożenia bezrobociem. Częściej mówiły o tym kobiety, pracownicy w wieku 35-54 lata, osoby z wykształceniem wyższym i mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast. "Obecnie co piąty pracownik liczy się z możliwością utraty zatrudnienia (wzrost o 2 punkty procentowe, do 20 proc.), zdecydowana większość nie ma takich obaw (78 proc.)" - podkreślono w raporcie.

Przewidywania na najbliższy rok

Jeśli chodzi o przewidywania na najbliższy rok, to we wszystkich analizowanych przez CBOS wymiarach pesymiści stanowili mniejszość, a badani najczęściej zakładali utrzymanie status quo. "Obecnie co trzeci badany (33 proc.) uważa, że sytuacja w kraju w ciągu najbliższego roku poprawi się, 18 proc. przewiduje pogorszenie (wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do września), a więcej niż co trzeci (36 proc., spadek o 2 punkty) zakłada utrzymanie status quo" - napisano.

Co czwarty respondent liczy na poprawę sytuacji politycznej w ciągu najbliższego roku, co siódmy obawia się pogorszenia, a 42 proc. uważa, że w tym zakresie nic się nie zmieni.

Podobnie jak we wrześniu, co trzeci badany sądzi, że w ciągu najbliższego roku sytuacja gospodarcza się poprawi, 37 proc. uważa, że się nie zmieni, wg 15 proc. ulegnie pogorszeniu.

Ponad połowa badanych uważa, że za rok im i ich rodzinom będzie żyło się tak samo, co czwarty respondent liczy na poprawę poziomu życia, 10 proc. obawia się pogorszenia.

Badanie "Nastroje społeczne w październiku" zostało przeprowadzone przed wyborami, w dniach 3–10 października na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

dn

Zobacz więcej na temat: POLSKA sondaż CBOS sondaże
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent i premier na czele rankingu zaufania. Nowy sondaż CBOS

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:15
Prezydent Andrzej Duda pozostaje liderem rankingu zaufania do polityków - ufa mu 65 proc. badanych. Drugi jest premier Mateusz Morawiecki (57 proc.) - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Na czele rankingu nieufności jest szef PO Grzegorz Schetyna (50 proc.).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż CBOS: większość uczniów wyjechało na co najmniej tygodniowy wyjazd

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 16:58
Według wrześniowego sondażu CBOS w 57 procent rodzin, w których są dzieci w wieku szkolnym, wszystkie pociechy wyjechały na co najmniej tygodniowy wypoczynek. W 32 proc. rodzin nie wyjechało żadne dziecko, a w 11 proc. – nie wszystkie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy zadowoleni z prezydentury Andrzeja Dudy. Nowy sondaż CBOS

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 12:39
Zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża 62 proc. badanych, natomiast 29 proc. ocenia ją negatywnie. Działalność Sejmu dobrze ocenia 32 proc., a negatywnie 51 proc. badanych. Z kolei o pracy Senatu dobrą opinię ma 32 proc., przeciwnego zdania jest 42 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS.
rozwiń zwiń