X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Od beztroski do tragedii. Jaki był rok 1939?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 18:20
Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym. Przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego - 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków, jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
Audio
  • 20.10.2019 Małgorzata i Jan Żarynowie ("Przekładaniec Jachowicza"/Polskie Radio 24)
Lato 1939 roku
Lato 1939 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

500_500_productGfx_4469.jpg
Okładka książki "Rok 1939. Od beztroski do tragedii"

O wszystkim tym opowiadają Jan i Małgorzata Żarynowie w książce "Rok 1939. Od beztroski do tragedii". W wartkiej literackiej narracji rekonstruują tamten czas, przypominają najważniejsze wydarzenia, z zapomnienia wyciągają mniej znane fakty. Opisując i komentując ważne historyczne epizody, pozwalają nam zrozumieć kontekst tamtej epoki, w której Polska odegrała główną rolę.

Małgorzata Żaryn wskazuje, że książka została podzielona na trzy części. - Pierwsza część książki, do września '39, jest to właściwie kalendarium jednego z wielu lat, z piętnem nadchodzącego kataklizmu, nie do końca traktowanego jako pewnik, raczej jako wisząca groźba, która da się zażegnać - opowiadała.

- Przenikamy dwie sfery. Pierwsza to sfera codzienności i powolnego wchodzenia w rzeczywistość tragedii, która ma za chwilę się wydarzyć. Druga sfera to coś na kształt dziennika telewizyjnego, tzn. pewien przekaz ze świata politycznego, która tworzy wiedzę na temat tego, w jaki sposób polska polityka wówczas wyglądała na tle zbliżającego się niebezpieczeństwa zniszczenia niepodległej Polski - dodał Jan Żaryn

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Małgorzata i Jan Żarynowie (autorzy książki "Rok 1939. Od beztrosk do tragedii")

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 17:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kulisy spraw". Mafia w bezpiece. Na co szły środki z funduszu operacyjnego SB?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 19:50
Defraudacje, lokalne układy i oszustwa - na tym opierało się funkcjonowanie niektórych wysoko postawionych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL. Patologiczne procedery w swojej książce opisał dr Daniel Wicenty, który o "Zgniłych jabłkach SB" mówił w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kulisy spraw". Najsłynniejszy polski zbieg zza żelaznej kurtyny

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 19:50
15 lat temu, 2 września 1994 roku zmarł Józef Światło, wysoki rangą funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa PRL, który przeszedł na stroną amerykańską w 1953 roku. Był jednym z najbardziej znanych publicznie zbiegów zza żelaznej kurtyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN o Kornelu Morawieckim: mówił, że cywilizacja, która traci świętość, nie ma przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:30
Gośćmi audycji "Towarzystwo Niepokornych" był Artur Adamski, autor biografii Kornela Morawieckiego oraz Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji wspominano śp. Kornela Morawieckiego. 
rozwiń zwiń