Zapomniani bohaterowie odznaczeni. Prezes IPN uhonorował działaczy Grup Oporu "Solidarni"

2019-10-19, 16:58

Zapomniani bohaterowie odznaczeni. Prezes IPN uhonorował działaczy Grup Oporu "Solidarni"
Uroczystość w warszawskim Domu Technika NOT. Foto: Instytut Pamięci Narodowej / Twitter

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej uhonorował kilkudziesięciu byłych działaczy Grup Oporu "Solidarni". Krzyże Wolności i Solidarności wręczono w imieniu prezydenta Andrzeja Duda. Jak zaznacza IPN, wyróżnieni są "zapomnianymi bohaterami walk o wolną Polskę".

- Byliście żołnierzami naszej cywilnej walki o niepodległą Polskę. To wasza działalność budziła nadzieję, dodawała siły w momencie, gdy wydawało się, że Solidarności już nie będzie. Byliście jednak tym pokoleniem, które konspiracji nauczyło się od żołnierzy i oficerów Armii Krajowej. I to na waszym przykładzie widać ten łańcuch pokoleń Polaków, którzy marzyli o wolnej i niepodległej Polsce - podkreślił prezes IPN Jarosław Szarek podczas uroczystości, która odbyła się w Domu Technika NOT w Warszawie.

Podziękował też dawnym opozycjonistom z okresu PRL za ich liczne przybycie.

Powiązany Artykuł

pap_20160927_0F5 kopia 1200e.jpg
"Towarzystwo niepokornych". Przełom 1989 i 1990 roku

Szczególna rocznica

Prezes IPN zaznaczył też, że uroczystość odbywa się w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, który obchodzony jest w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki - duszpasterza ludzi pracy, organizatora mszy za ojczyznę, jednego z kapelanów Solidarności.

19 października 1984 r. duchowny został uprowadzony przez funkcjonariuszy PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa i zamordowany. W tym roku od tej zbrodni minęło 35 lat.

>>>[POLSKIE RADIO] Posłuchaj archiwalnego reportażu o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

- Wy wybraliście tę datę - od wiosny toczyły się rozmowy z IPN, żeby to był 19 października, żeby to był dzień, kiedy porwano i zamordowano dzisiaj już błogosławionego, a mam nadzieję, że wkrótce świętego, księdza Jerzego Popiełuszkę - zwrócił uwagę Jarosław Szarek.

 Podkreślił, że działacze Grupy Oporu "Solidarni" tak jak ksiądz Popiełuszko m.in. podczas odprawianych przez niego słynnych mszy za ojczyznę, angażowali Polaków do działań na rzecz wolności.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko, który symbolizuje to pokolenie lat 80., zapłacił życiem za te zmagania - powiedział prezes IPN.

Około 60 uhonorowanych

Grupy Oporu "Solidarni", w których w latach 1982-1989 działało ponad 300 osób, były organizacją antykomunistyczną wywodzącą się z Solidarności. Podczas uroczystości uhonorowano Krzyżami Wolności i Solidarności, także pośmiertnie, ok. 60 osób.

Wśród odznaczonych był m.in. Jan Kulczycki, który - jak przypomniał IPN - dostarczał Grupom materiały poligraficzne, narzędzia oraz medykamenty i wspierał rzeczowo represjonowanych przez komunistyczne władze.

"Brał udział w akcjach ustawiania urządzeń nagłośniających, kolportował ulotki, prasę i podziemne wydawnictwa, wywieszał plakaty i transparenty" - podał IPN, zaznaczając, że Jan Kulczycki prowadził także "szkolenia" z zasad postępowania po zatrzymaniu przez organy bezpieczeństwa.

"Nie daliśmy się przekupić"

- Musimy ten Krzyż Wolności i Solidarności nosić z dumą i honorem, bo pod tym krzyżem jest dewiza, którą wszyscy podzielamy: Bóg, Honor i Ojczyzna. I to jest coś, czym możemy się chwalić. To jest nasz jawny dowód na to, że nie ulegliśmy nałogom, nie daliśmy się przekupić, nie podjęliśmy współpracy z okupantem, bo Służba Bezpieczeństwa była policją okupanta - podkreślił w imieniu odznaczonych Jan Kulczycki.

>>>[JEDYNKA] Kim byli naprawdę funkcjonariusze ZOMO?

Na uroczystości odczytano także list do działaczy Grup Oporu "Solidarni" od szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.

Zapomniani bohaterowie

Instytut Pamięci Narodowej, który zorganizował ceremonię, podkreślił, że Grupy Oporu "Solidarni" to zapomniani bohaterowie walk o wolność.

 "Wystrzeliwanie ulotek przy użyciu skonstruowanej przez siebie wyrzutni, wielkie transparenty wywieszane na kamienicach czy odbieranie sprzętu konspiracyjnego spoza granicy PRL – to tylko niektóre działania Grup Oporu »Solidarni« na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości" - przypomniał Instytut.

Powiązany Artykuł

Popiełuszko_1200x660_2.jpg
35. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Zobacz serwis specjalny

"Grupy różniły się od większości struktur podziemia tym, że planowały i przeprowadzały akcje spektakularne, budzące echo i komentarze, stwarzające wrażenie wielkiej siły i możliwości podziemia. Działania Grup wspierali często żołnierze Armii Krajowej, w tym z Kedywu Komendy Głównej AK" – dodano.

Współpraca z ks. Jerzym Popiełuszką

IPN zaznaczył też, że członkowie Grup ściśle współpracowali z ks. Popiełuszką przy pracy konspiracyjnej.

"Informowali się wzajemnie o niebezpieczeństwach czyhających w środowisku. Kapelan Solidarności wspierał działania Grup i członków organizacji także materialnie" - podał Instytut.

Wcześniej w sobotę, w związku z Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych, który Sejm ustanowił w 2018 r., prezes IPN Jarosław Szarek, a także działacze Grup Oporu "Solidarni" i przedstawiciele m.in. Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, oddali hołd duchownym walczącym o niepodległość. W ramach obchodów odbyła się msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a także złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej