X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Manchester: upamiętnienie andersowca, polskiego Tatara, który walczył pod Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 08:09
Na Cmentarzu Południowym w Manchesterze odbędzie się uroczystość upamiętniająca porucznika Stefana Mustafę Abramowicza. Podczas uroczystości odsłonięta zostanie tablica pamięci ku czci polskiego ułana ze słynnego 1. Szwadronu Tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich, 2. Korpusu Polskiego, który walczył między innymi w bitwie o Monte Cassino i Ankonę.
Audio
  • Pogrzeb żołnierza 2. Korpusu Polskiego w Manchesterze. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino
Polski Cmentarz Wojenny na Monte CassinoFoto: Shutterstock/Brzostowska

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Adam Siwek wyjaśnia, że porucznik Stefan Abramowicz, zmarł w 2018 roku Manchesterze, a na jego mogile nie ma dokładnej informacji o jego żołnierskich dokonaniach.

Był żołnierzem, który wywodził się z polskich Tatarów, dlatego spoczął na cmentarzu w Manchesterze w kwaterze muzułmańskiej, a na jego mogile nie ma tablicy przypominającej o jego dokonaniach w czasie II wojny. Dlatego IPN ufundował tablicę, na której opisany jest szlak bojowy oraz odznaczenia wojskowe porucznika Abramowicza.

Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

Adam Siwek podkreśla, że ta uroczystość to wypełnienie obowiązków państwa wobec bohatera II wojny światowej. Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa wyjaśnia, że jest to przede wszystkim wypełnienie zobowiązania wobec weterana, co to nawiązuje do ustawy o grobach weteranów walk o niepodległość, która w tym roku weszła w życie.

Powierzono w niej Instytutowi Pamięci Narodowej zadanie opieki nad grobami weteranów, "a w przypadku porucznika Stefana Abramowicza mamy przykład jednego z bardzo zacnych żołnierzy Rzeczypospolitej, którzy nie spoczęli w ziemi ojczystej, ale Rzeczpospolita o nich pamięta".

W sowieckiej niewoli i do Korpusu Polskiego

Stefan Mustafa Abramowicz urodził się 20 stycznia 1915 roku w Klecku koło Nieświeża w województwie Nowogródzkim w rodzinie polskich Tatarów. Podczas kampanii wrześniowej walczył na Mazowszu i Lubelszczyźnie, pod koniec września 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej.

W kwietniu 1943 roku dołączył do 2. Korpusu Polskiego, gdzie służył jako czołgista w 1. Pułku Ułanów Krechowieckich 2. Warszawskiej Brygady Pancernej. Jako żołnierz generała Andersa nie mógł powrócić do Polski. Na stałe osiadł w Manchesterze, gdzie zmarł w 2018 roku w wieku 103 lat.

IAR/agkm 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Białorusi w Miorach odsłonięto tablicę upamiętniającą andersowców

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 23:59
Na Białorusi odsłonięto tablicę upamiętniająca żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walczyli w Armii Andersa i w innych jednostkach na zachodzie Europy. Tablica została umieszczona na kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Miorach. 
rozwiń zwiń