S. Karczewski: ufam, że nowy Senat podtrzyma tradycje izby refleksji

2019-10-18, 16:44

S. Karczewski: ufam, że nowy Senat podtrzyma tradycje izby refleksji
Marszałek Stanisław Karczewski podczas ostatniego posiedzenia Senatu IX kadencji. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Ufam, że nowy Senat będzie podtrzymywał tradycje IX i poprzednich kadencji jako izby refleksji i zadumy; mam też nadzieję, że inicjatywa związana z budową nowej siedziby Senatu będzie kontynuowana - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W piątek przed godz. 15 Senat IX kadencji zakończył swoje ostatnie posiedzenie.

Posłuchaj

Marszałek Stanisław Karczewski podsumował cztery lata pracy Senatu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podsumowując prace kończącej się kadencji Stefan Karczewski przypomniał, że Senat zaproponował 55 projektów, z czego 34 zostały przyjęte przez Sejm. Jak podkreślił, część z nich to wykonanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, część była efektem prac senackiej komisji petycji.

Ponad 900 ustaw

Marszałek Senatu wyliczył, że przez cztery lata izba ta rozpatrzyła 905 ustaw, do 208 z nich wprowadziła poprawki. Te zaś - jak zauważył - w 96 proc. zostały przyjęte przez Sejm.

Dodał, że w czasie, gdy pełnił funkcję marszałka Senatu, dbał o zachowanie swobody wypowiedzi wszystkich senatorów. Mówił, że sumując czas wystąpień senatorów ubiegającej kadencji najdłużej przemawiali senatorowie z klubu PO - ponad 413 godzin; senatorowie PiS mówili 367 godzin, niezależni ponad 7 godzin.

Pamięć i pomoc Polonii

Podkreślił, że Senat przywiązywał wagę do upamiętniania ważnych osób i zdarzeń, w związku z czym przyjął 101 uchwał okolicznościowych. Jak wskazał Karczewski, w ciągu ostatnich czterech lat w Senacie odbyło się ponadto 95 konferencji i seminariów; zaprezentowano 74 duże wystawy.

Powiązany Artykuł

karczewski senat pap 1200.jpg
Nowy skład Senatu. Stanisław Karczewski: będziemy prowadzili rozmowy

Karczewski jako niezmiernie ważne określił działania Senatu na rzecz Polonii i Polaków za granicą. Przypomniał, że Senat ponownie objął pieczę nad środkami przeznaczonymi na ten cel. Wskazał także, iż w trakcie tej kadencji odbył się V światowy zjazd Polonii i Polaków zza granicy. Jak ocenił, ze swoich działań w tej sferze "Senat może być dumny".

Prawo służące społeczeństwu

Dziękował senatorom za zaangażowanie i "wysiłek na rzecz tworzenia prawa służącego społeczeństwu oraz wzmacnianiu demokratycznego państwa". - Część z nas będzie reprezentantami tej izby w nowej kadencji, zaś pozostali z pewnością wykorzystają swoje kompetencje, zdobyte doświadczenia w innych obszarach aktywności zawodowych i społecznych - powiedział. Dziękował też wszystkim pracownikom kancelarii Senatu za ich pracę.

Powiązany Artykuł

Stanisław Karczewski 1200.jpg
Stanisław Karczewski: czymś innym jest rozmowa, a czymś innym knucie

- Z dumą mogę powiedzieć, że nasza współpraca, wspólna praca w senacie IX kadencji dobrze przysłużyła się polskiemu parlamentowi, obywatelom i całej ojczyźnie. Niedawno odbyły się wybory. Ufam, że nowy Senat będzie podtrzymywał tradycje IX i poprzednich kadencji, które wpisały naszą izbę w krajobraz polityczny Polski jako izbę refleksji i zadumy. Mam też nadzieję, że inicjatywa związana z budową nowej siedziby Senatu, bez względu na to, kto będzie przewodził naszej izbie, będzie kontynuowana, a może zakończona w następnej kadencji - powiedział Karczewski.

Pracowite pożegnanie

Podczas ostatniego posiedzenia Senatu IX kadencji izba m.in. jednomyślnie przyjęła nowelizację kodeksu drogowego. Wprowadza ona do przepisów tak zwany "korytarz życia" i obowiązek "jazdy na suwak". Pierwsza regulacja ma umożliwić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Celem wprowadzenia obowiązku "jazdy na suwak" jest zmniejszenie zatorów drogowych.

Senat jednomyślnie przyjął także nowelizację kodeksu karnego, która wprowadza kary do pięciu lat więzienia za nielegalną adopcję dzieci. Wspomniana kara będzie grozić zarówno osobie, która wyrazi zgodę na adopcję swojego dziecka przez inną osobę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a także osobie, która zgodzi się zaadoptować dziecko na takich zasadach.

Senatorowie zajmowali się też nowelizacją ustawy o sporcie, nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, Konwencją o ochronie osób, ustawą o ratyfikacji Porozumienia ustanawiającego Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, ustawą o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych, ustawą o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki, a także ustawą ratyfikującej konwencję w sprawie pracy w sektorze rybołówstwa i nowelą ustawy o podatku akcyzowym, która przewiduje obniżenie o 50 proc. stawki podatku akcyzowego dla pojazdów hybrydowych.

Rok 2020

Senat przyjął w piątek uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. W uchwale napisano m.in., że papież "głosił cywilizację życia, przeciwstawiając ją cywilizacji śmierci" oraz, że "stał się orędownikiem dialogu między wyznawcami wszystkich religii". 

Senat przyjął także uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, by - jak napisano - "w 25. rocznicę śmierci oddać hołd temu wybitnemu naukowcowi, kapłanowi i patriocie".

Rok 2020 będzie też m.in. Rokiem Bitwy Warszawskiej i Rokiem Fizyki.

Gratulacje dla noblistki

Senat Rzeczypospolitej Polskiej podczas ostatniego posiedzenia IX kadencji pogratulował również Oldze Tokarczuk międzynarodowego sukcesu.

"Uznajemy jej ogromne zasługi dla światowej literatury, w tym dla budowy dobrego imienia Polski w świecie" - napisano w uchwale, którą w piątek przyjął Senat.

Start nowej kadencji

Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu 12 listopada - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

12. listopada to jedyna możliwa data pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu, wynikająca z zapisów prawa.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej