X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Właściciel apteki od paragonu, który pokazał Borys Budka: żądam przeprosin

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 20:52
- Naszego paragonu nie okrywa żadna hańba - wyjaśnia właściciel apteki "Słoneczko" z Łowicza. To właśnie jej pracownicy nasłuchali się wielu nieprzychylnych komentarzy po niedawnej debacie w TVP z udziałem posła PO Borysa Budki. Parlamentarzysta zaprezentował na niej pochodzący właśnie z tej apteki paragon, który miał być dowodem, że widniejący na nim lek nie jest refundowany.
Borys Budka
Borys BudkaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

1 października podczas debaty w TVP Budka przedstawił paragon i opublikował na Twitterze post: "Oto paragon hańby tego rządu. Ponad 2000 zł dla dziecka po przeszczepie, które rodzice muszą wydać tylko dlatego, że ten rząd zamiast dofinansować służbę zdrowia woli wydawać na nagrody dla swoich ministrów".

Projekt bez tytułu 12000.jpg
Wpadka Borysa Budki podczas debaty przedwyborczej. Chodzi o paragon z apteki

- Służba zdrowia jest w zapaści. Chyba każdy z nas ma w rodzinie kogoś, kto choruje na chorobę onkologiczną. I chciałbym pokazać rachunek. To rachunek, paragon hańby tego rządu. 2000 zł dla dziecka po przeszczepie, które rodzice muszą wydać tylko dlatego, że ten rząd zamiast dofinansować służbę zdrowia, woli wydawać pieniądze na nagrody dla ministrów - mówił Borys Budka podczas debaty wyborczej TVP.

Szybka reakcja ministra zdrowia

Na paragonie widniała data 30 września i kwota 2082,36 zł za wykupienie 2 opakowań leku Valcyte, który stosuje się m.in. po przeszczepach u dzieci. Jak się jednak okazuje od 1 września medykament jest refundowany i kosztuje 3,20 zł.

Wyjaśnił to minister zdrowia Łukasz Szumowski, który szybko zareagował na wpis oraz słowa w TVP posła PO. "(...) Lek, o którym Pan mówił, jest objęty refundacją i dla dzieci kosztuje 3,20. Zdrowie jest zbyt poważnym tematem, żeby wprowadzać Polaków w błąd (...)" - napisał na Twitterze.

Sprawa leku wzbudziła kontrowersje również u innych użytkowników tego serwisu społecznościowego. Poruszyła także debatę publiczną, a jak się okazuje, najbardziej dotknęła właścicieli i pracowników apteki "Słoneczko" z Łowicza. To właśnie z niej pochodził paragon.

"Wystarczyło nie słuchać fałszywych proroków"

Jak czytamy na stronie lowiczanin.info, apteka stała się celem ataków wielu osób, które zarzucały jej rzekomą kradzież rodzinie oczekującego na lek chłopca 2 tys. zł, sprzedając medykament bez należnej refundacji. "Pojawiły się nieprzychylne telefony i komentarze, pod adresem apteki padały bardzo krzywdzące słowa, jak np. »złodzieje«" - czytamy na portalu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Paragon hańby". Dyrektor CZD: pacjenci wykorzystywani w kampanii

Opinie, jak podaje lowiczanin.info, mocno dotknęły właściciela apteki Dariusza Gałaja. " - Po dwudziestu latach pracy dla lokalnej społeczności, codziennie 24 godziny, soboty, niedziele, święta, 365 dni w roku… Przykro" - mówi cytowany przez portal. " - A wystarczyło nie słuchać fałszywych proroków. Kwestię »hańby« politycznej zostawiam politykom. My zachowaliśmy się jak trzeba. Naszego paragonu nie okrywa żadna hańba" - dodaje.

Pacjent nie kwalifikował się do refundacji

samuel_budka1200.jpg
Sąd oddalił wniosek Borysa Budki przeciwko szefowi portalu tvp.info

Dariusz Gałaj w witrynie swojej apteki zamieścił oświadczenie. "Pacjent, realizując zakup na podstawie recepty, w każdej aptece płaci zawsze tę samą cenę urzędową. Jeżeli jest uprawniony do korzystania z odpłatności zniżkowych, apteka otrzymuje stosowną różnicę z NFZ, a pacjenci płaci mniej. JEŻELI PACJENT JEST UPRAWNIONY, I TYLKO POD TYM WARUNKIEM" - wyjaśnia w oświadczeniu. "Od polityków oczekujemy przeprosin, od mieszkańców rozwagi. Zostaliście wprowadzeni w błąd" - podkreśla.

Dodaje też, że w przypadku chłopca, któremu lek był potrzebny, pacjent nie kwalifikował się do refundacji. Jak informuje lowiczanin.info, potwierdza to matka chłopca, która za pośrednictwem tego portalu podała, że jej syn nie spełnia wymogów refundacji, ponieważ jest przeszło 110 dni po przeszczepie i nie wykryto u niego wirusa CMV ani wirusa EBV.

Matka chłopca podkreśla, że zdjęcie paragonu zamieściła w internecie razem z podziękowaniami dla darczyńców, którzy pomogli w uzbieraniu potrzebnej kwoty. "Miał on być potwierdzeniem, że pieniądze darczyńców zostały wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem" - czytamy w artykule na lowiczanin.info.

bb/PAP/lowiczanin.info

Czytaj także

Innowacyjne leki na raka będą refundowane od września

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:16
Najnowsze opcje terapeutyczne w leczeniu raka piersi zostały wpisane na listę refundacyjną. Innowacyjne leki - Kisqali i Ibrance - będą refundowane od września - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa lista refundacyjna. Na niej m.in. innowacyjne leki na raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 11:05
Od niedzieli obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych. Znalazły się w nim m.in. nowe leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wpadka z paragonem z apteki. Minister zdrowia do Borysa Budki: czekamy na przeprosiny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 08:00
Zdrowie jest zbyt poważnym tematem, żeby wprowadzać Polaków w błąd, napisał we wtorek na Twitterze minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do zarzutu posła Borysa Budki (PO-KO) dot. ceny leku dla dzieci po przeszczepie wynoszącej jakoby 2 tys. zł. 
rozwiń zwiń