X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PKW podała wyniki wyborów do Sejmu. PiS z samodzielną większością

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 17:00
Prawo i Sprawiedliwość zdobywa w wyborach do Sejmu 43,59 procent głosów. Na Koalicję Obywatelską zagłosowało zaś 27,40 proc. wyborców.
Audio
  • Według wstępnych, sondażowych wyników, tegoroczne wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość (IAR)
  • Sylwester Marciniak z PKW powiedział, że jeszcze nie ma pełnych danych dotyczących frekwencji, ale spodziewa się, że będzie ona rekordowa. Sondaże wskazują, że wyniosła 61,1 procent. (IAR)
Wieczór wyborczy w sztabie PiS
Wieczór wyborczy w sztabie PiSFoto: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
  • PKW podała dane ze wszystkich obwodów do głosowania: PiS - 43,59 proc., KO - 27,40 proc., 
  • Sondaż late poll: PiS - 43,6 proc., KO - 27,4 proc.
  • Dane ze szczegółowym podziałem na mandaty PKW ma podać około godziny 20

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej na trzecim miejscu znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który oddało głos 12,56 proc., a na czwartym Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 8,55 proc.

Wynik powyżej progu wyborczego uzyskała również Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą głosowało 6,81 proc. wyborców.

Czytaj więcej
Kaczyński 1200 pap.jpg
Prezes PiS: przed nami zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Premier: ten wynik daje nam ogromny społeczny mandat

Dane ze wszystkich obwodów do głosowania spodziewane są najwcześniej w poniedziałek około godziny 20.

Wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podziękował wyborcom za liczny udział we wczorajszych wyborach.

PiS wygrywa w sondażu late poll

Według sondażu late poll pracowni Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News, PiS wygrało wybory, zdobywając 43,6 proc. głosów. Drugie miejsce z wynikiem 27,4 proc. zajęła Koalicja Obywatelska, trzecie Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 12,4 proc., czwarte Polskie Stronnictwo Ludowe - 9,1 proc., a piąte - Konfederacja, uzyskując 6,4 proc.

Gdyby wyniki te się potwierdziły, to PiS otrzyma 239 mandatów, KO 131, SLD 46, PSL 30, a Konfederacja 13.

Badanie late poll w porównaniu do badania exit poll daje jeden mandat więcej KO oraz 3 mandaty więcej SLD, pozbawia zaś czterech mandatów PSL. Frekwencja w wyborach według sondażu wyniosła 61,1 proc.

Andrzej Duda 1200.jpg
Andrzej Duda podziękował wyborcom. "Wspaniała postawa"

Sondaż exit poll jest przeprowadzany jeszcze w trakcie głosowania. Wyborcy, zaraz po wyjściu z lokalu wyborczego, zdradzają ankieterom, na kogo oddali swój głos. Sondaż late poll przeprowadzany jest natomiast już po zakończeniu głosowania. Po zamknięciu lokali wyborczych ankieterzy odwiedzają losowo wybrane obwodowe komisje wyborcze, gdzie zbierają informacje na temat cząstkowych wyników wyborów. Na podstawie tych danych, po kilku godzinach ustalany jest szczątkowy rezultat głosowania.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Wieczór wyborczy Polskiego Radia. Joanna Lichocka: Polacy chcą, żeby PiS rządziło samodzielnie

"Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że to dopiero sondaż, ale wiele wskazuje na zwycięstwo. Powiedział, że wstępny wynik to sukces, ponieważ jego ugrupowanie odniosło prawdopodobnie zwycięstwo pomimo "potężnego frontu" przeciwko niemu. Zapowiedział, że dobra zmiana będzie trwała, jeśli PiS rzeczywiście wygra i będzie rządził.

Prezes PiS dodał też, że jego partia przygotuje propozycje dla grup społecznych, które nie głosowały na jego partię. - Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej - komentował. Zapewnił, że jego ugrupowanie zobowiąże się do przedstawienia kolejnych projektów i "przyjrzenia się potrzebom" tych grup społecznych, które nie poparły PiS.

Jarosław Kaczyński zapewniał również, że propozycje, które będą realizowane przez jego partię są zarówno dobre, jak i odpowiedzialne. Podkreślił, że PiS nadal będzie uzdrawiać stan finansów publicznych.

"Ogromny społeczny mandat"

Premier Mateusz Morawiecki podziękował wyborcom za głosy oddane na Prawo i Sprawiedliwość oraz działaczom partii za zaangażowanie w kampanię. Podkreślił, że jeśli wynik się potwierdzi, to będzie to rekord, ponieważ żadna partia w wyborach parlamentarnych nie uzyskała tylu głosów.

Mateusz Morawiecki powiedział, że wynik osiągnięty przez PiS daje ogromny społeczny mandat. Podkreślił, że pomimo wielu przeciwności, partia zwiększyła swoje poparcie. Szef rządu podziękował nie tylko wyborcom PiS, lecz także tym, którzy głosowali na opozycję. - Będziemy starali się ich w ciągu 4 lat przekonywać do naszej wizji rozwoju Polski - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier obiecał dalsze dążenie do dobrobytu Polaków. Zaznaczył, że te 7,5 do 8 milionów rodaków, które zaufały Prawu i Sprawiedliwości są wielkim zobowiązaniem do tego, żeby Polska stała się państwem dobrobytu, z którego będą korzystać wszyscy Polacy.

paw/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:08
Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to propozycje zaprezentowane w sobotę przez PiS na konwencji wyborczej w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy bronić polskich wartości". PiS podsumowało kampanię

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 22:39
- Przed nami jest jeszcze daleka droga, żeby wszystko osiągnąć, choć partia rządząca do tej pory zrobiła już wiele - powiedział w Stalowej Woli prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że PiS bronił i będzie bronić polskich wartości, tradycji i godności.
rozwiń zwiń