X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

J. Kasprzyk: pomagaliśmy Żydom. Tylko w Polsce groziła za to kara śmierci

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 10:12
- Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie, gdzie za jakąkolwiek pomoc okazywaną Żydom groziła kara śmierci. A jednak znalazło się tak wielu, którzy byli w stanie poświęcić swoje życie, aby uratować życie drugiego człowieka - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Audio
Jan Józef Kasprzyk
Jan Józef Kasprzyk Foto: PR24/AK

W niedzielę w Ziemi Świętej rozpocznie się IV Zjazd Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką. Do Izraela udaje się delegacja kilkunastu osób odznaczonych medalami "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata", weterani 2. Korpusu Polskiego, a także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.  

Bazylika grobu panskiego jerozolima 1200.jpg
Izrael: IV Zjazd Polaków Ratujących Żydów

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Historia "Dziewczyn sprawiedliwych"

Z szefem urzędu Janem Józefem Kasprzykiem przed wyjazdem polskiej delegacji rozmawiał Tomasz Zielenkiewicz. Jak podkreślił, Polacy są na pierwszym miejscu wśród odznaczonych medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

"W tym gronie jest ponad 7 tysięcy Polaków"

- Instytut Yad Vashem uhonorował medalem blisko 27 tysięcy ludzi, którzy w czasie II wojny światowej pomagali Żydom, kiedy byli oni skazani na zagładę przez okupanta niemieckiego. W tym gronie jest ponad 7 tysięcy Polaków. To największa grupa narodowościowa, która wykazała się ogromną determinacją i ogromnym poświęceniem w czasie okupacji niemieckiej - podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: To oni są Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata

Gość PR24 zaznaczył, że Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie, gdzie za jakąkolwiek pomoc okazywaną Żydom groziła kara śmierci. - A jednak znalazło się tak wielu, którzy byli w stanie poświęcić swoje życie, aby uratować życie drugiego człowieka. Dlatego od 2016 roku organizujemy, wspólnie z Polskim Towarzystwem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, ogólnopolskie zjazdy tych, którzy w latach II wojny światowej zachowali człowieczeństwo, zachowali się jak trzeba. Pokazali, że są przywiązani do najwyższych wartości, które od lat są fundamentem naszej cywilizacji - powiedział.

Zjazd potrwa do 18 października.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Tomasz Zielenkiewicz.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------

Data emisji: 13.10.2019

Godzina emisji: 8.12

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pamiętamy o Polakach ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 08:11
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to nowe święto. W tym roku było obchodzone drugi raz. – W obchody było zaangażowanych wiele instytucji państwowych i samorządowych. Podjęto bardzo wiele działań – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.
rozwiń zwiń