X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory parlamentarne 2019. Pierwsze przypadki łamania ciszy wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:25
- Od początku ciszy wyborczej odnotowaliśmy w całym kraju dwa przestępstwa dotyczące podawania wyników sondaży wyborczych oraz 43 wykroczenia - powiedział aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.
Audio
  • Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie (IAR)
Siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie
Siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej w RzeszowieFoto: PAP/DAREK DELMANOWICZ

Według policyjnych danych od początku trwania ciszy wyborczej, w całym kraju odnotowano dwa przestępstwa z art. 500 kodeksu wyborczego, czyli publicznego podawania wyników sondaży wyborczych.

Rzeczkowski dodał, że funkcjonariusze odnotowali też 43 wykroczenia w związku z wyborami, z czego 15 dotyczyło wykroczeń z kodeksu wyborczego, a 28 z kodeksu wykroczeń.

Sierż. szt. Tomasz Markowski z warmińsko-mazurskiej policji powiedział, że dotychczas zgłoszono uszkodzenie plakatów wiszących w Działdowie oraz banera ustawionego na przyczepce samochodowej w Ełku.

wybory głosowanie kobieta 1200.jpg
Cisza wyborcza. Za złamanie zakazu agitacji grożą ogromne kary

- Natomiast policja w Bartoszycach została zawiadomiona, że na płocie prywatnej posesji ktoś zawiesił plakaty bez zgody właściciela. Sprawdzamy jeszcze kiedy te plakaty zostały rozwieszone - stwierdził.

Jak dodał, policja ustala sprawców tych incydentów i dotychczas nikt nie został ukarany mandatem.

Wielkopolskie: mandat za zrywanie plakatów

- 35-letni mężczyzna w Nowym Tomyślu (Wielkopolskie) zerwał w sobotę 13 plakatów wyborczych rozwieszonych na płocie. Mężczyzna został ukarany 150 zł mandantem – poinformował rzecznik wielkopolskiej policji.

Z informacji przekazanych przez rzecznika wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzeja Borowiaka wynika, że mężczyzna zerwał materiały wyborcze około godz. 13.

Policjanci zakwalifikowali to zachowanie jako złamanie art. 67 Kodeksu Wykroczeń i ukarali 35-latka 150 zł mandatem. Artykuł ten dotyczy umyślnego uszkadzania lub usuwanie ogłoszenia wystawionego publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub w inny sposób umyślnie uniemożliwiania zaznajomienia się z takim ogłoszeniem.

Łódzkie: kilka zgłoszeń o zerwanych plakatach

Policja weryfikuje informacje o zerwanych plakatach kandydatów w wyborach do parlamentu w kilku miejscowościach w woj. łódzkim - poinformował Adam Kolasa z biura prasowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Łodzi.

Jak wyjaśnił do zerwania plakatów miało dojść w Radomsku, Łasku i Pabianicach. Dodał, że z kolei w Opocznie jeden z mieszkańców miał otrzymać sms z plakatem jednego z kandydatów. - Policja weryfikuje te informacje - powiedział.

Pomorskie: odnotowano jeden przypadek łamania ciszy wyborczej

Policja w Kartuzach ukarała mandatem osobę, która w sobotę rano zerwała plakat wyborczy. To jedyny związany z wyborami parlamentarnymi incydent, jaki zanotowano dotąd w województwie pomorskim.

O ukaraniu mandatem przez kartuską policję osoby, która w sobotę rano zerwała wyborczy plakat, poinformowała Renata Legawiec z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

W niedzielę od 7.00 do 21.00 w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów.

Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.00 W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny.

dn

Czytaj także

Czy cisza wyborcza jest potrzebna? Komentarze polityków w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 10:15
W piątek o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania – do godz. 21.00 w niedzielę. O tym, czy taka forma "odpoczynku" od kampanii wyborczej jest potrzebna, w radiowej Trójce dyskutowali przedstawiciele głównych sił politycznych w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Surowe kary za jej naruszenie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 15:50
Cisza wyborcza potrwa do niedzieli, do czasu zamknięcia lokali wyborczych. W czasie jej trwania zabroniona jest jakakolwiek agitacja wyborcza. Za jej złamanie grożą surowe kary pieniężne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cisza wyborcza. Za złamanie zakazu agitacji grożą ogromne kary

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 06:56
O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi. Potrwa do końca głosowania - do godz. 21 w niedzielę. W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny.
rozwiń zwiń