X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MON: wartość zamówień dla przemysłu zbrojeniowego wyniesie 6,8 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 16:50
 - W tym roku wartość zamówień MON dla polskiego przemysłu zbrojeniowego wyniesie 6,8 mld zł - zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola. - To bardzo ważne, żeby zamówienia kierowane przez MON trafiały do polskiego przemysłu zbrojeniowego - dodał.
Mariusz Błaszczak w Hucie Stalowa Wola
Mariusz Błaszczak w Hucie Stalowa WolaFoto: PAP/Darek Delmanowicz

wojsko_polskie1200.jpg
Polska armia rośnie w siłę. Aż 524 mld na modernizację wojska

Błaszczak w Hucie Stalowa Wola wziął udział w uroczystości podpisania umowy na dostawy dwóch Kompanijnych Modułów Ogniowych 120 mm samobieżnych moździerzy RAK.


Minister przypomniał, że będąc ostatnio w Stalowej Woli mówił o trwających negocjacjach ws. zakupu dodatkowych Rak-ów. - Dziś te rozmowy zakończyły się podpisaniem umowy, na podstawie której wojsko polskie zamówiło kolejne dwa Kompanijne Moduły Ogniowe Rak - podkreślił szef MON.

Jak dodał, z rozmów z żołnierzami i dowódcami wynika, że sprzęt produkowany przez HSW należy do najlepszych. Zaznaczył, że takie opinie słyszał również ze strony żołnierzy sojuszniczych, którzy - jak relacjonował - z podziwem wypowiadali się o możliwościach Rak-ów.

mon 1200.jpg
Nowoczesne i silne wojsko. PiS skutecznie reformuje armię

Polska inwestycja, polska produkcja

Szef MON nie krył radości z tego, że Rak to polska konstrukcja, zaprojektowana i wytwarzana przez polską firmę. - To bardzo ważne, żeby zamówienia kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej trafiały do polskiego przemysłu zbrojeniowego. O tym już mówiłem, ale powiem jeszcze raz. W latach ubiegłych co roku 3,5 mld zł, 3,7 mld zł trafiały do polskiego przemysłu zbrojeniowego, to jest wartość zamówień kierowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W tym roku to będzie 6,8 mld zł. Widać wyraźny wzrost wartości zamówień, to jest niezwykle istotne - zaznaczył Mariusz Błaszczak.


Przypomniał również, że w czwartek podpisał Plan Modernizacji Technicznej w perspektywie 15-letniej. Wartość tego planu to 524 mld zł. - To są pieniądze niezbędne do tego, żeby proces modernizacji Wojska Polskiego postępował. To jest fundament stanowiący proces modernizacji Wojska Polskiego, wyposażenia wojska w najnowocześniejszy sprzęt - oświadczył minister obrony.

Szef MON zadeklarował, że nie jest to ostatnie zamówienie złożone przez MON w HSW. Powiedział, że perspektywy rozwoju przed zakładem są bardzo dobre.

Błaszczak przypomniał, że Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy HSW, zakończyła ubiegły rok z zyskiem. Jego zdaniem HSW jest jedną z firm, która stanowi "perłę w koronie PGZ". Pogratulował ubiegłorocznych zysków zarówno kierownictwu HSW, jak i załodze.

Błaszczak free.jpg
Mariusz Błaszczak: żołnierze Wojska Polskiego muszą być godnie wynagradzani

W przyszłym roku podwyżki dla żołnierzy

Szef MON powtórzył w HSW, że w ministerstwie nie są prowadzone żadne prace związane ze zmianą systemu emerytalnego dla żołnierzy. "Nie są też prowadzone żadne prace związane ze zmianą komponentów wynagrodzeń czy też dodatków dla żołnierzy Wojska Polskiego. Jedyna zmiana, która została przeprowadzona to podwyżki dla żołnierzy w tym i przyszłym roku - podkreślił Mariusz Błaszczak.


I zapewnił, że PiS jest gwarantem, "że ten system będzie funkcjonował w takiej postaci" jak obecnie. - Dlaczego mówię, że jesteśmy gwarantami? Otóż dlatego, że rząd PiS potrafi rządzić. Koalicja PO-PSL skarżyła się, że jest wicepremier, minister finansów Rostowski, który mówił, że nie ma pieniędzy. My udowodniliśmy, że potrafimy rządzić, że potrafimy spowodować, żeby budżet państwa polskiego był zrównoważony. Potrafimy wpływać na dynamiczny rozwój naszego kraju - przekonywał Błaszczak.

Prezes HSW Bartłomiej Zając podkreślił, że zakład dostarcza znakomity sprzęt i zawsze w terminie. Wyraził nadzieję, że resort obrony będzie składał kolejne zamówienia w HSW.

błaszczak 1200 pap.jpg
Mariusz Błaszczak: zrobiliśmy bardzo dużo ws. modernizacji wojska

Współpraca trwa

Wartość podpisanej w piątek umowy pomiędzy konsorcjum Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. oraz Inspektoratem Uzbrojenia wynosi ponad 275 mln zł. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2020-2021.

To już druga umowa na dostawy 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych Rak oraz artyleryjskich wozów dowodzenia wchodzących w skład KMO Rak. Pierwsza umowa, zawarta w 2016 r. przewiduje dostawę ośmiu KMO Rak.


KMO w docelowej konfiguracji będzie się składać z ośmiu samobieżnych moździerzy Rak i czterech artyleryjskich wozów dowodzenia: jedne i drugie skonstruowano na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Dodatkowymi komponentami będą dwa artyleryjskie wozy rozpoznania i zaplecze logistyczne, złożone z trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych, jednego artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia i wozu zabezpieczenia technicznego.

Umowa na dostawę dodatkowych komponentów zostanie podpisana później.

kstar