X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Rola nauczyciela jest szczególna". Szef MEN wręczył wyróżnienia

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 12:13
Dariusz Piontkowski wręczył Złote Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej, przyznał tytuły honorowe Profesora Oświaty oraz nagrody ministra. Uhonorowano nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty.
Audio
  • Dariusz Piontkowski: zawód nauczyciela jest szczególny (IAR)
Podczas uroczystości w Kancelarii Premiera nauczycielom zasłużonym dla polskiej edukacji wręczone zostały odznaczenia państwowe, medale i nagrody Ministra Edukacji Narodowej.
Podczas uroczystości w Kancelarii Premiera nauczycielom zasłużonym dla polskiej edukacji wręczone zostały odznaczenia państwowe, medale i nagrody Ministra Edukacji Narodowej.Foto: PAP/Piotr Nowak

Uroczystość w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zorganizowano z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Edukacji Narodowej. - To jeden z tych dni w trakcie roku, kiedy uwaga nas wszystkich skupia się na polskiej szkole, na nauczycielach, na uczniach. To jest dzień, w którym na szczęście wszyscy polskiej szkole dobrze życzą. Życzą, aby nauczyciele pracowali jak najlepiej, aby byli zadowoleni ze swojej pracy i aby efekty tej pracy przynosiły dobre efekty, aby dzieci i młodzież uczący się w naszych szkołach byli zadowoleni, ale także zdobywali nowe umiejętności. Oczywiście również uwaga rodziców koncentruje się wtedy na szkole, bo oni są przecież zainteresowani tym, aby ich dzieci przy ich pomocy zyskały dobre wychowanie - powiedział minister podczas uroczystości.

Andrzej-Duda-Lazarski-pap-1200.jpg
Prezydent: elita to nie jest grupa ludzi, która może więcej, czy której wolno więcej

Mistrz i uczeń

- Wszyscy życzymy nauczycielom jak najlepszej pracy. Dołączamy się do tego, aby ta praca była doceniana nie tylko i wyłącznie pod względem materialnym, finansowym - co w ostatnim czasie się dzieje i będziemy to próbowali kontynuować w kolejnych latach - ale to także życzenia, by nauczyciel był tym mistrzem, który kojarzy się z nauczycielem. Bo przecież od wieków jest tak, że relacja między nauczycielem a uczniem to jest taka relacja bezpośrednia mistrza z uczniem, relacja, w której mistrz przekazuje swoją wiedzę, umiejętności, stara się zrozumieć swojego ucznia - mówił szef MEN.

Zauważył, że nie zawsze mistrzowie, nauczyciele słyszą wówczas wyrazy uznania z ust uczniów i rodziców w czasie nauki, ale po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach zdarza się, że dopiero wtedy wychowankowie doceniają wysiłek włożony w ich wychowanie, nauczanie.

Nagrody za zasługi

1200_MEN_PAP.jpg
Rzecznik MEN: rozmowa i dialog ze związkowcami są lepsze niż spór

- Wtedy, z pewnej perspektywy widać, jak ważny był nauczyciel, jak mocno wpływał na formowanie młodych ludzi - zaznaczył.
Minister wskazał, że nauczyciel to zawód szczególny, dzięki któremu można liczyć, że kolejne pokolenia zachowają ciągłość tożsamości narodowej i kulturowej, ale będą też przygotowani do nowych wyzwań ciągle zmieniającego się świata.
MEN poinformowało, że za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty w tym roku odznaczono Brązowym Krzyżem Zasługi - 3 osoby, a medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości - 2 osoby.

Przyznano też za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medale za Długoletnią Służbę: Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono 1342 osoby, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę - 811 osób, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę - 520 osób. Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano 3865 osób. Przyznano też Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Otrzymało je 378 osób.

Osiągnięcia

25 nauczycielom nadano honorowy tytuł Profesora Oświaty. Jest on nadawany nauczycielom dyplomowanym za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami. Uroczystość nadania odbywa się tylko raz w roku - z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: wzrost pensji nauczycieli w przyszłym roku, być może we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 18:29
- Podniesienie nauczycielom wynagrodzeń nastąpi także w przyszłym roku, ale nie od stycznia. Być może będzie to wrzesień, ale jeszcze zobaczymy. Na pewno chcemy, by wzrost zarobków osób uczących w szkołach był na podobnym poziomie, jak całej sfery budżetowej – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEN: szkoła powinna być konserwatywna, musi przekazywać uczniom wiedzę

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:57
- Szkoła powinna być konserwatywna, musi przekazywać uczniom pewien zasób wiedzy - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas II Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Dodał, że szkoła musi też uwzględniać postęp technologiczny.
rozwiń zwiń