X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Premier: program PiS przywróci Śląskowi status perły w koronie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 19:16
Rząd zatwierdził kolejne projekty dla Śląska, warte 5 mld złotych. - Proponowany przez PiS "Program dla Śląska" spowoduje, że ten region, jak było to niegdyś, będzie też w przyszłości kołem zamachowym i perłą w koronie polskiego i europejskiego przemysłu - powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Szef rządu podczas spotkania podsumowującego efekty dwóch lat realizacji "Programu dla Śląska" zapowiedział, że negocjacje dotyczące m.in. polityki klimatycznej, prowadzone przez rząd w Unii Europejskiej, będą uwzględniały cele społeczne i gospodarcze, które - jak podkreślił - są jednym bytem.

mateusz morawiecki free 1200.jpg
Premier: chcemy, żeby Śląsk był "Doliną Krzemową" całej UE

Projekty dla Śląska za 5 mld złotych

W czwartek zostały zatwierdzone kolejne projekty dla Śląska na 5 mld zł. - Z ogromną przyjemnością chce dzisiaj powiedzieć, że podpisujemy, podjęliśmy decyzję o podpisaniu kilku podstawowych umów na rozwój infrastruktury w województwie śląskim, a mianowicie - pierwszy to wielki projekt na drogę ekspresową Mysłowice - Bielsko-Biała i kolejny na ponad 1 mld zł tj. obejście Węgierskiej Górki - z dawna oczekiwane projekty - mówił Morawiecki.

>>> [ANALIZA] CPK, budowa dróg, rozwój kolei. Cztery lata inwestycji rządu w infrastrukturę

W ocenie szefa rządu, nowe projekty dla Śląska "przyczynią się do poprawy stanu środowiska, ale też do zwiększenia szans na przyciągniecie nowych biznesów, nowych przedsiębiorców tutaj na Śląsk, a to jest przecież szalenie ważne, żeby tej pracy było jeszcze więcej, bo wtedy jeszcze więcej ludzie będą mogli zarabiać".

Specjalny program dla śląskich uczelni

Premier ocenił, że w pomysłach gospodarczych i biznesowych za mało jest polskiej nauki, polskiej myśli technicznej, polskich projektantów i wynalazców. - Dlatego przeznaczyliśmy specjalnie ponad miliard złotych na program dla uczelni województwa śląskiego - oświadczył.

Dodał, że takie programy były wcześniej stosowane w Polsce dla innych uczelni takich jak Uniwersytet Jagielloński, czy Uniwersytet Warszawski. - Jednak tutaj jest ogromny potencjał techniczny, inżynierski, projektowy i przemysłowy, czyli to, co stanowi o sile Śląska. Ponieważ ta wielka historia przemysłu śląskiego nie jest żadną kulą u nogi, nie jest żadnym piątym kołem u wozu, jest kołem zamachowym całego przemysłu śląskiego. A w ślad za tym kołem zamachowym przemysłu całej Polski - powiedział szef rządu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Spotkanie premiera z rektorami śląskich uczelni. "Omówiliśmy wizje rozwoju regionu"

- Mamy gwarancję, że we wszystkich wymiarach "Program dla Śląska" będzie służył ludziom, rodzinom śląskim, temu, żeby ta wspaniała śląska tradycja - połączenia etosu pracy, patriotyzmu, wiary w przyszłość, ciężkiej pracy, wyjątkowych zdolności i umiejętności technicznych, artystycznych, żeby one przełożyły się na rozwój Polski w kolejnych dziesięcioleciach - mówił premier.

Internetowa platforma dla Śląska

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował też działanie internetowej platformy informacyjno-komunikacyjnej rządowego Programu dla Śląska. Narzędzie dostępne pod adresem: programdlaslaska.pl opracowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Jak powiedziała wiceprezes KSSE prof. Barbara Piontek, Program dla Śląska funkcjonuje już dwa lata i jest bardzo mocno osadzony w sferze realnej. - Ale dzisiaj przenosimy się też do świata wirtualnego - zaznaczyła.

Barbara Piontek wyjaśniła, że platforma informacyjno-komunikacyjna programdlaslaska.pl jest skierowana do wszystkich mieszkańców Śląska. - Ponieważ my, jako mieszkańcy Śląska, wiemy, co to znaczy, gdy państwo, gdy rząd, eksploatuje Śląsk. Doskonale wiemy, co to znaczy, gdy o Śląsku zapomina się, ale my uczymy się, co to znaczy, że rząd stawia na Śląsk - deklarowała.

Platforma do komunikacji i kontroli

Wiceprezes KSSE wskazała, że platforma "ma komunikować, ma mówić mieszkańcom, mają oni na niej odkrywać, jak Śląsk się rozwija", ma ona być także formą kontroli realizacji programu, a także platformą komunikacyjną dla mediów.

Pierwotnie zainaugurowany dwa lata temu Program dla Śląska obejmował 73 przedsięwzięcia o łącznej wartości wynoszącej 42,1 mld zł. We wrześniu ub. roku minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński informował o dodaniu do nich 14 kolejnych przedsięwzięć - o łącznej wartości ok. 13,2 mld zł.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kongres Programu dla Śląska. Jerzy Kwieciński: musimy wykorzystać potencjał regionu

W prezentacji przedstawionej po uruchomieniu platformy poinformowano, że obecnie Program dla Śląska zawiera 116 przedsięwzięć o łącznej wartości ok. 62 mld zł (z czego zaangażowanych jest już ok. 48 mld zł).

Premier: nie ma sukcesu gospodarczego bez centralnej roli Śląska

Szef rządu odwiedził też Świętochłowice. Mieszkańcom miejscowości podziękował za krzewienie pamięci o historii powstań śląskich i śląskości. - Pamięć, tożsamość jest fundamentem normalności, jest fundamentem normalnie rozwijającego się państwa. Narody bez pamięci tracą życie - podkreślił.

Jak mówił, śląskość oznacza dla niego walkę z naturą, ale też walkę o polskość i o przyszłość gospodarczą kraju. - To, co Śląsk pokazał przez lata, przez wieki, przez dziesięciolecia mówi mi, że nie ma sukcesu gospodarczego bez centralnej roli Śląska - powiedział Morawiecki.

Dlatego, jego zdaniem, Śląsk nie może być traktowany jako piąte koło u wozu. - Tak było w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, kiedy upadały różne firmy i zakłady. Szczególnie problemami i niegospodarnością zostały dotknięte Świętochłowice - stwierdził. Zapewnił też, że wie jakie mieszkańcy miasta mają problemy. - Żeby je rozwiązać, potrzebna jest spójność, wiara w to, że można to zrobić. Potrzebne są pieniądze, realne konkretne środki, potrzebny jest plan i wiarygodność realizacji tego planu - podkreślił Morawiecki.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waldemar Andzel: branża górnicza nadal będzie miała przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 14:15
- Chcemy,aby branża górnicza się rozwijała, nie tak jak było za poprzednich rządów - mówił w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsberg poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Andzel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier na Śląsku: nasza transformacja wpisuje się w reguły promowane w UE

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 13:07
- Cieszę się, że nasza transformacja wpisuje się tak bardzo w reguły, które promowane są w Unii Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Radlinie na Śląsku. W obecności szefa rządu podpisano tam porozumienie o współpracy w sprawie m.in. zaopatrzenia w ciepło mieszkańców z nowej elektrociepłowni w Koksowni Radlin.
rozwiń zwiń