X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

J. Kwieciński: O. Tokarczuk nie zapłaci podatku PIT od Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 18:00
Minister finansów podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. "W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Raz jeszcze serdecznie gratuluję Pani Oldze Tokarczuk i bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki" - napisał na Twitterze minister Jerzy Kwieciński. Podatek wynosiłby ok. 350 tysięcy złotych.
Jerzy Kwieciński, Olga Tokarczuk
Jerzy Kwieciński, Olga TokarczukFoto: PAP/Darek Delmanowicz/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Olga Tokarczuk 1200.jpg
Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla za rok 2018

Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Uzasadniając przyznanie nagrody sekretarz Akademii Mats Malm podkreślił, że Olgę Tokarczuk doceniono za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

sklodowska 1200.jpg
Wcześniej było ich sześcioro. Kim są polscy nobliści?

Sienkiewicz, Reymont, Miłosz, Szymborska, Tokarczuk

Literackim Noblem uhonorowano wcześniej czworo Polaków - Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską, która te nagrodę otrzymała w 1996 r. - Olga Tokarczuk ma umiejętność snucia opowieści, łączy w swoim pisarstwie tradycyjną formę powieści z bardzo nowoczesnymi środkami - powiedział prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.

[Klub Trójki] >>> Narracyjna wyobraźnia Olgi Tokarczuk

Podkreślił, że Wisława Szymborska, która rzadko sięgała po prozę, a zwłaszcza po prozę współczesną, bardzo ceniła Olgę Tokarczuk. Poetka i pisarka spotkały się kiedyś na targach w Pradze.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Wywiad z Olgą Tokarczuk

- Olga łączy w swoim pisarstwie dwie rzeczy: dosyć tradycyjną, wydawałoby się przebrzmiałą formę powieści z bardzo nowoczesnymi środkami - mówił Michał Rusinek. - Ma umiejętność snucia opowieści, za co ceniła ją Szymborska. Ma się ochotę jej słuchać. Właściwe bez względu na to o czym opowiada, opowiada niezwykle zajmująco. To jest niezwykłe i myślę, że to zostało docenione przez Akademię – podkreślił.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olga Tokarczuk z literackim Noblem. Magdalena Piejko: to dla nas wielka duma

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:10
Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Wydarzenie to komentowała w Polskim Radiu 24 Magdalena Piejko, wicedyrektor Polskiego Radia 24 odpowiedzialna za publicystykę kulturalną. Do sprawy odnieśli się także Łukasz Jasina i Krzysztof Masłoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielki dzień dla polskiej literatury". Prezydent gratuluje Oldze Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:05
Prezydent RP pogratulował Oldze Tokarczuk, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. "To wielki dzień dla polskiej literatury" - napisał Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk z literackim Noblem. "Radość i wzruszenie odebrały mi mowę"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:45
Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała Szwedzka Akademia. "Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!" - napisała na Facebooku artystka.
rozwiń zwiń