X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Gdańsk: niszczyciel min ORP Albatros już na wodzie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 16:44
W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zwodowano i ochrzczono niszczyciel min ORP "Albatros", oraz położono stępkę bliźniaczej jednostki ORP "Mewa". Okręty budowane są na zamówienie MON dla polskiej Marynarki Wojennej.
ORP Albatros
ORP Albatros Foto: PAP/Adam Warżawa
  • W Gdańsku zwodowano nowy okręt polskiej Marynarki Wojennej - niszczyciel min ORP "Albatros", położono także stępkę pod drugi okręt - ORP "Mewa"
  • "Mewa" i "Albatros" są okrętami typu Kormoran - pierwszy niszczyciel tego typu wszedł do służby w 2017 roku
  • Okręty będą przeznaczane do rozminowywania akwenów i zabezpieczenia torów wodnych
  • "Albatros" i "Mewa" budowane są w ramach wartego 1,1 mld zł kontraktu. Umowa zakłada, że okręty zostaną dostarczone do stycznia 2020 r. i do końca listopada 2021 r.
  • Nowe okręty zastąpią jednostki zwodowane w połowie lat 60.

"Albatros" i "Mewa" budowane są na mocy kontraktu, który został podpisany w końcu grudnia 2017 r. Umowa dotyczyła dostawy dwóch niszczycieli min typu Kormoran wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego.

błaszczak 1200 pap.jpg
Mariusz Błaszczak: zrobiliśmy bardzo dużo ws. modernizacji wojska

Konsorcjum pod wodzą gdańskiej stoczni

Zamawiającym był Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej, wykonawcą jest konsorcjum, w którym rolę lidera pełni gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding, a w jego skład wchodzą też Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

W czwartek w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się uroczystość, w trakcie której zwodowano i ochrzczono ORP "Albatros" i położono stępkę ORP "Mewa". Położenie stępki oznacza zakończenie prac nad pierwszą partią elementów jednostki i rozpoczęcie montażu kadłuba.

Matką chrzestną "Albatrosa" została Krystyna Patz - żona wiceadmirała Jerzego Patza.

Prezydent: dowód skuteczności działania

Prezydent Polski Andrzej Duda w liście, który został odczytany w czasie uroczystości podkreślił, że realizowany przez gdańską stocznie kontrakt, to "dowód na skuteczność współdziałania podmiotów prywatnych i państwowych". "Dziś, po zejściu na wodę, ORP »Albatros« rozpocznie ostatni etap przygotowań do podjęcia służby" - napisał też Andrzej Duda przypominając, że jednostka ta "przeznaczona do oczyszczania akwenów z materiałów niebezpiecznych oraz do stawiania zagród minowych, będzie realizowała zadania typowo bojowe, ale również zadania służące wspieraniu służb cywilnych i przygotowaniu regionów morskich do bezpiecznego wykorzystania".

"Jestem przekonany, że oprócz osłaniania polskich granic morskich i szerzenia bezpieczeństwa na szlakach żeglugowych, będzie także reprezentował polską banderę w stałych morskich zespołach NATO-wskich i sił przeciw minowych" – napisał prezydent.

>>> [ANALIZA] Nowoczesne i silne wojsko. PiS skutecznie reformuje armię

Wartość realizowanego przez gdańską stocznię kontraktu obejmującego wykonanie dwóch niszczycieli min przekracza 1,1 mld zł. Umowa zakłada, że okręty zostaną dostarczone do stycznia 2020 r. i do końca listopada 2021 r. Nowe okręty zastąpią jednostki zwodowane w połowie lat 60-tych.

Kolejne okręty z rodziny

Marynarka Wojenna dysponuje już jednym okrętem typu Kormoran, zaprojektowanym w biurze Remontowa Marine Design & Consulting i zbudowanym przez stocznię Remontowa Shipbuilding. Ta prototypowa jednostka weszła do służby w Marynarce Wojennej pod koniec listopada 2017 r. Otrzymała nazwę ORP "Kormoran" i została przekazana 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Podobnie jak prototyp, także dwa bliźniacze okręty powstające w gdańskiej stoczni, będą miały kadłub ze stali amagnetycznej zapewniającej niską charakterystykę pól fizycznych okrętów (dzięki temu okręt jest trudny do wykrycia). "Prefabrykacja, montaż sekcji, bloków i kadłuba przebiegają w specjalnej hali wyposażonej w systemy monitoringu i specjalistyczne urządzenia filtrujące oraz kontrolujące m.in. czystość i temperaturę powietrza, a także zapobiegające przedostawaniu się do środka opiłków żelaza i innych zanieczyszczeń z zewnątrz" – poinformowała stocznia w rozesłanym mediom komunikacie.

Marynarka Wojenna ORP Kormoran 1200 pap.jpg
"Kulisy spraw". W jakim stanie jest Marynarka Wojenna RP?

Główne zadania okrętów

Okręty typu Kormoran przeznaczone są do działań bojowych prowadzonych przez polską Marynarkę Wojenną na Bałtyku, Morzu Północnym i na innych akwenach w ramach wspólnych operacji morskich NATO.

Główne zadania takich okrętów to poszukiwanie, klasyfikacja oraz identyfikacja min morskich, ich niszczenie; przeprowadzanie okrętów i statków przez rejony zagrożenia minowego, obrona przeciwminowa jednostek morskich, rozpoznawanie torów wodnych, zdalne sterowanie samobieżnymi nawodnymi platformami przeciwminowymi (trałami, pojazdami holującymi sonary), poszukiwanie oraz zwalczanie sił i środków dywersji w rejonach portów i kotwicowisk, udział w akcjach ratowniczych. Kormoran może również stawiać miny.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Niszczyciel "Kormoran" wchodzi do służby

Długość okrętów typu Kormoran wynosi 58,5 m, szerokość - ponad 10 m, a wyporność 830 t. Załoga liczy 45 osób. Główna broń prototypowego Kormorana to bezzałogowe aparaty do walki minowej. Pierwszy okręt tej serii został uzbrojony w armatę 23 mm, trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm i trzy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom. Jednostka została wyposażona w system zarządzania walką SCOT-M.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kulisy spraw". W jakim stanie jest Marynarka Wojenna RP?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 20:09
Jak jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy morskiej? W jakim stanie jest Marynarka Wojenna RP? Na ten temat w rozmowie z Piotrem Nisztorem mówił Łukasz Prus, redaktor naczelny serwisu Portalstoczniowy.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska armia rośnie w siłę. Aż 524 mld na modernizację wojska

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 15:40
Resort obrony wyda w ciągu 15 lat ponad 500 miliardów złotych na modernizację armii. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w południe nowy, piętnastoletni Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035. - To pozwoli wprowadzić naszą armię w XXI wiek - powiedział.
rozwiń zwiń