X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Ważny dokument". Szef MSZ podpisał umowę z jedną z największych organizacji charytatywnych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 15:50
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podpisał w Warszawie umowę o współpracy resortu z chrześcijańską dobroczynną międzynarodową Wspólnotą Sant'Egidio. Na uroczystości obecny był sekretarz generalny organizacji prof. Cesare Zucconi.
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz (P) oraz Sekretarz Generalny Wspólnoty SantEgidio prof. Cesare Zucconi (L) podczas uroczystości podpisania dokumentu o współpracy MSZ ze Wspólnotą SantEgidio, 10 bm. w Warszwie
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz (P) oraz Sekretarz Generalny Wspólnoty Sant’Egidio prof. Cesare Zucconi (L) podczas uroczystości podpisania dokumentu o współpracy MSZ ze Wspólnotą Sant’Egidio, 10 bm. w WarszwieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Po wspólnym podpisaniu dokumentu w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czaputowicz nazwał porozumienie "ważnym dokumentem, który daje podstawę do współpracy MSZ ze wspólnotą świętego Idziego (Sant'Egidio)".

Czytaj więcej
jacek czaputowicz free msz 1200.jpg
Budowa CPK. Korea Południowa zainteresowana inwestycjami

Minister wyjaśnił, że zgodnie z dokumentem "MSZ będzie wspierać działania Wspólnoty wpisujące się w dążenie do zachowania pokoju i solidarności na świecie, szanując zarazem pełną niezależność, bezstronność i autonomię" tej organizacji. Podkreślił, że planowana współpraca będzie dotyczyć rozwoju mieszkańców obszarów dotkniętych kryzysem, zwłaszcza zarządzania projektami pomocowymi i solidarnościowymi.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył również, że "gwarancji i przywilejów dyplomatycznych personelowi i biurom wspólnoty" udzieliło już wiele państw, a organizacje międzynarodowe, jak np. Organizacja ds. Migracji (IOM), Unia Afrykańska (UA) czy Departament Spraw Politycznych ONZ, przyznały Wspólnocie "status uprzywilejowanego partnera i rozmówcy". Minister wyraził zadowolenie, że teraz dołączyła do nich Polska.

Obrona praw człowieka

Jak zaznaczył, podpisanie tego porozumienia to wyraz zaangażowania Polski na rzecz pokojowego rozwiązywania międzynarodowych sporów i obrony praw człowieka. W tym kontekście minister przypomniał, że Polska kandyduje do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020-2023, gdzie chce zabiegać o prawa osób marginalizowanych, zwłaszcza dzieci czy mniejszości religijnych.

Czaputowicz podkreślił też, że Sant'Egidio działa "na rzecz walki z biedą i włącza się w ważne programy w obszarach współpracy rozwojowej, praw człowieka, w szczególności w krajach rozwijających się" i miejscach objętych kryzysem. - Prowadzi programy, które stawiają sobie za cel walkę z AIDS, moratorium na karę śmierci, wsparcie uchodźców i imigrantów czy ochronę praw dzieci - dodał. Zaznaczył, że najważniejszym punktem odniesienia dla tej wspólnoty są: "modlitwa, ubodzy i pokój".

Uwolnienie  polskiego misjonarza

Polski minister przypomniał ponadto, że Wspólnota odegrała "znaczącą rolę w uwolnieniu polskiego misjonarza księdza Mateusza Dziedzica uprowadzonego przez rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej w październiku 2014 roku". Głównym negocjatorem w sprawie jego uwolnienia - mówił minister - był przedstawiciel wspólnoty Mauro Garofalo.

Również sekretarz Zucconi w czasie czwartkowej uroczystości wyraził zadowolenie z podpisania umowy i podziękował Czaputowiczowi za nawiązanie ścisłej współpracy.

Jak wyjaśnił, jest to piąta umowa podpisana między Sant'Egidio a państwem członkowskim UE. "Podobne porozumienia podpisane zostały w ostatnich latach z Włochami, Francją, Niemcami i Belgią" - poinformował, zapowiadając wspólne wysiłki na rzecz "pokoju, poszanowania praw człowieka i współpracy międzynarodowej".

Każdego dnia angażują się w pomoc bezdomnym, starszym i dzieciom

Zucconi podkreślił, że Polskę i Wspólnotę Sant'Egidio łączy wspólna obawa o pokój i stabilność na świecie. Jednocześnie zaznaczył, że Polska sama cierpiała z powodu wojny i braku wolności oraz wyraził "ogromny szacunek" dla polskiej historii.

- Jesteśmy zbudowani żywą obecnością Wspólnoty Sant'Egidio" w Polsce - mówił sekretarz. - Każdego dnia angażują się w pomoc bezdomnym, starszym i dzieciom i zachęcają młodych ludzi do służby i dialogu dla pokoju - podkreślił podczas uroczystości Zucconi.

Działalność w 70 krajach

Sant'Egidio to wspólnota chrześcijańska, która powstała w 1968 r. w Rzymie, a w ciągu kolejnych 50 lat stała się siecią działającą w ponad 70 krajach świata. Gromadzi ludzi świeckich angażujących się w pomoc ubogim i innym potrzebującym - m.in. osobom starszym, więźniom, uchodźcom czy dzieciom ulicy - oraz w działalność na rzecz pokoju.

We Włoszech słynie z pomocy migrantom i uchodźcom, bierze udział w operacji korytarzy humanitarnych, którymi głównie syryjscy uchodźcy przywożeni są z obozów w Libanie. W Polsce Wspólnota działa przede wszystkim w Warszawie, Chojnie i Poznaniu. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Czaputowicz: rozmawiałem z szefem MSZ Rosji o wraku. Nie doszło do zbliżenia stanowisk

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 09:40
- Zaproponowałem szefowi rosyjskiego MSZ Siergiejowi Ławrowowi, by wrak tupolewa wrócił do Polski, ale pozostał pod specjalną obserwacją Rady Europy, a Rosja miałaby do niego dostęp, gdy wymagało tego śledztwo - poinformował w wywiadzie z "Wprost" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń