X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

85 lat ZUS. Prezydent: system jest pewny, działa i wypłaca

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 12:10
- Przyjęty w Polsce system zabezpieczenia społecznego z państwową instytucją, z państwowymi gwarancjami daje pewność, że świadczenia zostaną wypłacone – powiedział prezydent Andrzej Duda na uroczystej gali z okazji Jubileuszu 85-lecia utworzenia ZUS.
Audio
  • Prezydent: system jest pewny, działa, wypłaca (IAR)
Prezydent wziął udział w uroczystej gali z okazji Jubileuszu 85-lecia utworzenia ZUS
Prezydent wziął udział w uroczystej gali z okazji Jubileuszu 85-lecia utworzenia ZUSFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent zaznaczył, że można narzekać na emerytury czy renty, że są za niskie ale system jest pewny. - System jest pewny, działa, wypłaca. Ponad 200 mld zł wypłat rocznie, podczas gdy całe wydatki budżetowe w przyszłym roku są szacowane na niecałe 430 mld. To pokazuje skalę, w jakiej funkcjonuje ZUS – wskazał prezydent.

Wspominając historię ZUS, Andrzej Duda podkreślił, że mimo pewnych zawirowań, jakie zdarzały się w przeszłości, w czasie II wojny światowej i po 1956 r., instytucja działa do dzisiaj. - Działa skutecznie, działa dobrze – mówił.

"ZUS musi być elastyczny"

- Dziś dalej dyskutujemy na temat tego, w jaki sposób rozwiązać w przyszłości kwestie związane z zabezpieczeniem społecznym. Świat się zmienia, ZUS i sam system ubezpieczeń społecznych musi być elastyczny i musi dopasowywać się do potrzeb zmieniającego się świata – powiedział prezydent.

>>>[JEDYNKA] Program 500 plus dla osób niesamodzielnych, ZUS rozpatruje wnioski

Wskazał przy tym m.in. na wydłużenie długości życia ludzi w związku ze wzrostem poziomu medycyny. Podał, że osób, które skończyły 100 lat jest w Polsce ponad 2 tysiące.

Fundamentalna pewność

- Prawdopodobnie na przestrzeni najbliższych lat i dziesięcioleci tych osób będzie coraz więcej – zauważył i wskazał, że należy wobec tego "zastanowić nad zmianami". - Ale najważniejsza jest pewność. Ta pewność, że ZUS wypłaci świadczenia ma znaczenie absolutnie fundamentalne - podkreślił.

- Możemy wprowadzać różne zmiany systemowe, ale jestem ostatnim człowiekiem w Polsce, który będzie zwolennikiem zlikwidowania Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo jest to instytucja gwarantująca świadczenia i to ma nieprawdopodobnie wielką wartość – powiedział prezydent.

Według niego zdaje sobie sprawę z tego każdy, kto ukończył 40 lat. - Jak człowiek ma 20 lat, 30 lat, może jeszcze 35, to wydaje mu się, że przecież ludzie nie umierają, ludzie są zawsze sprawni – wyjaśnił.

"Wasza praca ma wielką wartość"

Podziękował pracownikom ZUS za ich pracę, która, jak powiedział, "ma wielką wartość".

- To dzięki państwa pracy miliony ludzi w Polsce otrzymują swoje świadczenia i mogą przetrwać od pierwszego do pierwszego, a mam nadzieję, że już w niedługim czasie nie tylko przetrwać, ale też po prostu godnie żyć – podkreślił prezydent Andrzej Duda na uroczystej gali z okazji Jubileuszu 85-lecia utworzenia ZUS.

Seniorzy shutterstock1200x660.jpg
Na czasie z ZUS. Październik - miesiąc dedykowany seniorom

Historia ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 roku. Do głównych zadań instytucji należy terminowa wypłata świadczeń, dbałość o jak najlepszą obsługę klientów, troska o zdrowie i sprawność ubezpieczonych oraz powszechna edukacja w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.

Obecnie do Zakładu wpływają składki na ubezpieczenia społeczne za 15,38 milionów osób, a wpłaca je 2,5 miliona przedsiębiorców.

W 2017 roku wypłacono z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych blisko 137,10 miliardów złotych emerytur. Ponad 48,24 miliardów złotych wydano na świadczenia z funduszu rentowego.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ZUS kończy 85 lat. W uroczystej gali będzie uczestniczył prezydent

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 07:05
Z okazji 85-lecia utworzenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prezydent Andrzej Duda weźmie w czwartek udział w uroczystej gali, która odbędzie się w centrali ZUS. - Zakład dba o jak najlepszą obsługę klientów i gwarantuje terminową wypłatę świadczeń - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń