X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Beatyfikacja rodziców Jana Pawła II. Episkopat zgodził się na rozpoczęcie procesu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:17
Episkopat na zakończonym w środę zebraniu plenarnym wyraził zgodę (nihil obstat) na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II: Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r.
Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r.Foto: PAP/Janusz Mazur

W przekazanym komunikacie podkreślono, że daje to możliwość zwrócenia się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym.

pap_20020819_015.jpg
"Polsko kochana, żal odjeżdżać". Pożegnanie Jana Pawła II z ojczyzną.

- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin - argumentował kard. Stanisław Dziwisz, mówiąc o ewentualności wszczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców papieża.

Emilia i Karol Wojtyłowie mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem i zmarł w wieku zaledwie 26 lat, po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu od chorych, którym spieszył z samarytańską pomocą. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po porodzie. Młodszy syn, Karol, został wielkim papieżem i świętym Kościoła katolickiego.

Matka papieża zmarła, gdy mały Karol miał zaledwie 9 lat. Śmierć ojca nastąpiła w Krakowie, w 1941 r. Grobowiec rodzinny Wojtyłów i Kaczorowskich znajduje się w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

99 lat temu urodził się Karol Wojtyła

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 09:43
99 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał. 16 października 1978 roku wybrany na papieża przyjął imię Jana Pawła II. Z tej okazji w rodzinnej miejscowości Karola Wojtyły organizowane są obchody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wsłuchiwać się w Papieża". Wielkie widowisko multimedialne w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 20:30
Archiwalne nagrania kazań papieża Jana Pawła II z 1979 roku oraz nowe aranżacje utworów historycznych i pieśni religijnych można było usłyszeć na warszawskim placu Piłsudskiego podczas wielkiego multimedialnego widowiska z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Marek Jędraszewski o pielgrzymce Jana Pawła II: 9 dni, które wstrząsnęły komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 08:30
– Bez pielgrzymki Jana Pawła II nie byłoby Solidarności 1980 roku. To było 9 dni, które wstrząsnęły komunizmem – mówił w "Salonie politycznym Trójki" arcybiskup Marek Jędraszewski.
rozwiń zwiń