X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

D. Arciszewska-Mielewczyk (PiS): część samorządów dąży do separatyzmów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 09:57
- Niektóre samorządy dążą do uzyskania autonomii na wzór państwa lub landu. (…) Jesteśmy krajem zwartym i powinniśmy dbać żeby zachować tę jednolitość - powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk z Prawa i Sprawiedliwości. - To, o czym mówi pani Arciszewska podchodzi pod teorie spiskowe - wskazała Ewa Lieder z koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • 10.09.19 Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Ruch Autonomii Śląska, w porozumieniu z PO, popierał ideę oderwania Śląska od Polski.
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przemawia podczas sesji Samorządna Rzeczpospolita
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przemawia podczas sesji "Samorządna Rzeczpospolita"Foto: PAP/Adam Warżawa

Wzmocnienie pozycji samorządów w ustroju państwa oraz przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową. To jedne z postulatów, jakie znalazły się w 21 tezach, które przedstawiciele samorządów podpisali 4 czerwca w Gdańsku. Politycy Zjednoczonej Prawicy określili to wydarzenie jako próbę decentralizacji państwa i porównują je do rozbicia dzielnicowego Polski.

pap_samorzad-1200.jpg
Postulaty samorządowców i ryzyko "decentralizacji" Polski. Dyskusja wokół 21 tez

- Jednym z największych osiągnięć ostatnich lat jest wspaniały i silny samorząd. Społeczeństwo obywatelskie to sam zysk. Podpisanie 21 tez to w mojej opinii spojrzenie w przyszłość. Samorząd dobrze wygląda oraz idzie we właściwym kierunku - powiedziała Ewa Lieder.

Rozbestwienie samorządów i dążenie do podziału dzielnicowego

Dorota Arciszewska-Mielewczyk zgodziła się z tym, że właściwą sytuacją jest istnienie samorządów. Zwróciła jednak uwagę, że niektóre z nich starają się dążyć do większej autonomii.

- Mówią o tym sami mieszkańcy. Część samorządów tak się rozbestwiła, że dąży do jakichś separatyzmów i podziału dzielnicowego, a także uzyskania autonomii na wzór państwa lub landu. Mamy do czynienia chociażby z Ruchem Autonomii Śląska, który otwartym tekstem, w porozumieniu z Platformą Obywatelską, popierał ideę oderwania tego regionu od Polski. Samorząd samorządem, ale jesteśmy państwem zwartym i powinniśmy dbać żeby zachować opiekę państwa i jednolitość - podkreśliła posłanka.

Niebezpieczeństwo dla spójności państwa

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 zaznaczyła, że obecny rząd dąży do równomiernego rozwoju kraju. - 21 tez samorządowych osłabia państwo. Dla spójności, kontroli i poczucia bezpieczeństwa te postulaty są bardzo groźne - dodała.

Bezzasadny atak?

Gabriela Lenartowicz 1200.jpg
Gabriela Lenartowicz: mamy w Polsce do czynienia z ograniczaniem kompetencji władzy samorządowej

"PiS atakuje samorządy, w szczególności Gdańsk, nie wiadomo z jakich powodów” - stwierdziła Ewa Lieder.  

- Trzeba mieć szacunek do wielkiej pracy, jaka jest wykonywana w samorządach. To, o czym mówi pani Arciszewska podchodzi pod teorie spiskowe. Ludzie chcą decydować o swojej przestrzeni i mają do tego prawo. Twierdzenia, że samorząd gdański chce się odcinać od Polski są całkowicie wyssane z palca - podkreśliła.

Do wypowiedzi Ewy Lieder odniosła się Dorota Arciszewska-Mielewczyk, która powiedziała, że PiS nie atakuje Gdańska, ale pewną ideologię oraz notoryczne wpadki w wykonaniu prezydent Aleksander Dulkiewicz i wiceprezydenta Piotra Grzelaka.

Audycję "Dwie strony" prowadził Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Szefernaker: tezy samorządowe wpisują się w demontaż państwa

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 09:48
- Byłem przekonany, że to jest wręcz niemożliwe, żeby ktoś o zdrowych zmysłach zaproponował takie rozwiązania - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker o przedstawionych na początku czerwca tezach samorządowców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: premier krytyczny wobec części z 21 tez samorządowców

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 14:47
- Podczas spotkania z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jest krytycznie nastawiony do niektórych z 21 tez zgłoszonych przez samorządowców w Gdańsku - przekazał we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Premier spotkał się z Aleksandrą Dulkiewicz w KPRM; spotkanie odbyło się z inicjatywy szefa rządu.
rozwiń zwiń