Janusz Wojciechowski został zaakceptowany na unijnego komisarza ds. rolnictwa. - Teka komisarza ds. rolnictwa w polskich rękach to wielki sukces negocjacyjny i ogromna odpowiedzialność za budżet ponad 300 mld euro - skomentował premier Mateusz Morawiecki.
Komisarz wszystkich europejskich rolników
- Rolą komisarza jest reprezentowanie interesu europejskiego, a więc wszystkich europejskich rolników, ale również praca nad dostosowaniem polityki rolnej Unii Europejskiej do priorytetów nowej komisji, czyli przede wszystkim do tego głównego chyba priorytetu, jakim jest polityka klimatyczna, czyli nowy zielony ład ogłoszony przez Ursulę von der Leyen - uważa prof. Agnieszka Cianciara.
- Zgodnie z traktatami komisarze pochodzą z krajów członkowskich, ale nie reprezentują interesów krajów członkowskich. Traktat wprost zakazuje przyjmowania instrukcji od jakichkolwiek rządów, w związku z tym również swojego własnego rządu. Oczywiście jest to kwestia polityczna, która jest rozgrywana w różny sposób, niemniej jednak nadmierne uprzywilejowywanie interesów własnego kraju, jest źle postrzegane i może być kontrproduktywne - twierdzi prof. Agnieszka Cianciara.
Na co pieniądze?
Prof. Agnieszka Cianciara ocenia, że w budżecie unijnym przeznacza się coraz mniej środków na rolnictwo. - Tylko część tych środków idzie na bezpośrednie dopłaty dla rolników. Duża część idzie na inne cele związane z szeroko pojętym rozwojem obszarów wiejskich i teraz pojawia się element podporządkowania środków wydawanych na rozwój terenów wiejskich celom ekologicznym i klimatycznym. Tutaj potencjalnie będzie wiele bitew do stoczenia - tłumaczy.
Jakie stanowisko miał obiecane Frans Timmermans i za co będzie odpowiadał? Kiedy Komisja Europejska zacznie działać i czy to stanie się 1 listopada? Jak Parlament Europejski odnosi się do kandydatów na komisarzy?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Janusz Wojciechowski: będę dążył do wyrównania dopłat dla rolników
Ponadto w audycji:
- Rozmowa Wojciecha Cegielskiego z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathanem Knott’em o Polakach w Wielkiej Brytanii, a także o przygotowaniach do wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.
- Turcja przeprowadziła w nocy naloty na iracko-syryjską granicę, by odciąć kurdyjskim siłom trasę używaną w celu wzmocnienia ich obszarów na północy Syrii. Czy to oznacza początek operacji na szeroką skalę? Rozmowa z Karolem Wasilewskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
- Król Szwecji Karol XVI Gustaw zdecydował, że potomkowie dwojga z jego trojga dzieci nie będą już członkami królewskiego dworu. Zostaną im odebrane królewskie tytuły, ale jednocześnie nie będą już musieli wypełniać licznych obowiązków i pełnić funkcji reprezentacyjnych. O szczegółach Michał Strzałkowski.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Piotr Pogorzelski
Goście: prof. Agnieszka Cianciara (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk), Jonathan Knott (ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce)
Data emisji: 08.10.2019
Godzina emisji: 17.27
DS