X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Uniewinnił żonę prezydenta Poznania. Kolejne zarzuty dla sędziego

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 21:00
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów postawił dodatkowy zarzut dyscyplinarny sędziemu Sławomirowi J., który w ubiegłym roku uniewinnił żonę prezydenta Poznania w sprawie o użycie wulgarnych słów. Sędzia usłyszał zarzut niewyłączenia się z rozpoznawania sprawy mimo znajomości z obwinioną.
Jacek Jaśkowiak z żoną oraz Małgorzatą Kidawą-Błońską
Jacek Jaśkowiak z żoną oraz Małgorzatą Kidawą-BłońskąFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jaśkowiak 1200.jpg
Żona prezydenta Poznania uniewinniona za słowa "jestem wk...wiona". Sąd: gorsze jest to, co dzieje się w Polsce

Wcześniej w związku ze sprawą żony prezydenta Poznania sędzia J. usłyszał zarzut dyscyplinarny uchybienia godności urzędu sędziego i naruszenia zasady apolityczności.

Żona prezydenta Poznania użyła wulgarnego słowa w przemówieniu wygłoszonym podczas demonstracji 8 marca 2017 roku. Po tej wypowiedzi anonimowa osoba zgłosiła sprawę policji. W maju ub. roku sąd rejonowy uznał Joannę Jaśkowiak winną popełnienia wykroczenia i wymierzył jej tysiąc złotych grzywny. Kobieta odwołała się od wyroku, a pod koniec września 2018 roku poznański sąd okręgowy uniewinnił ją od zarzuconego wykroczenia. W uzasadnieniu sędzia Sławomir J.uznał, że czyn "z punktu widzenia przesłanek przedmiotowych i podmiotowych nie jest poważny". Dodał, że sąd pierwszej instancji błędnie ocenił wypowiedź, bo "w oderwaniu od obecnej sytuacji politycznej".

- Obwiniona użyła słów wulgarnych, które były słyszane przez dzieci, co jest oczywistym złem. Ale znacznie większym złem jest to, co dzieje się w Polsce. Mamy ciąg naruszeń konstytucji w związku z ograniczaniem wolności zgromadzeń, przejmowaniem instytucji konstytucyjnych, czyli Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, w chwili obecnej Sądu Najwyższego, naruszaniem zasady trójpodziału władzy i odmową publikowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia.

zbigniew_ziobro1200.jpg
Zbigniew Ziobro: Polacy oczekują oczyszczenia sądownictwa z czarnych owiec

Naruszenie zasady apolityczności

Ustne i pisemne uzasadnienie tego wyroku było powodem wniosku zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysława Radzika o "podjęcie czynności wyjaśniających w kierunku ewentualnego wyczerpania przez sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Sławomira J. znamion deliktu dyscyplinarnego". Jednak zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla okręgu SA w Poznaniu odmówiła wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego. W konsekwencji postępowanie wyjaśniające w tej sprawie przejął sam Radzik.

Pierwsze zarzuty dyscyplinarne dla sędziego J. były związane właśnie z uzasadnieniem wyroku. W lutym zastępca rzecznika przedstawił mu zarzuty dotyczące "naruszenia zasady apolityczności i obowiązku postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim". Natomiast w środę Przemysław Radzik poinformował w komunikacie o uzupełnieniu tych zarzutów.

- Nowe zarzuty dyscyplinarne wobec sędziego Sławomira J. dotyczą między innymi tego, że jako sędzia sprawozdawca w postępowaniu odwoławczym (...) dopuścił się oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa, polegającej na zaniechaniu żądania wyłączenia go od rozpoznania tej sprawy, pomimo istnienia okoliczności faktycznych w postaci osobistej znajomości z obwinioną, które mogły wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności - podano w komunikacie.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z. Ziobro: niektórzy sędziowie jawnie opowiedzieli się po stronie opozycji

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 10:15
- Skala oporu środowiska sędziowskiego wobec reformy samego sądownictwa przeszła najśmielsze oczekiwania. Niektórzy sędziowie, wbrew zasadom niezawisłości, jawnie opowiedzieli się po stronie politycznej opozycji - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokuratura: publikacja Onetu o Arkadiuszu Krasce zawiera manipulacje

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:08
Nieprawdziwe informacje i manipulacje zawiera opublikowany w niedzielę na Onecie artykuł pt. "Kolejny przełom ws. Arkadiusza Kraski. Świadek incognito: kłamałem w śledztwie i na procesie" - podaje Prokuratura Regionalna w Lublinie. I zapowiada skierowanie do redakcji portalu żądanie sprostowania tekstu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS: taśmy Neumanna potwierdzają potrzebę dogłębnej reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 10:09
- Członkowie PO uważają, iż mogą liczyć na "sądowy parasol ochronny". To jest bardzo niepokojące i niestety potwierdza, że nasze sądownictwo potrzebuje głębokiej zmiany - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej". Prezes PiS odniósł się do sprawy taśm Sławomira Neumanna.
rozwiń zwiń