X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Piotr Gliński: następuje tabloidacja kultury współczesnej, za którą stoi relatywizm

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 19:27
- Sztuka może prowokować, ale w sensie twórczym, kreatywnym - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który w środę uczestniczył w debacie na Kongresie Kultury Polskiej w Łodzi, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Muza Dei.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr GlińskiFoto: twitter.com/@MKiDN_GOV_PL

Piotr Gliński ocenił, że sztuka powinna pobudzać. - Może być ona stawianiem trudnych pytań, można iść na pograniczu pewnych zdroworozsądkowych czy zabezpieczających podstawowe potrzeby ludzkie ustaleń, ale na pograniczu - nie można ich przekraczać. Teza o tym, że wszystko wolno, to przekroczenie - na to mojej zgody nie ma - mówił wicepremier, który w środę w Łodzi na zorganizowanym przez Stowarzyszenie Muza Dei Kongresie Kultury Polskiej uczestniczył w panelu dyskusyjnym "Kultura Fundamentem Narodu".

Czytaj więcej
Piotr Gliński PR1 01.2019 1200.JPG
Piotr Gliński: bezpośrednio wzmocniliśmy instytucje kultury

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wystawa "Odkryj nasze Pomniki Historii". Piotr Gliński: to najcenniejsze polskie zabytki

Jak zauważył Piotr Gliński, w ciągu czterech lat był w Polsce deficyt poważnej rozmowy o kulturze. - Jest olbrzymia presja, niszczono możliwość spokojnej, racjonalnej debaty, poprzez stosowanie techniki paniki moralnej - dodał.

"Tabloidyzacja kultury współczesnej"

Podczas debaty, którą prowadził Jan Pospieszalski z udziałem m.in. dyrektora Narodowego Centrum Kultury Rafała Wiśniewskiego, aktora Dariusza Kowalskiego, wydawcy Bogdana Kiernickiego i dominikanina Andrzeja Bujnowskiego, wicepremier wystąpił w obronie wolności w sztuce.

Czytaj więcej
PAP Piotr Gliński 1 1200.jpg
Piotr Gliński o programie PiS: to połączenie modernizacji państwa z zachowaniem naszej tożsamości

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] P. Gliński: naszą rolą jest działanie na rzecz pożytku publicznego

- Wolność jest niezmiernie potrzebna do rozwoju, do kreatywności, natomiast wolność ma granice. Jesteśmy w stanie je definiować, m.in. podstawową granicą jest wolność drugiego człowieka - podkreślił.

Zdaniem wicepremiera w debacie publicznej dochodzi wciąż do odwracania znaczeń. Stosowane są różnego typu narzędzia manipulacyjne, które mają zasłaniać rzeczywistą miarę rzeczy i wywoływać panikę moralną.

- Następuje tabloidacja kultury współczesnej, za którą stoi relatywizm - zrównywanie wszystkiego z wszystkim. Nie było złego komunizmu, wszyscy byli w komunizmie. Każda partia polityczna jest w równym stopniu odpowiedzialna za zło, które się w polityce dzieje itd. Zrównywanie wszystkiego powoduje, że nic nie jest ważne, bo niszczy się wszystko - autorytety i wartości - mówił.

"Destruktywny relatywizm"

Wyraził opinię, że kultura wymaga wysiłku ciągłego hierarchizowania i kłócenia się o wartości oraz priorytety. - Możemy różne kryteria tej ważności ustalać - pragmatyczne, duchowe, transcendentne, ale są jakieś kryteria i rozmawiajmy o tym - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, relatywizmowi należy się sprzeciwiać. - Jest on destrukcyjny dla instytucji, które kochamy i które przez lata okazały się skuteczne dla zaspokajania naszych potrzeb duchowych i materialnych, jak np. rodzina. Dlaczego walczymy o właściwą miarę rzeczy i właściwe nazwy? Bo one są przez praktykę życia społecznego sprawdzone i akceptowane - podkreślił.

Według Piotra Glińskiego żyjemy w świecie, gdzie z języka można zrobić wszystko i często dochodzi do odwrócenia znaczeń. Wicepremier zastanawiał się również, czy taki stan nie jest spowodowany brakiem dostatecznie pogłębionych debat o kulturze i zauważył, że ich funkcję przejęła publicystyka, która bardzo rozwinęła się w ciągu ostatnich czterech lat i stała się bardziej pluralistyczna.

Czytaj więcej
Paweł Lewandowski 1200.jpg
Paweł Lewandowski: chcemy ułatwić pracę twórcom

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Sellin: w ciągu trzech lat nakłady na kulturę wzrosły o 20 proc.

- Jestem za wolnością, która jest niezbywalna, ale musimy pamiętać, gdzie są jej granice. Jest taki przedstawiciel partii opozycyjnej, który mówi, że nie ma ograniczeń w wolności artystycznej. Z takim absurdem trudno się zgodzić, bo wszędzie są ograniczenia, także wynikające z wyborów moralnych i zdrowego rozsądku - powiedział.

Artyści prowokatorzy

Zdaniem ministra, teza o nieograniczonej wolności artystycznej wypowiedzi jest mocno forsowana i w związku z tym w kraju występują niepokojące zjawiska zastępowania kultury przez różnego typu prowokacje i agresywne ataki. - Są tzw. artyści i prowokatorzy, którzy wręcz formułują to w swoim programie paraartystycznym, że ich celem jest skłócanie, dzielenie i atakowanie ludzi. Ja się z tym nie zgadzam. To nie jest celem sztuki - mówił.

Kongres Kultury Polskiej – Kultura Jutra to jednodniowa konferencja, zorganizowana w Łodzi przez Stowarzyszenie Muza Dei. Jej celem było stworzenie przestrzeni spotkania dla ludzi, zajmujących się szeroko pojętą kulturą. Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura – Interwencje 2019".

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury: Ministerstwo Kultury dba o swoich artystów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 08:30
- Rolą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest docenianie wszystkich twórców kultury, z różnych obszarów, pokazywanie, że są różne estetyki, formy - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: udowadniamy, że można prowadzić ambitną politykę kulturalną, w tym historyczną

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 20:22
– Nasi poprzednicy, establishment III RP, wmawiali, że historią powinni zajmować się historycy, a nie państwo i instytucje państwowe. To błąd. Każde poważne państwo prowadzi politykę historyczną – powiedział Jarosław Sellin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – W ostatnich trzech latach zwiększyliśmy wydatki na polską kulturę o 1/5 – dodał.
rozwiń zwiń