X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Biografia Antoniego Macierewicza. "Stał po stronie, która nigdy nie godziła się na układy"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 20:23
Dziś odbyła się oficjalna premiera biografii Antoniego Macierewicza. Książka nosi tytuł "Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych". - Antoni Macierewicz zawsze stał po tej stronie sporu politycznego, która nigdy nie godziła się na układy i dążyła do pełnej niepodległości. Ta biografia jest zupełnie niezwykła i należy ją przeczytać - mówi wydawca książki Leszek Sosnowski.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PAP/Piotr Polak

Książka, jak wyjaśnia jej autor Jerzy Kłosiński, obnaża manipulacje i kontruje wszystkie nieprawdziwe publikacje literackie, jakie ukazały się na temat byłego ministra obrony narodowej. Jerzy Kłosiński mówi, że do napisania biografii Antoniego Macierewicza zmotywowała go chęć przedstawienia prawdziwego życiorysu tego polityka. - Polakom należy się prawda o Antonim Macierewiczu, ponieważ Antoni Macierewicz odegrał zupełnie przełomową rolę w najistotniejszych momentach historii, od powstania KOR-u, po tragedię smoleńską - mówił podczas premiery biografii Jerzy Kłosiński.

Czytaj więcej
Kaczyński_Macierewiecz_Pap_1200.jpg
Jarosław Kaczyński: Antoni Macierewicz postawił na niepodległą Polskę

Autor książki zwrócił uwagę na to, że w ostatnim czasie ukazało się wiele nieprawdziwych publikacji dotyczących Antoniego Macierewicza. - Powstają książki, które są stekiem kłamstw czy wręcz horrendalną aberracją wokół Antoniego Macierewicza. Trudno, żeby odpowiadał na te wszystkie bzdury. Jest to człowiek aktywny, twórczy, samodzielny, w związku z tym nie może poświęcać się na ciągłe polemiki. Bo oto chyba chodzi w tej zorganizowanej kampanii, żeby zamęczyć taką istotną postać polskiej sceny politycznej, jak Antoni Macierewicz - tłumaczy Jerzy Kłosiński. Autor podkreśla jednak, że jego książka nie jest polemiką, lecz zapisem prawdy i dużego kawałka historii naszego kraju.

"Możemy zrozumieć kim jest Antoni Macierewicz"

W premierze uczestniczył również Jan Parys, przyjaciel i współpracownik Antoniego Macierewicza, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Zwrócił on uwagę na to, że paradoksalnie wszystkie "paszkwile" zadziałały na korzyść wydanej książki. - Te pseudo publikacje, jak każda sensacja miały duży rezonans. Paradoksalnie, to one stworzyły rynek na rzetelną książkę o Antonim - uważa Jan Parys. 

- Przedstawiamy książkę skierowaną do tych czytelników, których interesuje wiedza o opozycji w PRL i polityce III RP - tłumaczył Jan Parys, który zachęca do lektury wydanej publikacji. - Jest to szczególna spowiedź bohatera, bo jego zdania są od razu konfrontowane z opiniami innych uczestników życia politycznego. Są umieszczane w kontekście wydarzeń politycznych. Możemy zatem nie tylko spojrzeć Antoniemu w oczy, ale zrozumieć kim jest - dodaje były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.

Zdaniem Jana Parysa biografia Antoniego Macierewicza jest przyczynkiem do dziejów polskiej inteligencji. - Przez bohatera poznajemy dzieje, sytuację i rolę warstwy umysłowej w Polsce - tłumaczył Jan Parys, który ocenił, że jej publikacja wymagała wiele odwagi od wydawcy ze względu na jej polityczny charakter. Jednocześnie komplementuje on autora książki. - Jerzy Kłosiński pokazuje twardą, patriotyczną postawę Antoniego Macierewicza, przy czym pozostawia czytelnikowi możliwość samodzielnej oceny - mówił.

"Starałem się dawać świadectwo polskości"

Antoni Macierewicz podziękował autorowi książki oraz jej wydawcy. Były minister obrony narodowej wyraził także wdzięczność Jerzemu Kłosińskiemu za wywiad-rzekę "Olszewski - przerwana premiera" z 1992 roku. Mówił, że stanowiła ona istotne podsumowanie i ukazywała przesłanie, jakie niósł rząd Jana Olszewskiego.

Czytaj więcej
Macierewicz 663.jpg
Antoni Macierewicz o Janie Olszewskim: bohater, wzór patrioty

- Ona odegrała w historii Polski olbrzymią rolę. Tego może nie widać na pierwszy rzut oka, ale w naszych sercach, w naszych umysłach, w naszej pamięci ta książka naprawdę jest - tłumaczył Antoni Macierewicz. Były minister obrony narodowej w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego odniósł się również do pierwszego wydarzenia historycznego, w którym miał okazję uczestniczyć jako 8-letni chłopiec. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Antoni Macierewicz: Jan Olszewski uważał, że lustracja jest niezbędna do odbudowy Polski

- W książce opisano wiele ważnych chwil, ale taka pierwsza, historyczna, którą pamiętam, to rok 1956 na Placu Defilad w Warszawie z blisko milionem Polaków. I właściwie od tego czasu starałem się dawać świadectwo polskości i stawać na wysokości zadania wobec ojczyzny - mówił Antoni Macierewicz.

Powody do dumy

Polityk wskazał również wydarzenia, z których w swojej biografii jest niezwykle dumny. - Zakładaliśmy KOR. Podjęliśmy decyzję o lustracji, bez której Polska dzisiaj wyglądałaby inaczej. Uważam, że utworzenie wojsk obrony terytorialnej było kluczowe, ponieważ są one zakorzenieniem walki o polską niepodległość w najszerszych warstwach społecznych - tłumaczył. Odniósł się on także do katastrofy smoleńskiej, zapowiadając, że najpóźniej na początku przyszłego roku powstanie raport końcowy dotyczący przyczyn tej tragedii. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nominacje i wyróżnienia. Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje święto

Antoni Macierewicz jest wiceprezesem i posłem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2015-2018 był ministrem obrony narodowej w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W latach 1991-1992 pełnił urząd ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. W PRL był działaczem opozycji demokratycznej i jednym ze współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników.

MF, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Macierewicz: poprzednia komisja przedstawiła fałszywe wyniki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 08:42
- Wyniki badań laboratoryjnych angielskich jedynie potwierdzają to, co wiemy już tak naprawdę od 2012 roku - powiedział w "Sygnałach dnia" Antoni Macierewicz, komentując przekazaną przez Forensic Explosives Laboratory w Kent informację o obecności trotylu na szczątkach Tu-154M. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto podzielił Polaków po katastrofie smoleńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 12:30
Socjolog, prof. Henryk Domański podkreśla, że tragedia, jaka wydarzyła się w Smoleńsku pogłębiła istniejący już wówczas podział w polskim społeczeństwie. - Ten podział nie dotyczył tylko różnic politycznych miedzy zwolennikami PiS i Platformy, ale też różnic światopoglądowych i ogólnie pojętej polityki - mówi socjolog.
rozwiń zwiń