X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Biskup Polowy WP Józef Guzdek odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 06:49
Odznaczenie zostało wręczone podczas obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Audio
  • Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, podkreślił, że odznaczenie przyjmuje z dumą w imieniu wszystkich żołnierzy (IAR)
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski wręcza Złoty Krzyż Zasługi biskupowi polowemu Wojska Polskiego Józefowi Guzdkowi
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski wręcza Złoty Krzyż Zasługi biskupowi polowemu Wojska Polskiego Józefowi Guzdkowi Foto: PAP/Paweł Supernak

W odczytanym, w imieniu prezydenta, liście zwraca on uwagę na zasługi odznaczonego dla obronności kraju.

"Na podstawie artykułu 138, Konstytucji RP oraz ustawy o Orderach i Odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy, odznaczony został za zasługi dla obronności i suwerenności kraju, za osiągnięcia na rzecz Duszpasterstwa Wojskowego, Złotym Krzyżem Zasługi, Jego Ekscelencja Biskup Polowy Wojska Polskiego- Józef Guzdek" - odczytano z listu prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, podkreślił, że odznaczenie przyjmuje z dumą w imieniu wszystkich żołnierzy.


guzdek-twitt-senat-1200.jpg
Biskup Polowy Józef Guzdek: ludzkość nie ma przyszłości, jeśli odrzuci Boga i Dekalog

- Przyjąłem to odznaczenie z pokorą. Zawieszę je w prezbiterium przed Obliczem Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Wojska Polskiego. To nie dla mnie, to dla tych, którzy są na pierwszej linii frontu. Dla wszystkich kapelanów, którzy w kraju i poza jego granicami piszą wspólną historię kapelana i żołnierza, realizując jeden cel- troska o bezpieczeństwo, troska o wolność i niepodległość. Dlatego w tych kategoriach na to wyróżnienie spoglądam - zaznaczył Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Biskup Józef Guzdek jest doktorem nauk teologicznych, generałem brygady Wojska Polskiego. W latach 2001-2004 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2004-2010, biskupem pomocniczym krakowskim. Od 2010. piastuje funkcję biskupa polowego Wojska Polskiego.

W tym roku przypada setna rocznica utworzenia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce. Dziś jego rolę pełni Ordynariat Polowy w Polsce, w którym posługę pełnią kapelani wojska i służb mundurowych.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biskup polowy WP: w obronie najwyższych wartości należy podejmować maksymalne ryzyko

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 18:37
- W obronie najwyższych wartości należy podejmować maksymalne ryzyko - podkreślił w sobotę biskup polowy WP, gen. brygady Józef Guzdek w homilii wygłoszonej w katedrze polowej w Warszawie w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń